COVID-19 in zdravljenje hipertenzije

Srčno-žilni bolniki — bolniki s povišanim krvnim tlakom, srčnim popuščanjem, koronarno ali drugo aterosklerotično žilno boleznijo ter sladkorno boleznijo — sodijo med bolnike, pri katerih imajo lahko virusna obolenja, tudi COVID-19, slabši potek. Mnogi od teh bolnikov prejemajo zdravila, ki vplivajo na renin- angiotenzinski sistem, tj. zaviralce konvertaze angiotenzina (ACE) ali zaviralce angiotenzinskih receptorjev (ARB). V strokovni in laični javnosti so se zato začela pojavljati vprašanja o možni interakciji med COVID 19 ter zaviralci ACE oziroma ARB.

V zvezi s tem sta Združenje kardiologov Slovenije in Združenje za arterijsko hipertenzijo pri Slovenskem zdravniškem društvu pripravili in objavili skupno stališče, ki je dostopno na spodniih povezavah.

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) pa je v zvezi s tem objavila povzetek priporočil Evropske agencije za zdravila (EMA), kjer poudarjajo, da je pomembno je, da bolniki predpisanega zdravljenja ne opustijo, obenem tudi ni potrebe bo zamenjavi zdravljenja z drugimi zdravili. Trenutno ni dokazov iz kliničnih ali epidemioloških študij, ki bi potrjevali povezanost med zaviralci angiotenzinske konvertaze (zaviralci ACE) ali antagonisti angiotenzina II (sartani) ter poslabšanjem COVID-19. Strokovnjaki za zdravljenje motenj srca in krvnega tlaka, vključno z Evropskim združenjem za kardiologijo, so že objavili njihova stališča2,3. Da bi zbrali več dokazov, je EMA aktivno pristopila k raziskovalcem, ki pridobivajo nadaljnje podatke v epidemioloških študijah.

Ker se javnozdravstvena kriza hitro širi po vsem svetu, potekajo znanstvene raziskave, da bi razumeli, kako se koronavirus SARS-CoV-2 razmožuje v telesu, kako deluje na imunski sistem in povzroča bolezen ter ali lahko sočasno zdravljenje z zaviralci ACE ali sartani kakorkoli vliva na potek COVID-19.

Ugibanja, da lahko zaviralci ACE in sartani poslabšajo potek COVID-19 niso podprta s kliničnimi dokazi. Ta zdravila delujejo tako, da vplivajo na sistem renin-angiotenzin-aldosteron. Ker virus SARS-CoV-2 vstopa v celice z vezavo na receptor ACE-2, ki je del prej omenjenega sistema, in ker ta zdravila lahko povečajo število receptorjev ACE-2, je eno od razmišljanj, da to lahko poveča njegovo virulentnost (sposobnost povzročiti bolezen). Vendar pa je interakcija med virusom in sistemom renin-angiotenzin-aldosteron kompleksna in še ni popolnoma pojasnjena. Celoten povzetek je dostopen na spletni strani JAZMP (kliknite tukaj za povzetek).

Podobno poudarja tudi Svet za hipertenzijo pri Evropskem združenju za kardiologijo, da dokazov o negativnem vplivu ACE in ARB na potek COVID-19 ni, zato ni nobenega razloga, da bi spremenili ali opustili dosedanjo terapijo s temi zdravili.

http://www.sicardio.org/covid-19-in-zdravljenje-z-zaviralci-angiotenzin-pretvarjajocega-encima-ace-ali-blokatorji-angiotenzinskih-receptorjev-arb/ in

https://hipertenzija.org/Covid-19/

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0