ŽAGASTOLISTNA PALMA – PALMETO (Serenoa repens)
KRATEK OPIS RASTLINE
To je rastlina, ki izvira iz gozdov Južne Amerike in je ena najbolj razširjenih dreves. Je v obliki pritlikave palme, ki zraste v višino do 2 m ter predstavlja grmičasto podrast pod borovci. Dobro uspeva tudi na peščenih tleh južne Evrope in Severne Amerike. Iz debla palme poganjajo do 1,2 m dolgi listni peclji, ki nosijo ostro napiljene, žagaste liste v obliki pahljače. Cveti od februarja do sredine aprila. Cvetovi so majhni, bledorumeni in združeni v betičasta socvetja. Iz oplojenih cvetov se razvijejo ovalni, olivam podobni plodovi, ki spreminjajo barvo, od rumeno-zelene, rumene, oranžne, temnorjave do skoraj črne, ko dozori. Plod palmeta vsebuje eno seme. Njegova aroma spominja na orehe ali vaniljo.
UPORABNI DELI IN SESTAVINE
Kot droga se uporablja posušen plod s semenom. Pomembne sestavine droge predstavljajo lipofilne spojine, kot so proste nenasičene maščobne kisline (palmitinska, oleinska, lavrinska, miristinska). Pomembni so steroli – betasitosterol, flavonoidi ter vodotopni polisaharidi (ogljikovi hidrati).
DELOVANJE IN UPORABA
Lipofilne spojine in steroli so pomembne zdravilne učinkovine v plodovih palmeta, ki pomagajo pri težavah, ki jih povzroča benigno povečana prostata. Ogljikovi hidrati pa pripomorejo k zmanjšanju vnetja. V ljudskem zdravilstvu je žagastolistna palma namenjena za različno uporabo. Že Indijanci so plodove uporabljali za zdravljenje najrazličnejših urogenitalnih težav in bolezni. Verjeli so, da njegova uporaba poveča testikularno aktivacijo in blaži draženje sluznice. Prav tako je področje uporabe palmeta v ljudskem zdravilstvu vnetje dojk, bronhialni kašelj, splošna slabost. Danes je uporaba izvlečkov iz žagastolistne palme omejena predvsem na pomoč pri zdravljenju težav, ki jih povzroča benigno povečana prostata. Te težave se kažejo z naslednjimi simptomi: počasen tok urina, težak začetek in napenjanje pri uriniranju, kapljanje po uriniranju, občutek nepopolnega praznjenja mehurja ter uriniranje v presledkih. Tudi številne klinične raziskave so potrdile zdravilno uporabnost te zdravilne rastline. Z uživanjem pripravkov so bolniki dosegli občutno izboljšanje pri pretoku in količini urina ter pogostost dnevnega in nočnega mokrenja. To pa je učinek, ki močno vpliva na izboljšanje kakovosti življenja bolnikov.
ZDRAVILNI PRIPRAVKI
Priprava čaja iz plodov žagastolistne palme pri nas ni v navadi. Največkrat se uporablja v obliki pripravkov, ki imajo standardizirane izvlečke in zagotovljene vsebnosti. Tako znaša dnevni odmerek 320 mg učinkovine.
PREVIDNOST PRI UPORABI
Pripravki iz žagastolistne palme se ne uporabljajo pri bolnikih z rakom na prostati ter drugih vrstah hormonsko odvisnega raka. Prav tako se odsvetuje uporaba sladkornim in jetrnim bolnikom. Previdnost velja tudi pri bolnikih, ki uživajo zdravila proti strjevanju krvi. Palmeto upočasnjuje strjevanje krvi, zato je treba biti previden ob sočasni uporabi zdravilnih rastlin, kot so česen, ginko, ingver.
Kot možni, a zelo redki stranski učinki ob uživanju pripravkov z žagastolistno palmo se lahko pojavijo slabost, driska, omotičnost, glavobol ter reakcija na koži.
ALI STE VEDELI, DA:
– so izvlečke palmeta včasih uporabljali za aromatiziranje vinjaka,
– so Indijanci uporabljali liste žagastolistne palme za prekrivanje streh svojih hiš,
– so bili plodovi palmeta že leta 1900 vpisani v farmakopeji ZDA.