družina: Kobulnice (Apiaceae)
KRATEK OPIS RASTLINE:
Peteršilj raste na vrtovih, gojen kot začimba. Peteršilj je dvoletna rastlina. V zemlji ima vretenasto korenino, iz katere poganja več žlebastih votlih stebel, ki nosijo gladke temnozelene deljene liste. V naslednjem letu tvori rastlina cvetove, ki so združeni v ploščat kobul, rumenozelene barve. Peteršilj cveti junija in avgusta.
UPORABNI RASTLINSKI DELI IN NJIHOVE UČINKOVINE:
- Kot drogo uporabljamo korenine, izkopane jeseni in dobro posušene.
- Zreli plodovi vsebujejo eterično olje
Učinkovine, ki so v peteršilju: eterično olje, ki ga je v plodovih od 3 do 6 %, v korenini pa le 0,2–0,3 %. Glavna učinkovina v eteričnem olju je apiol ter miristicin. V drogi korenine so še sladkor, inozitol, sluzi, minerali in flavonski glikozidi.
DELOVANJE IN UPORABA
- Plodovi peteršilja z visoko vsebnostjo apiola močno sproščajo krče (spazmolitično) in poživljajoče delujejo na maternico, zato ga uspešno svetujemo pri bolečih menstruacijah, prav tako tudi ob prebavnih težavah z neprijetnim napenjanjem.
- Korenina peteršilja pospeši izločanje vode iz telesa. Priporoča se ob ledvičnem pesku in kamnih ter za izpiranje sečil ob vnetjih.
PREVIDNOST PRI UPORABI
- Pripravkov iz peteršilja ne smejo uporabljati ljudje, ki imajo vnetje ledvičnih čašic.
- Nosečnice naj se izognejo uživanju velikih količin peteršilja, saj apiol spodbudi krčenje maternice in lahko povzroči splav.
PRIPOROČENI PRIPRAVKI
Čaj: pripravimo prevretek iz dveh žličk posušenih korenin in 200 ml vode, vre naj 5–10 min. Zaužiti je treba do 3 skodelice na dan.
ALI STE VEDELI, DA…
- je peteršilj v Angliji simbol za štorklje oz. rojevanje otrok,
- so stari Grki s peteršiljem krasili zmagovalce na olimpijskih igrah,
- zaužitje velike količine eteričnega olja vodi do zastrupitve oz. odpovedi ledvic.