družina: Ingverjevke (Zinziberaceae)
KRATEK OPIS RASTLINE
Ingver je plazeča večletna rastlina, ki raste iz debele, vodoravne, rogovilasto razvejane korenike. Listi so ozko suličasti in vsako leto odmrejo. Cvet požene rastlina neposredno iz korenike in je bele do rumene barve. Ingver gojijo predvsem v tropskih deželah, glede na kakovost je najboljši z Jamajke.
UPORABNI RASTLINSKI DELI IN NJIHOVE UČINKOVINE
Kot drogo uporabljamo olupljeno in posušeno koreniko. Jeseni izkopljejo zrele korenike, jih očistijo in olupijo in nato 24 ur namakajo v vodi, da se izlužijo grenčine. Nato jih sušijo na soncu, da dobijo belo koreniko, ki je najboljše kakovosti.
Pomembne farmakološke spojine v ingverju so: eterično olje s seskviterpeni, kot je zingiberen, nehlapne spojine pekočega in ostrega okusa, kot je gingeron. Vsebuje pa še smole, sluzi, škrob, rudninske snovi.
DELOVANJE IN UPORABA
Ingver deluje antiemetično (preprečuje bruhanje). V zadnjih desetih letih je bilo narejenih več študij, ki so dokazale antiemetično delovanje pri ingverju. V nizkih odmerkih je ingver zelo dober stomahik, tonik in digestiv, to pomeni, da se priporoča ob neješčnosti, slabi prebavi in napihnjenosti.
PREVIDNOST PRI UPORABI
- Pri osebah z žolčnimi kamni se uporaba ingverja odsvetuje.
- Pri osebah, ki imajo motnje v strjevanju krvi, lahko ingver in njegovi pripravki preprečujejo zlepljanje trombocitov in tako podaljšajo čas strjevanja krvi.
PRIPOROČENI PRIPRAVKI
- Uporabljajo se pripravljena prehranska dopolnila v obliki kapsul.
- Ingver v prahu – ⅓ žličke prahu raztopimo v 150 ml tople vode in dnevno popijemo 2–3 skodelice.
- Za preprečevanje potovalne slabosti zaužijte en odmerek pol ure pred potovanjem.
- Uporaba ingverja v obliki živil za zdravilni učinek ne zadostuje.
- Narejene so bile raziskave, ki so potrdile varno uporabo ingverja za preprečevanje slabosti v času nosečnosti.
ALI STE VEDELI, DA:
- so pomorske kolonialne sile intenzivno trgovale s to dragoceno rastlino in da je imel funt ingverja enako ceno kot ovca,
- so mlade korenike ingverja zelo sočne in mesnate ter bolj blagega okusa, primerne za pripravo čaja in za uporabo v kulinariki. Zrele korenike pa so precej suhe in vlaknaste, vendar so močnejšega okusa in uporabne kot droga za zdravilne pripravke.