Družina: Bršljanovke – Araliaeae
KRATEK OPIS RASTLINE
Ginseng je trajna rastlina, ki iz korenike poganja do 60 cm visoko steblo. Ta nosi dlanasto deljene liste, ki so na steblo pritrjeni z dolgimi peclji. Majhni beli cvetovi so malo opazni, plodovi pa se pojavijo šele tretje leto in so v obliki majhnih rdečih jagod. V zemlji je do 15 cm dolga korenina, ki je zavita in ima značilno podobo človeškega telesa. Značilno za rastlino ginseng je, da zemlji, kjer raste, močno izčrpa hranilne snovi.
UPORABNI RASTLINSKI DELI IN NJIHOVE UČINKOVINE
Kot droga se uporablja zgolj korenina štiri do šest let stare rastline. Drugi rastlinski deli so brez zdravilne vrednosti. Glede na pripravo same droge poznamo beli in rdeči ginseng, pri čemer je beli ginseng kakovostnejši. Pridobijo ga tako, da korenine po šestih letih rasti izkopljejo, očistijo, odstranijo stranske korenine in ga olupijo, obelijo z žveplovim dioksidom in posušijo na soncu. Za pridobivanje rdečega ginsenga uporabljajo drugo metodo. Korenine očistijo in jih obdelajo z vodno paro 2–3 ure pri 130 °C. Tako obdelana korenina dobi rožnato barvo. Sam proces povzroči določene kemične spremembe in nastanek različnih oblik ginsenkozidov. Učinkovine v ginsengu so zmesi triterpenskih saponinov in ginsenkozidov, ki jih je do danes izoliranih in znanih več kot trideset.
DELOVANJE IN UPORABA
Učinkovine v ginsengu imajo številne ugodne učinke na človeški organizem. Pomagajo telesu, da se lažje prilagodi na stresne situacije in dejavnike. Blaži in pomaga premagovati utrujenost. Z raziskavami so dokazali, da se bolniki, ki so dlje časa uživali ginseng, bolje počutijo, so manj razdražljivi, imajo boljši tek, njihova presnova pa je hitrejša. Ker dobijo ljudje nov zagon in ponovno veselje do dela, se izboljša tudi njihovo zdravstveno stanje. Ginseng izboljša presnovo in prenos kisika v tkiva, s tem pa poveča telesno in psihično zmogljivost za premagovanje stresa, pripomore k višji umski storilnosti, saj izboljša spomin in sposobnost učenja. V ljudski medicini je ginseng že stoletja znano krepčilno sredstvo ter afrodiziak.
PREVIDNOST PRI UPORABI
V priporočenih odmerkih ginseng nima stranskih učinkov. Previdnost uporabe velja pri sladkorni bolnikih in bolnikih s hipertenzijo. Prav tako se uporaba ne priporoča v času nosečnosti in dojenja. Do medsebojnih interakcij lahko pride ob sočasnem uživanju ginsenga in antidepresivov ter ginsenga in zdravil za redčenje krvi (varfarin). Prav tako lahko vodi do podaljšanja časa strjevanja krvi.
PRIPRAVKI IZ GINSENGA
V uporabi so pripravki v obliki kapsul, kapljic in pastil. Priporočeni dnevni odmerek znaša 1–2 g posušene korenine v prahu na dan oziroma 200–600 mg izvlečka v pripravljenih pripravkih na dan.
ALI STE VEDELI, DA:
– ginseng izvira iz severne Kitajske in Koreje,
– je najboljše kakovosti ginseng, gojen v korejski pokrajini Kumsan,
– je v starem Kitajskem cesarstvu veljal ginseng za krono zdravja, zato so ga uporabljali le cesarji.