AZIJSKI VODNI POPNJAK (Centella asiatica)

AZIJSKI VODNI POPNJAK (Centella asiatica)

Družina: Kobulnice – Apiaceae

KRATEK OPIS RASTLINE

Rastlina je doma v Aziji, še zlasti je razširjena v Šrilanki. Njeno rastišče so močvirska in vodna območja JV Azije. Okrogli, enkrat razcepljeni, rahlo nazobčani, gladki, svetlikajoči zeleni listi se izraščajo iz skupka šopastih korenin ter se iz plazečega stebla kontinuirano visoko dvigajo. Cvetovi so drobni, beli ali rožnati, rastlina je trajnica. Zasledimo jo tudi pod imenom Gotu kola – Hydrocotyle asiatica.

UPORABNI RASTLINSKI DELI IN NJIHOVE UČINKOVINE

Po pravilniku o razvrstitvi zdravilnih rastlin je ESCOP razvrstil to rastlino v kategorijo Z – zdravila.

Uporablja se posušena zel. Pomembne zdravilne učinkovine, ki so potrjene, so predvsem triterpeni (aziatikozidi), alkaloidi (hidrokotilin) ter eterična olja.

DELOVANJE IN UPORABA

Najpogosteje drogo azijskega vodnega popnjaka najdemo v izdelkih za nego kože, saj ta blagodejno učinkuje na celjenje in regeneracijo, hkrati deluje antiseptično ter protimikrobno. Uporaba droge vodnega popnjaka je zelo cenjena v kozmetiki in preparatih za zdravljenje poškodovane kože. Azijski vodni popnjak je staro ajurvedsko zdravilo, ki se danes veliko uporablja tudi na zahodu.

Ker zavira sintezo mediatorjev, ki spodbujajo vnetja, deluje pomirjajoče na kožo in zmanjša draženje. Hkrati omogoča boljšo vlažnost kože, ker poveča sposobnost zadrževanja vode v njej. 

Zavira encim elastazo, ki je odgovoren za staranje elastinskih vlaken, posledično ima koža dlje časa mladostni videz. Prezgodnje staranje kože preprečuje še s pospešeno sintezo kolagena tipa 1. Ta učinek je bil tudi znanstveno dokazan.

Najpomembnejša sposobnost rastline oz. učinkovine asiaticosida pa je obnavljanje in celjenje epidermisa (povrhnjice) kože. To zagotavlja z biokemično in strukturno podporo celicam, ki so poškodovane in se tako hitreje obnovijo. To omogoča hitrejše glajenje tkiva, ki je zabrazgotinjeno zaradi različnih vzrokov (operativni in laserski posegi, tetovaže, opekline ...). S pomočjo učinkovine madekazozid ima droga močan antioksidativni učinek.

Azijski vodni popnjak je staro ajurvedsko zdravilo, ki se danes veliko uporablja tudi na zahodu. Ljudsko zdravilstvo priporoča uporabo droge tudi za boljšo koncentracijo in spomin. Je zelo uporabno krepčilo in sredstvo za hitrejše izločanje strupov iz telesa. Zato se uporablja kot pomoč pri artritisu, lajša revmatična obolenja, izboljšuje slabo periferno prekrvavitev. Triterpenski glikozidi, predvsem aziatikozid in madekazozid, sta zelo dobra antioksidanta in odgovorna za adaptogene lastnosti droge – pomoč pri prilagajanju organizma na stres. Dnevni odmerek (600 mg izvlečka trikrat na dan) je varen in učinkovit.

PREVIDNOST PRI UPORABI

Kontraindikacije niso znane. V redkih primerih lahko povzroči alergije.

ALI STE VEDELI, DA:

– legenda pravi, da se ranjeni bengalski tigri instinktivno valjajo po kolonijah te rastline in tako spodbujajo celjenje ter obnavljanje poškodovane kože,

– kozmetični preparati s predpono CICA- običajno vsebujejo izvlečke iz azijskega popnjaka.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0