Osrednjo vlogo v fitoterapiji za podporo in krepitev imunskega sistema ima ameriški slamnik. To rastlino so uporabljali že stari Indijanci, danes pa ima pomembno mesto v sodobni fitoterapiji.
AMERIŠKI SLAMNIK (Echinacea sppecies)
Družina: Nebinovke – Asteraceae
KRATEK OPIS RASTLINE
Za uporabo v farmaciji se uporabljajo tri vrste slamnika:
– škrlatni ameriški slamnik (Echinacea purpurea),
– Ozkolistni ameriški slamnik (Echinacea angustifolia),
– bledi ameriški slamnik (Echinacea pallida).
- Škrlatni ameriški slamnik
Je trajnica, ki ima 60–120 cm visoko, močno, razvejano, rahlo dlakavo steblo. Na koncih stebel so rožnata socvetja, ki jih sestavlja venec jezičastih cvetov, dolgih približno 6 cm, v širino pa merijo približno 8 mm. Na koncu imajo tri zobce in so značilne škrlatne barve. Ob popolni razvitosti socvetja se značilno obrnejo navzdol. Večino socvetja pa sestavljajo oranžno temno rdeči cevasti cvetovi, ki so razporejeni na izbočenem dnu socvetja. Na površini socvetja je viden rumeni cvetni prah. Cvetovi se razvijajo poleti, in sicer od julija do septembra. Listi so pecljati, temno zeleni, suličasti in dolgi do 15 cm, v širino merijo približno 6 cm. Večina listov je razporejena v listni rozeti ob dnu stebla, drugi so neenakomerno razporejeni po steblu. Korenine ima zelo razvejane in sestavljajo izrazito in obsežno koreninsko grudo.
Škrlatni ameriški slamnik je gojena rastlina. Razmnožuje se s semeni, ki jih posejemo zgodaj spomladi, ali pa z deljenjem korenin ob koncu jeseni. Dobro uspeva na rodovitnih, vlažnih in s soncem obsijanih tleh.
- Ozkolistni ameriški slamnik
Je prav tako trajnica, ki pa se nekoliko razlikuje od škrlatnega. Rastlina je nižja, saj zraste 10–50 cm. Steblo je dlakavo do ščetinasto ob vrhu in enkrat do večkrat razvejano. Listi so ozki (do 4 cm), suličasti, dlakavi, celorobi, kratkopecljati in v dolžino merijo tudi do 30 cm. Cvetni košek je manjši, ovojkovi listi so razporejeni v treh do štirih vrstah, ostri, suličasti, celorobi in dolgi do 11 mm. Jezičasti cvetovi so štrleči, dolgi do 4 cm, bele, rožnate ali škrlatne barve. Rožna kodeljica je videti kot nazobčana kronica.
- Bledi ameriški slamnik
Je trajnica, ki je visoka 40–90 cm. Steblo ni razvejano, dlakavo. Listi so suličasti, celorobi, temno zeleni in na obeh straneh dlakavi. Njihova dolžina meri 10–35 cm, v širino pa do 4 cm. Jezičasti cvetovi so upognjeni nazaj, dolgi 4–9 cm ter široki 8–10 mm. Njihova barva je lahko rožnata, škrlatna ali bela. Pelodna zrnca so bele barve, pri različicah slamnika pa je cvetni prah rumene barve.
UPORABNI RASTLINSKI DELI IN NJIHOVE UČINKOVINE
Za zdravilno uporabo se uporabljajo korenine in zeleni deli rastline.
V različnih vrstah ameriškega slamnika so tudi različne kemične strukture, ki nosijo zdravilni učinek droge. Bistvene kemijske spojine, ki so odgovorne za terapevtsko delovanje, so:
– fenolne spojine in flavonoidi,
– terpenoidne spojine,
– lipidne spojine (poliacetileni),
– spojine z dušikom (alkilamidi in alkaloidi),
– polisaharidi.
Navedene kemijske učinkovine so pri škrlatnem ameriškem slamniku dobro raziskane in dokazane.
DELOVANJE IN UPORABA
Farmakološko delovanje ameriškega slamnika in njegov mehanizem delovanja sta raziskana in dokazana s številnimi raziskavami in študijami. Ugotovili so, da polisaharidi, ki jih vsebuje, spodbujajo delovanje nekaterih belih krvnih celic (levkocitov), ki so pomembni za obrambo telesa. Ti delujejo predvsem na nevtrofilce in makrofage. To so celice, ki so sposobne s fagocitozo požirati telesu tuje delce, tudi mikroorganizme.
Derivat kavne kisline (ehinakozid) ima blago antibiotično delovanje. Najdemo ga predvsem v koreninah in cvetovih ozkolistnega slamnika ter v koreninah bledega slamnika. V škrlatnem slamniku ni prisoten.
V raziskavah so potrdili tudi protiglivično delovanje slamnika. Pokazal se je dober rezultat na zaviranje in razrast glive Candida albicans.
Največkrat pa se slamnik priporoča in s tem uporablja za zdravljenje in lajšanje virusnih okužb. V ta namen so priporočljivi alkoholni in vodni izvlečki ameriškega slamnika v odmerkih 20 mg/ml. Zavirajo delovanje virusov influence, herpesa in vezikuloznega stomatitisa.
Z raziskavo so potrdili tudi učinkovito protivnetno delovanje. Ta učinek pripisujejo skupini učinkovin alkilamidov, ki močno zavirajo 5-lipoksigenazo in ciklooksigenazo in s tem motijo metabolizem arahidonske kisline, kar povzroči zmanjšanje vnetne reakcije na koži in sluznici (oteklina, rdečina, srbenje, bolečina). Tradicionalna uporaba ga zato svetuje pri pikih žuželk, opeklinah, turi in manjših ranah. Največje količine alkilamidov so v koreninah ozkolistnega slamnika.
Kako ameriški slamnik v telesu sproži in poveča imunski odziv?
Ameriški slamnik sproži celično odpornost z aktivacijo limfocitov T ter celic ubijalk. Polisaharidi iz ameriškega slamnika se vežejo na površino celic T, s tem pa aktivirajo interferone in spojine, ki povečajo imunski odziv. Tvori se vedno več celic T, poveča se aktivnost makrofagov, vezava na protitelesa in število nevtrofilcev, ki fagocitirajo in uničijo bakterije, viruse tumorske celice in druge delce. Ta nespecifična stimulacija imunskega sistema spodbudi še celice ubijalke ter vrsto belih krvnih celic, ki so pomembne pri uničevanju tumorskih celic in celic, okuženih z virusi.
Škrlatni ameriški slamnik skrajša trajanje simptomov prehlada in gripe ter ublaži njihovo jakost. Najbolj učinkovit je ob zaužitju, ko se pojavijo prvi simptomi okužbe.
Uživanje izdelkov, ki vsebujejo škrlatni ameriški slamnik, se priporoča vsaj en teden oziroma največ osem tednov.
V lekarni so na voljo preparati z ameriškim slamnikom, ki so registrirani kot zdravilo, imajo dokazano delovanje in priporočeno odmerjanje. Ameriški slamnik je tudi v nekaterih prehranskih dopolnilih in medicinskih pripomočkih, ki pomagajo ohranjati dober imunski sistem.
PREVIDNOST PRI UPORABI
Pri osebah, ki so alergične na košarnice, se uporaba slamnika odsvetuje. Prav tako osebam, ki obolevajo za kroničnimi boleznimi, kot so tuberkuloza, AIDS in multipla skleroza. Ob drugih avtoimunskih boleznim uporaba ameriškega slamnika ni dovoljena.
Uporaba nosečnicam in doječim materam se ne priporoča. Pri otrocih je starostna meja uživanja 4 leta.
ALI STE VEDELI, DA:
– so ameriški slamnik že pred petsto leti uporabljali severnoameriški Indijanci. Z njim so zdravili ekceme, mumps, steklino, bolečine v trebuhu, bolezni dlesni in ustne votline, pa tudi epilepsijo.
Zapisala:
Alenka Žišt, farm. tehnik