AMERIŠKA BRUSNICA (Vaccinium macrocarpon Aiton)

To je nizek zimzelen grmiček s temno zelenimi gladkimi listi, ki imajo na hrbtni strani rjave lise oziroma pike. Cvetovi so zvonasti in rožnato obarvani. Ob koncu jeseni dozorijo rdeči okrogli plodovi.
V zdravilne namene uporabljamo zrele plodove. 
Ti vsebujejo antocianidine in proantocianidine, flavonoide ter organske kisline. Sok plodov brusnice ter uživanje suhih plodov brusnice lahko pripomoreta k zmanjšanju ponavljajočih se okužb sečil, predvsem pri ženskah.
 Ta ugodni učinek so potrdile tudi klinične raziskave z zaključkom, da so plodovi ameriške brusnice koristni pri preprečevanju okužb sečil predvsem pri ženskah, ker njihov mehanizem delovanja preprečujejo adhezijo oz. lepljenje bakterij na steno mehurja.

Uživanje soka brusnice lahko povzroča draženje želodčne sluznice, zato so pripravki v obliki tablet in kapsul večkrat primernejši. Njihova uporaba je lahko dolgotrajna.
Sok ameriške brusnice lahko uporabljajo tudi nosečnice in doječe matere. To potrjujejo tudi klinične raziskave, ki so pokazale, da je sok ameriške brusnice varen in ni škodljiv. Pri nekaterih se lahko pojavijo slabosti in želodčne težave, ker dražijo želodčno sluznico.

Pri uporabi rastlinskih uroantiseptikov je zelo dobra kombinacija z drogami, ki pospešujejo izločanje vode iz telesa. Te imajo pozitiven akvaretični učinek, ki pripomore k spiranju sečil. Razlika v delovanju med diuretiki in akvaretiki je, da slednji ne bodo učinkoviti pri edemih in povišanem krvnem tlaku, ker ne vplivajo na ledvično izločanje elektrolitov. 
Droge za pospešeno izločanje vode iz telesa se v ljudski medicini uporabljajo že stoletja. Pogosto jih v kombinaciji z antibiotiki uporabljamo pri okužbi sečil. Diuretično delovanje in posledično razredčenje urina pomeni zmanjšano obremenitev urina z bolezenskimi klici, ki se zaradi povečane količine urina hitreje izperejo.
Najpogostejše zdravilne droge, ki se v ta namen uporabljajo, so:
– listi breze,
– zel preslice,
– korenina peteršilja,
– korenina gladeža,
– korenina luštreka,
– list koprive,
– plod brina,
– zel zlate rozge.
V čajnih mešanicah za urološke težave, ki so namenjene samozdravljenju ali podpornemu zdravljenju z zdravili, so pogosto droge, ki nosijo uroantiseptični učinek, dopolnjujejo pa jih droge z diuretičnim učinkom. Priporoča se uživanje večje količine čaja čez dan (1,5–2 litra). Samozdravljenje naj ne traja dlje kot dva tedna.
ALI STE VEDELI, DA:
– arbutin z zaviranjem encima tirozinaze zmanjša nastajanje melanina v koži, zato ga uporabljajo v pripravkih za depigmentiranje kože.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0