Po nasvet k strokovnjaku v lekarno

PO NASVET K STROKOVNJAKU V LEKARNO

Akcija tu, popusti tam, darilo ob nakupu več pakiranj, obljube mladosti, vitalnosti in zdravja … Se kdaj vprašate, ali je vse to res? Ali zares potrebujem vsa ta prehranska dopolnila, ki jih ponujajo po oglasih, telefonu, spletu ali televiziji? Si bom z izdelkom kupil kakovostno, varno in učinkovito snov, ki telesu ne bo škodovala?

V zadnjem času je velika izbira prehranskih dopolnil. Tako imamo občutek, da za zdravo življenje nujno potrebujemo nekakšen dodatek k prehrani, ki nas bo izpopolnil. Prehranska dopolnilaso živila, ki dopolnjujejo običajno prehrano.
 Z njimi ne zdravimo ali preprečujemo bolezni, kot se včasih sliši v oglasihPrehranska dopolnila so lahko vir enega ali več hranil ali drugih snovi s fiziološkim ali hranilnim učinkom. Proizvajalci jih tržijo tudi v obliki tablet, kapsul, pastil, kar nas lahko preslepi, da so to zdravila, ki imajo dokazano kakovostno, varno in učinkovito uporabo. Prehranskim dopolnilom žal ne smemo pripisovati zdravilnih učinkov in jih oglaševati s pomočjo zdravstvenih trditev. Obstaja sicer seznam dovoljenih trditev, ki jih lahko proizvajalci navedejo pri oglaševanju. 
Ker pa se od leta 2013 v Sloveniji ne vodi več seznam prehranskih dopolnil, ki so pri nas v obtoku, lahko hitro nastane težava, ko se na trgu pojavi prehransko dopolnilo, ki ni v skladu s stroko.
Večina se odloči za multivitaminski dodatek, ki jim bo pomagal k zdravemu življenju. Športniki radi posežejo po beljakovinah ali posameznih aminokislinah.
 Aktivna populacija raje  poseže po magneziju, koencimu Q10 in omega maščobnih kislinah. Pred poletjem pa se tudi poveča povpraševanje po prehranskih dopolnilih, ki bi pomagala pri hitrejši izgubi telesne teže in pri razstrupljanju telesa. Zavedati se moramo, da zdravega življenja, to je uravnotežene prehrane in dnevnega gibanja, žal ne more ničesar nadomestiti. S prehranskimi dopolnili le dopolnjujemo osiromašeno prehrano.
V določenih obdobjih v življenju pa nam resnično primanjkuje hranil. To je na primer v nosečnosti, v obdobju hitre rasti, v tretjem starostnem obdobju, ob ponavljajočih se vnetjih, prehladih in podobno. Smiselno nadomeščanje hranil je le takrat, ko imamo v telesu dokazano pomanjkanje. To pa lahko zaznamo z določenimi simptomi. V nadaljevanju si oglejmo nekaj primerov.
Kot prvi primer si oglejmo prehranska dopolnila z magnezijem. Pomanjkanje magnezija v telesu lahko prepoznamo po mišičnih krčih v nogah. A pozor! Krči v nogah so lahko kazalnik tudi drugih bolezni. Odrasli nadomeščamo magnezij v koncentracijah 300–600 mg.
 Obstaja več oblik magnezijevih soli, ki se različno hitro absorbirajo, v različnem odstotku dosežejo mesto delovanja in se tudi različno dolgo zadržijo v telesu. Ob različnih težavah lahko svetujemo različne oblike magnezijevih pripravkov. 
Farmacevti v lekarni bomo z nekaj hitrimi dodatnimi vprašanji izločili prisotnost drugih bolezni in vam svetovali prehransko dopolnilo, ki bo najbolje dopolnilo vašo redno prehrano, da se boste izognili manjšim težavam, ki vas trenutno težijo.
Oglejmo si tudi prehranska dopolnila z vitaminom C. Ta vodotopni vitamin ima priporočen dnevni vnos, in sicer 90–110 mg. A treba je upoštevati, da ga bomo v telo vnesli tudi s hrano in pijačo, na kar pa hitro pozabimo. 
Če bomo vitamin C uživali dlje v zelo velikih koncentracijah, to je več kot 1 g vitamina C na dan v daljšem časovnem obdobju, bomo kot stranski učinek izzvali diarejo. Tega si seveda ne želimo.
Da bi svojemu telesu pomagali pri zaščiti srca in ožilja, se podamo v nakup omega maščobnih kislin. Tudi v tem primeru se lahko srečamo s skritimi pastmi.
 Pri nakupu nepreverjenega prehranskega dopolnila lahko v telo vnesemo poleg omega-3-maščobnih kislin tudi omega-6- in omega-9-maščobne kisline. Slednjih dveh pa naša prehrana vsebuje več kot dovolj. Odrasle osebe potrebujemo le vnos omega-3-maščobnih kislin v koncentraciji 250–600 mg na dan. 
Najpomembnejši obliki omega-3-maščobnih kislin sta EPK (eikozapentaenojska kislina) in DKA (dokozaheksaenojska kislina), ki morata biti v izdelku zastopani v pravem razmerju (EPK : DKA = 1 : 2). Običajno ljudje zaznamo le vonj po ribah ali spahovanje, ko zaužijemo prehransko dopolnilo z omega maščobnimi kislinami. Vendar tega ne zaznamo pri kakovostnem prehranskem dopolnilu, saj lahko proizvajalec s prečiščevanjem olja doseže intenzivnejšo čistost. 
Tako ne zaznamo vonja, barve oziroma uživanje kakovostnega prehranskega dopolnila ne sproži nadležnega spahovanja. Ne smemo pa pozabiti še na vsebnost trdih kovin v oljih, ki jih lahko pri nepreverjenem prehranskem dopolnilu hitro vnesemo v telo v preveliki koncentraciji.
Po kratkem pregledu treh primerov lahko z nepremišljenim nakupom nepreverjenega prehranskega dopolnila povzročimo več škode kot koristi. 
Pred nakupom se moramo vedno najprej pozanimati o težavi, zaradi katere smo sploh začeli razmišljati o nakupu prehranskega dopolnila. S podrobnimi vprašanji vas lahko farmacevti v lekarnah usmerimo v nakup kakovostnega dopolnila ali pa celo ugotovimo nesmiselnost uživanja oziroma prisotnost resnejše bolezni. Te bolezni pa s prehranskimi dopolnili vsekakor ne bomo rešili. Nakup nepreverjenih dopolnil lahko pomeni veliko tveganje za zdravje našega telesa.
V javnem zavodu Mariborskih lekarn se za strokovno svetovanje redno trudimo. Redno se izobražujemo na področju novosti in dopolnjujemo svoja znanja.
 Na podlagi posameznikovih potreb tudi izberemo prehransko dopolnilo, ki ga oseba v tistem trenutku najbolj potrebuje. V zavodu imamo vzpostavljeno tudi komisijo za preverjanje kakovosti prehranskih dopolnil, ki ažurno preverja sladnost prehranskih dopolnil z obstoječo zakonodajo pred uvrstitvijo v  asortima prehranskih dopolnil v naših lekarnah. 
Zato bodimo kritični in preverimo, katera prehranska dopolnila bodo kakovostno vplivala na naša življenja.

Katarina Perdan, mag. farm.

 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0