Družina: Apiaceae – kobulnice
KRATEK OPIS RASTLINE
Luštrek je doma v Južnem Iranu, od koder se je hitro razširil po Evropi. Je trpežna trajnica z velikimi, praproti podobnimi sestavljenimi bleščečimi listi. V višino zraste do 1,5 m. Drobni rumeni cvetovi so združeni v kobule, ki naredijo ovalna semena. Nosi jih votlo nabrazdano steblo. Nadzemni del rastline pozimi popolnoma odmre, zgodaj spomladi pa znova požene.
UPORABNI DELI IN UČINKOVINE
Za zdravilne namene se uporablja korenina, v kulinariki pa listi. Korenine vsebujejo močna eterična olja, katerih glavna sestavina sta butilftalid in ligustilid. Njihov vonj je značilen za to rastlino. Vsebuje številne kumarine, čreslovine in kislino angelike.
UPORABA IN DELOVANJE
Korenini luštreka pripisujejo močno diuretično delovanje, zato se uporablja samostojno, najpogosteje pa v čajnih mešanicah za uporabo pri vnetjih spodnjega urinarnega trakta ter pri ledvičnem pesku in kamnih.
Čaj iz korenin luštreka lajša težave s pogostim spahovanjem in zgago, prav tako pa dobro odvaja pline iz črevesja in tako zmanjša napetost trebuha.
ZDRAVILNI PRIPRAVKI
Čaj: za pripravo čaja kuhamo 2–3 g posušenih korenin v 2,5 dl vode, in sicer 3–5 minut. Popijemo 2–3 skodelice na dan oz. po požirkih ob spahovanju.
Na slovenskem trgu imamo registriran pripravek v obliki tablet, ki vsebuje tudi izvlečke iz korenine luštreka – Canephron, ki se uporablja ob težavah urinarnega trakta.
PREVIDNOST PRI UPORABI
V času nosečnosti se uporaba luštreka odsvetuje. Rastlinski kumarini lahko povzročata fotosenzibilne učinke na koži.
ALI STE VEDELI, DA…
– so nekoč korenino luštreka uporabljali kot nadomestek popra,
– luštrek privablja čebelje roje, zato čebelarji z njim drgnejo panje,
– se tradicionalno uporablja v afrodiziakih in ljubezenskih napojih,
– je eno od pogostih ponarodelih imen za luštrek tudi ljubečec.