Ohranite srce zdravo

Živite zdravo!

Zdravo življenje je zelo pomembno, če želimo ohraniti srce zdravo. Pod pojmom zdravo življenje pomeni, da v življenju počnemo vse tiste reči, ki so dobre za srce in sicer da:

  • zaužijete veliko sadja in zelenjave (vsaj 0,5 do 1 kg / odraslo osebo / dan),
  • zaužijete čim manj mastne in slane hrane (klobase, salame, čips, ocvrta hrana),
  • zaužijete več belega mesa (perutnina, ribe) in manj rdečega mesa (goveje, svinjsko),
  • se znebite odvečnih kilogramov,
  • prenehate kaditi,
  • pijete manj ali pa sploh nič alkohola,
  • telovadite vsaj trikrat na teden po 20 minut,
  • si redno merite in beležite krvni tlak.

Če ne živimo zdravo…

Če ste eni izmed tistih ljudi, ki boste ob teh navodilih rekli, da so vsa navodila za zdravo življenje vedno ena in ista in ne boste v zvezi s tem naredili nič, imate velike možnosti, da pri vas nastopijo zapleti. Eden izmed najnevarnejših zapletov se imenuje ateroskleroza, ki ga imenujemo tudi tihi ubijalec. Namreč ateroskleroza po navadi ne povzroči simptomov, dokler ni arterija hudo zožena ali dokler ne povzroči nenadne zapore. Posledično telesni predeli, ki jih ta arterija preskrbuje, ne dobijo več zadostne količine kisika. To se kaže kot bolečina ali krč v prizadetih predelih telesa, npr. bolnik začuti bolečino v prsih zaradi pomanjkanja kisika v srcu.

Kaj je to ateroskleroza?

Ateroskleroza je dolgotrajen proces, pri kateri se maščobna snov kopiči pod notranjo plastjo arterijske stene. Prizadene lahko arterije srca, možganov, ledvic in drugih življenjsko pomembnih organov ter rok in nog. Če se razvije v arterijah, ki oskrbujejo srce, lahko povzroči srčni infarkt, če pa se razvije v arterijah, ki preskrbujejo možgane, pa možganska kap. Nevarnost ateroskleroze povečujejo:

  • visok krvni tlak,
  • visok krvni holesterol,
  • kajenje,
  • sladkorna bolezen,
  • debelost,
  • pomanjkanje telesne dejavnosti in
  • starost,
  • dednost,
  • spol (moški so bolj ogroženi od žensk, vendar se nevarnost za ženske poveča po menopavzi in se izenači z ogroženostjo moških).

Kakšno je stanje v Sloveniji?

V Sloveniji povzročijo bolezni srca in ožilja, ki so v večji meri povezane ravno z aterosklerozo, približno polovico vseh smrti. Najbolj ogrožena je vzhodna Slovenija (Štajerska, Prekmurje, Dolenjska), najmanj pa zahodna Slovenija (Primorska). To bi lahko pripisali dejstvu, da se v vzhodni Sloveniji zaužije več rdečega mesa (goveje, svinjsko) in več mastne hrane (suhe in pol suhe klobase, salame, svinjska mast), medtem ko se v zahodni Sloveniji zaužije več rib, sadja, zelenjave in olivnega olja.

Kot zanimivost naj navedemo, da srce prečrpa 6.500 litrov krvi na dan
in da se skrči 100.000 krat na dan, kar pomeni,
da se v povprečnem človeškem življenju skrči 2,5 milijonkrat.
Zato se zavedajmo, da svoje enkratno delo lahko srce opravlja le,
če mu zagotovimo to možnost.
Potrudimo se in zagotovimo svojemu srcu, da opravi svoje delo.
Delo življenja.

Elvira Omerović Pešec, mag.farm.

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0