Energija za naše telo - koencim Q10

Kaj je koencim Q10?
Ubidekarenon, znan kot koencim Q10 (CoQ10), je v maščobah topna molekula, ki je prisotna po vsem telesu, v vsaki celici, največ pa ga najdemo v srcu, jetrih, ledvicah in možganih. Koencim Q10 so odkrili že leta 1957 v mitohondrijih goveda, leto pozneje pa so objavili njegovo kemijsko strukturo. 
Koencim Q10 je za življenje zelo pomemben, saj v organizmih živih bitij opravlja ključno vlogo pri tvorbi energije, deluje kot močan antioksidant, stabilizira celične membrane in je pomemben prenašalec signalov v celicah. 
Človeško telo samo sintetizira CoQ10, vendar se ta sposobnost s staranjem znižuje in je nizka tudi pri nekaterih kroničnih boleznih, kot so bolezni srca, mišične distrofije, Parkinsonova bolezen, rak, sladkorna bolezen in AIDS. Raven CoQ10 v telesu znižujejo tudi nekatera zdravila.

Lastnosti in absorpcija
Koencim Q10 je kristaliničen prah, skoraj netopen v vodi. Absorpcija v telesu poteka po enaki poti kot absorpcija maščob, zato se priporoča uživanje koencima Q10 s hrano, ki vsebuje maščobe.
Pomanjkljivost molekule CoQ10 je slaba absorpcija iz prebavil, zato so za izboljšanje biološke uporabnosti našli različne metode, kot so uporaba različnih oljnih oblik. Novejši pristopi povečanja biološke uporabnosti pa potekajo v smeri povečanja vodotopnosti.

Fiziološka vloga
Koencim Q10 je močan antioksidant, saj varuje celice pred poškodbami, ki jih povzročajo prosti radikali. Njegova posebnost med antioksidanti je, da nastaja tam, kjer se med pretvorbo hrane v celično energijo tvorijo prosti kisikovi radikali. 
Poleg antioksidativnega delovanja ima CoQ10 zelo pomembno vlogo pri tvorbi celične energije, ki je temelj delovanja celice. Njegova količina v celicah ima bistven vpliv na vitalnost in odpornost.

Naravni viri koencima Q10
Najvišja raven CoQ10 v telesu je do 20. leta starosti, nato pa začne biosinteza v telesu upadati. Raven CoQ10 v telesu pri 80. letu starosti je nižja kot ob rojstvu. K nižanju CoQ10 poleg staranja vplivajo še drugi dejavniki, kot sta kajenje in uživanje določenih zdravil (zdravila za zniževanje povišanega holesterola v krvi). Bogat vir so rastlinska olja, oreščki, mastne ribe (sardine in skuše), meso in polnozrnata žita. Majhna količina je tudi v zelenjavi, posebej v špinači in brokoliju. Mleko in sir vsebujeta manj CoQ10. Toplotna obdelava hrane še zmanjša količino CoQ10. Povprečni dnevni vnos CoQ10 s hrano znaša med 3 in 6 mg. Ker ga s hrano naše telo prejme zelo malo, lahko posežemo po dodatkih k prehrani.

Odmerki in varnost
Običajni dnevni odmerki so v primeru pomanjkanja ali pri določenih bolezenskih stanjih 100–200 mg. Študije so pokazale, da varni odmerki CoQ10 so tudi 1200 mg dnevno.

Uporaba
Koencim Q10 se po svetu uporablja kot prehransko dopolnilo, ponekod tudi kot zdravilo za zdravljenje številnih bolezni, kot so srčne, nevrološke in imunološke motnje.
Študije so pokazale številne možne pozitivne učinke molekule Q10 na zdravje in vitalnost telesa. Redno uživanje CoQ10 ima pozitivne učinke na delovanje srca. Uživanje se svetuje pri srčnem popuščanju in pri ljudeh, ki so doživeli miokardni infarkt. Uživanje CoQ10 z zdravili za zniževanje visokega krvnega tlaka omogoča terapijo z nižjimi odmerki antihipertenzivov, ker CoQ10 lahko izboljša njihov učinek.
Koencim Q10 se lahko uporablja kot preventiva pred migrenskimi napadi, saj naj bi po določenih študijah uporaba koencima Q10 zmanjšala pogostost migrenskih napadov tudi za 30 %.
Nižje vrednosti CoQ10 v telesu so ugotovili pri bolnikih s Parkinsonovo boleznijo. Študije so izvajali z visokimi dnevnimi odmerki (1200 mg dnevno) CoQ10. Koencim Q10 bi lahko pri teh bolnikih ščitil možganske celice pred poškodbami zaradi prostih radikalov in zmanjšal upad funkcionalnosti. 
Ob rednem uživanju koencima Q10 so zasledili tudi izboljšanje funkcije imunskega sistema pri bolnikih z virusom HIV.
Koencim Q10 zaradi svojih antioksidativnih lastnosti pomaga pri zmanjševanju vnetja.
V določenih študijah so ugotovili, da se z uživanjem višjih odmerkov koencima Q10 (200–300 mg dnevno) izboljša gibljivost in gostota sperme in tako nakazuje pozitivne učinke pri neplodnosti moških. Nosečnice s tveganjem za pojav preeklampsije lahko z uživanjem 100 mg CoQ10 dnevno od 20. tedna do poroda zmanjšajo to tveganje.
Zdravila za zniževanje holesterola v krvi (statini) pri določenih bolnikih povzročijo bolečine in krče v mišicah. Uživanje CoQ10 lahko te bolečine in krče omili.
Koencim Q10 se svetuje tudi pri težavah v ustni votlini, saj so ugotovili, da obolelo tkivo dlesni vsebuje manj CoQ10 kot zdravo. Uporablja se lahko oralno z neposrednim nanosom na dlesni, za izboljšanje stanja pri periodontitisu in gingivitisu.
Redno uživanje koencima Q10 ima pozitivne učinke na izboljšanje fizičnih sposobnosti športnikov in zmanjšanja utrujenosti po naporni vadbi. Redno uživanje CoQ10 lahko tudi zmanjša poškodbe mišic zaradi preveč telesne aktivnosti, zato se uživanje priporoča športnikom in telesno aktivnim.

Koencim Q10 je v maščobah topna spojina s številnimi pozitivnimi učinki na telo. Sodeluje pri tvorbi celične energije in je zelo močan antioksidant. Njegove lastnosti pomagajo pri ohranjanju celic in preprečevanju določenih zdravstvenih težav. Ker s starostjo njegova sinteza v telesu upada, se priporoča uživanje živil, ki vsebujejo CoQ10, ali v obliki prehranskih dopolnil, še posebej ob omenjenih zdravstvenih težavah.

Estera Šmigoc, mag. farm.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0