Arterijska hipertenzija

Kaj je krvni tlak?

Krvni tlak je pritisk krvi na stene arterij in je pogoj, da se kri lahko pretaka po žilah. Ustvarja se z delovanjem srca kot črpalke. Ko srce iztisne kri v arterije (sistola), se tlak poviša (sistolični tlak) in ko kri priteka v srce (diastola), se tlak zniža (diastolični tlak). Krvni tlak se preko dneva in noči spreminja, prav tako pa nanj vplivajo številni zunanji in notranji dejavniki.

Optimalen krvni tlak je 120/80 mm Hg

Kdaj je krvni tlak povišan?

O povišanem krvnem tlaku govorimo, kadar je krvni tlak višji kot 130/85 mm Hg, bodisi da gre le za večje vrednosti sistoličnega krvnega tlaka oz. diastoličnega krvnega tlaka ali pa za povišanje obeh. Izbira načina obravnavanja bolnika s povečanim krvnim tlakom je odvisna od velikosti krvnega tlaka, zato govorimo o visoko normalnem krvnem tlaku (130/85 mm Hg do 139/89 mm Hg), blago povišanem krvnem tlaku (140/90 mm Hg do 159/99 mm Hg), o zmerno povišanem krvnem tlaku (160/100 mm Hg do 179/109 mm Hg) in hudi arterijski hipertenziji (več kot 180/110 mm Hg), kakor tudi od morebitnih spremljajočih bolezni posameznega bolnika.

Delitev arterijske hipertenzije

  • Primarna hipertenzija (neznan vzrok) – Pri 90-95% bolnikov vzrok ni poznan. Zdravljenje je simptomatsko in pogosto doživljenjsko.
  • Sekundarna hipertenzija (znan vzrok) – Je posledica bolezni določenega organa. Z zdravljenjem obolelega organa pozdravimo tudi hipertenzijo.

Zakaj je povišan krvni tlak nevaren?Arterijska hipertenzija (povišan krvni tlak) je eden od dejavnikov tveganja za nastanek ateroskleroze in posledično srčno-žilnih bolezni. Raziskave kažejo, da je pojavnost koronarne bolezni, možganske kapi, bolezni perifernih arterij ter ledvičnih bolezni, ki so posledica povišanega krvnega tlaka, z zdravljenjem le tega bistveno manjša.

Zato je potrebno pri ljudeh, ki imajo visok krvni tlak, ugotoviti tudi morebitne druge dejavnike tveganja in jih poskušati odstraniti. Le tako bo življenje posameznika daljše, kakovostnejše, verjetnost za nastanek zapletov zaradi visokega krvnega tlaka pa bistveno manjša.

Kateri so dejavniki tveganja za nastanek primarne hipertenzije?

  • Dedna dispozicija – poligensko pogojeno dedovanje (za napako oziroma bolezen je odgovornih več genov).
  • Vnos soli s hrano v organizem
  • Psihosocialni stres je eden od pomembnejših dejavnikov, ki povzročajo hipertenzijo.
  • Hiperlipidemija, hiperholesterolemija in neustrezna prehrana: pomembno je pravilno razmerje med LDL in HDL holesterolom. Krvni tlak se zniža z zdravo, uravnoteženo prehrano.
  • Debelost: z naraščanjem telesne mase oziroma indeksa telesne mase, se zvišuje tudi krvni tlak in veča nagnjenost ter pogostost arterijske hipertenzije.
  • Hiperinzulinizem
  • Kajenje: pospešuje hipertenzijo in ima velik vpliv na razvoj bolezni srca in ožilja.
  • Kofein
  • Alkohol: pogosto pitje večje količine alkoholnih pijač.
  • Starost in spol

Cilji zdravljenjaGlavni cilj zdravljenja zvišanega krvnega tlaka je dolgoročno in največje možno zmanjšanje srčno žilne in ledvične obolevnosti ter umrljivosti.

Da bi ta cilj dosegli je potrebno:

  • Odpravljanje (nadzor) vseh prisotnih spremenljivih dejavnikov tveganja (slabe razvade)
  • Odpravljanje že nastalih okvar tarčnih organov
  • Zdravljenje pridruženih kliničnih bolezni
  • Ustrezen nadzor krvnega tlaka (merjenje doma)

Kaj lahko storite sami (preventiva in vzdrževanje stanja)?

  • Prenehajte s kajenjem
  • Zmanjšajte preveliko telesno težo
  • Omejite vnos soli v telo (največ 6 g soli (NaCl) dnevno – odsvetovano dosoljevanje, uživanje močno soljenih prehrambenih izdelkov, uživanje konzervirane hrane)
  • Zmanjšajte preveliko uživanja alkohola (največ 20-30 g alkohola/dan za moške in največ 10-20 g alkohola/dan za ženske)
  • Bodite redno telesno aktivni (zmerna telesna dejavnost: tek, hoja, plavanje, kolesarjenje… 30 do 45 min najmanj trikrat tedensko)
  • Uživajte uravnoteženo zdravo prehrano (več sadja in zelenjave, več rib, malo maščob)

Kako si doma sami izmerite krvni tlak?Uporaba preverjenih nadlahtnih (pol/avtomatskih) merilnikov.

Pri urejenem krvnem tlaku zadoščata meritvi zjutraj in zvečer enkrat na teden.

  • Krvni tlak izmerite takoj, ko vstanete, in pred večerjo
  • Pol ure pred meritvijo ne zaužijte obroka, prave kave, ne kadite in ne uživajte alkohola.
  • Pred meritvijo počivajte nekaj minut (do 5 min) sede.
  • Med meritvijo ne govorite, ne poslušajte sogovornika ali radia in ne glejte televizije, ter bodite čimbolj sproščeni.
  • Med meritvijo krvnega tlaka mora biti manšeta v višini srca, ne glede na način, kako merite krvni tlak. Roka naj počiva podprta v udobnem položaju.
  • Krvni tlak izmerite 2-krat zaporedoma, vmes naj bo 1 do 2 minutni presledek, zlasti če je izmerjeni krvni tlak visok. Če se obe meritvi izraziteje razlikujeta, je potrebna še tretja meritev.
  • Zavedati se morate, da tlak normalno niha, zato ni nujno, da pri vsakem merjenju dobite enak rezultat
  • Takoj po meritvi zapišite datum in čas meritve, vrednost krvnega tlaka in srčnega utripa ter morebitne posebnosti. Zapisane vrednosti so zelo pomemben podatek o urejenosti krvnega tlaka in o ustreznosti terapije za vašega osebnega zdravnika.
  • Za zanesljivo delovanje je priporočljivo, da merilnik tlaka enkrat na leto prinesete na kontrolo v pooblaščeni servis, kjer boste dobili tudi nalepko, ki potrjuje brezhibnost merilnika.

V primeru, da so vrednosti krvnega tlaka ustrezno nizke,nikakor ne smete sami prenehati z jemanjem zdravil aliz izpuščanjem odmerkov zdravila!Zdravila, katera vam je predpisal zdravnik morate jemati redno,vsak dan ob določenem času!

Farmacevtska skrbFarmacevti v lekarnah želimo kar največ prispevati k varovanju vašega zdravja, zato vam z veseljem svetujemo o zdravilih in vas seznanjamo z zdravim načinom življenja. Pridružili smo se tudi mednarodnemu projektu za ohranjanje normalnih vrednosti krvnega tlaka, ki poteka pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije in EuroPharm Foruma.

V lekarni vam bomo z veseljem odgovorili na vaša vprašanja.

Zapomnite si!Krvnega tlaka ne občutimo kot posebne bolečine ali slabega počutja, pa vendarle biča naše srce utrip za utripom in tako dan za dnem srce tiho trpi, se prilagaja kolikor le more pa vendarle tiho umira. Spomnite se na to naslednjič, ko boste odmahnili z roko, rekoč, za kaj bi le moral jemati zdravila proti zvišanemu tlaku, saj se čisto dobro počutim, pa zdravila so najbrž škodljiva, pa ti zdravniki in farmacevti vedno pretiravajo....

Spomnite se na srce, samo vaše je, samo za vas bije!


Marjeta Rak Namestnik mag.farm.

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0