VNETJE SEČIL

Odhajate na dopust? 
Dolgi vroči poletni dnevi nas kar silijo k ohladitvi v hladni vodi bazena, morja, jezera ali potočka. Pri tem pozabimo preobleči mokre kopalke. Kar hitro nas preseneti pogosto, pekoče uriniranje. Vnetje sečil je ena pogostih nadlog, ki nam lahko zagreni težko pričakovani dopust.

Kaj sploh je okužba sečil?
Okužba sečil je pogosta težava vseh generacij. Pomeni vdor mikroorganizmov v sečila, kjer se ti razmnožijo in povzročijo vnetje. Najpogosteje so povzročitelji bakterije iz prebavil, med katerimi prevladuje Escherichia coli.
 Okužbo lahko povzročijo tudi glive, zajedavci in virusi. Glede na prizadetost organov vnetja delimo na okužbe zgornjih in spodnjih sečil. Vnetje prepoznamo predvsem po pekočem odvajanju majhnih količin seča, siljenju na vodo in po bolečini v predelu sečnega mehurja, urin je moten in neprijetnega vonja. V urinu se lahko pojavi tudi kri. 
Tukaj govorimo o vnetju spodnjih sečil oziroma o vnetju mehurja. Če pa se tem znakom pridruži še temperatura, ledvene bolečine, bruhanje ali celo driska pa govorimo o vnetju ledvic ali vnetju zgornjih sečil.
Vnetje je lahko akutno ali kronično. Ko se simptomi pojavijo nenadno, so izraziti in številni govorimo o akutnem vnetju .
 O kroničnem vnetju pa govorimo, ko so simptomi slabo izraženi, okužba poteka tiho, brez posebnih simptomov ali znakov, in traja skozi daljše časovno obdobje ter se ponavlja. 
Okužba spodnjih sečil je praviloma nenevarno stanje, ki z ustreznim zdravljenjem hitro izzveni, medtem ko lahko nezdravljena okužba zgornjih sečil povzroči trajno okvaro ledvic.

Kdo najpogosteje zboli?
Ženske so dovzetnejše za okužbe spodnjih sečil. Sečnica je pri ženskah precej krajša kot pri moških (moška 15–20 cm, ženska 3–4 cm). Poleg tega leži blizu izhoda iz črevesja, zato je črevesnim bakterijam omogočen lažji dostop do sečil. Okrog 90 % žensk se z okužbo sreča vsaj enkrat v življenju. 
S starostjo obolevnost narašča, saj pride do padca estrogena, ki vzdržuje kisel pH nožnice. Estrogen skrbi tudi za razrast mlečnokislinske bakterije Lactobacillus. Ta je del normalne flore nožnice in predstavlja največjo obrambo pred vdorom škodljivih mikroorganizmov.

Nosečnice so prav tako bolj dovzetne za vnetje sečil. Vnetje je lahko nevarno za plod, zato je treba prisotnost mikroorganizmov v urinu zdraviti, tudi če ni kliničnih znakov okužbe. Pri težavah s sečili je pri nosečnicah obvezen posvet pri zdravniku.

Tudi sladkorni bolniki obeh spolov pogosteje zbolijo za okužbo sečil. Sladkor v urinu spodbuja rast bakterij. Za sladkorne bolnike je značilen zapleten potek bolezni, zato je tudi pri njih priporočen obisk zdravnika. 
Vnetje sečil strmo narašča pri mladostnikih po začetku spolnega življenja. Seznaniti jih moramo z ustrezno zaščito, ki preprečuje prenos mikroorganizmov, ki povzročajo okužbe sečil. Okužbe sečil morajo ustrezno pozdraviti, saj tako zmanjšajo možnost za nastanek ponavljajočih se vnetij.

Pri mlajših otrocih poteka okužba sečil drugače kot pri odraslih. Otrok ima lahko nenadno visoko temperaturo, je neješč, bruha in ima drisko ali pa je na videz popolnoma zdrav. Pozorni moramo biti na vonj urina in nenavadno uriniranje. Otroka je treba čim prej odpeljati k zdravniku, še posebej, če ima visoko temperaturo. 

Zdravljenje
Pomembno je, da hitro ukrepamo. Blage okužbe lahko zdravimo sami (razen rizičnih skupin, ki morajo obiskati zdravnika – nosečnice, sladkorni bolniki, mali otroci, imunsko oslabljeni bolniki, bolniki z nepravilnostmi sečil, bolniki po opravljenih uroloških posegih).
-    Pijmo veliko tekočine: s pitjem tekočine dosežemo večkratno odvajanje urina, kar pomeni, da učinkovito spiramo bakterije iz sečil. Pijemo vodo. Ne smemo pa piti alkohola, gaziranih pijač in agrumov.
-    Priporočamo tudi uživanje ameriške brusnice. Ameriška brusnica vsebuje veliko vitamina C, ki zakisa urin in tako zmanjša razrast bakterij. Obenem pa ameriška brusnica preprečuje vezavo bakterij na sluznico mehurja. Ameriško brusnico lahko zaužijemo v obliki tablet, čaja ali soka.
-    Tako kot brusnica tudi D-manoza prepreči bakterijam pritrditev na sluznico mehurja. 
-    Vednozeleni gornik ali Arctostaphylos uva-ursi zmanjša razmnoževanje bakterij, prav tako pospešuje odvajanje urina. Ob zaužitju ni priporočljivo uživanje agrumov. Čaj lahko pijemo največ en teden.
-    Pijemo lahko tudi druge čaje, ki pospešujejo odvajanje urina, kot je kopriva, gladež, breza, njivska preslica, zlata rozga in kilavec. Zlata rozga ima poleg diuretičnega učinka še protimikrobno delovanje.
-    Za samozdravljenje lahko uporabimo tudi kombinacijo rožmarina in tavžentrože (zdravita vnetje, blažita krče, uničujeta bakterije in izpirata sečila) in luštrek (blaži krče, uničuje bakterije in izpira sečila). Takšno kombinacijo najdemo v obliki tablet.
-    Poskrbeti moramo, da so noge vedno tople in imamo oblačila, ki so pokrita čez ledvice in predel trebuha.
-    Pomagamo si lahko tudi s termoforjem. Ta pomaga k sprostitvi mehurja in ublaži bolečine. 

Kdaj moramo k zdravniku:
-    če ste v rizični skupini,
-    če se težave s sečili v 24 urah po začetku samozdravljenja ne umirjajo,
-    če se simptomi v sedmih dneh ne izboljšajo ali celo poslabšajo,
-    če imate povišano temperaturo,
-    če imate bolečine v predelu ledvic, križa, trebuha,
-    če se zelo slabo počutite,
-    če opazite kri v urinu.

Da bo poletje brezskrbno in s čim manj tegobami, poskrbimo za pitje zadostne količine tekočine, ki nam omogoči redno izplakovanje mikroorganizmov in prepreči zadrževanje mikroorganizmov v sečnih poteh. Redno si preoblačimo mokre kopalke in druga mokra oblačila in ne sedimo na mrzli podlagi.
 Ker se lahko okužba prenese tudi zaradi spolnih odnosov, pri katerih se bakterije potisnejo skozi sečnico v mehur, je priporočljivo, da se po spolnem odnosu izprazni mehur. Pri osebni intimni higieni uporabljamo nežna intimna mila. 
Če se nam vnetja ponavljajo, se izogibajmo kopelim. Pomemben je tudi način brisanja genitalij. Brišemo vedno od spredaj nazaj, da se izognemo vnosu bakterij v sečnico. Skozi vse leto skrbimo za zdrav življenjski slog in krepitev imunskega sistema.


Želim vam lepe, dolge sončne počitnice, brez zdravstvenih tegob.
Alenka Lipovnik
 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0