KONTRACEPCIJA

Kaj je kontracepcija?

Kontracepcija pomeni uporaba:

  • hormonskih (preprečevanje zanositve z estrogeni in/ali gestageni),
  • intrauterinih (preprečevanje nosečnosti s posebnimi vložki, ki se vstavijo v maternično votlino),
  • kemičnih (preprečevanje zanositve z uporabo spermicidov),
  • mehanskih (preprečitev dostopa semenčic do jajčeca npr. s kondomi) ali
  • drugačnih sredstev za preprečevanje neželene nosečnosti.

Kaj so kontracepcijske tablete?

To so tabletke, ki vsebujejo hormone, bodisi kombinacijo estrogena in progestagena bodisi sam progestagen in se uporabljajo za preprečevanje zanositve. Nosečnost preprečijo tako,da v jajčniku zavrejo sprostitev jajčeca in zgostijo sluz materničnega vratu, tako da postane za semenčece neprehoden.

Kako se jemljejo kontracepcijske tabletke?

Ženske jemljejo kombinirane kontracepcijske tabletke enkrat dnevno 21 dni, nakar sledi 7 dnevni premor. Po tem času jih ponovno začne jemati. Tablete, ki vsebujejo le progestagen, jemljejo ženske vsak dan v mesecu (torej brez premora). Pozabljena ali prepozno vzeta tableta ima lahko resne posledice.

Koristi in tveganja pri kontracepciji

Vsaka ženska se mora pred uporabo kontracepcijskih tablet z zdravnikom pogovoriti, kakšne so v njenem primeru prednosti in slabosti jemanja kontracepcijskih tablet. Uporaba nizkoodmernih tablet je povezana z zelo majhnim tveganjem in nudi precej koristi, ki niso vezana na kontracepcijo.

Zavedati se je potrebno, da je tveganje, da ženska umre zaradi normalne nosečnosti ali zaradi splava, večje kot je tveganje, da umre zaradi jemanja kontracepcijskih tablet.

Jemanje kontracepcijskih tablet je koristno ker:

  • nudijo kontracepcijsko zanesljivost,
  • uredijo menstruacijski ciklus,
  • ščitijo pred rakom endometrija in rakom jajčnikov,
  • zmanjšajo tveganje nastanka nerakavih (benignih) tvorb dojk,
  • zmanjšajo nastanek miomov,
  • zmanjšajo nastanek cist na jajčnikih,
  • uspešno zdravijo endometriozo,
  • zmanjšajo razvoj revmatoidnega artritisa, osteoporoze,
  • zmanjšajo razvoj anemije.

Tveganja ob jemanju kontracepcijskih tablet so:

  • nastanek venske tromboze,
  • srčni napad ali infarkt,
  • povišan krvi tlak,
  • rak materničnega vratu,
  • rak dojk,
  • rak jeter,
  • žolčne bolezni.

Kdaj jemanje kontracepcijskih tablet ni primerno?

Ženska ne sme jemati kontracepcijskih tablet, če:

  • kadi in je starejša od 35 let,
  • ima aktivno jetrno bolezen ali tumor,
  • ima visoko raven trigliceridov,
  • ima nezdravljen visok krvni tlak,
  • ima sladkorno bolezen z zaporo arterij,
  • ima krvne strdke,
  • ima imobilizirano nogo (npr. mavec),
  • ima srčno bolezen,
  • je prebolela možgansko kap,
  • če je v nosečnosti prebolela zlatenico,
  • ima raka na dojki,
  • ima raka na maternični sluznici.

Medsebojno delovanje z drugimi zdravili oziroma zdravilnimi rastlinami

Hormonske tablete ne vplivajo na druga zdravila. Vendar pa druga zdravila (antibiotiki, antiepileptiki) in nekatere zdravilne rastline (npr. šentjanževka) lahko zmanjšajo učinkovitost kontracepcijskih tablet. V primeru, da ženska hkrati jemlje antibiotike ali pripravke iz šentjanževke in kontracepcijske tablete mora zraven uporabiti še mehansko kontracepcijo, npr. kondom. Antiepileptiki lahko ob uporabi kontracepcijskih tablet povečajo pogostnost nenormalnih krvavitev. V teh primerih zdravnik predpiše visokoodmerne hormonske pripravke.

Ali je potrebna občasna prekinitev jemanja tablet?

Občasna prekinitev jemanja tablet ni potrebna in ne koristi. Ženski jih ni treba prenehati jemati, razen če želi zanositi, če ima nevzdržne stranske učinke ali pa bolezen, pri kateri uporabo tablet odsvetujejo. Zdrave ženske, ki ne kadijo, lahko jemljejo nizkoodmerne kontracepcijske tablete neprekinjeno do menopavze.

Elvira Omerović Pešec, mag.farm.

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0