Kaj so usta in čemu služijo?

Usta so prvi odsek prebavil, kjer se hrana drobi, da jo lahko pogoltnemo. Usta služijo tudi za dihanje in oblikovanje vibracij, ki nastajajo v grlu, v govor. Ustni svod sestavljata trdo, koščeno nebo spredaj in mehko, meseno nebo zadaj. Večino ustnega dna oblikuje jezik, ki je gibljiv, mišičen organ. Sestavlja ga mišična gmota, prekrita s sluznico. Mišice so priraščene na spodnjo čeljustnico in na podjezično kost nad grlom. Na zgornji površini jezika se dvigajo drobne bradavice, imenovane papile. Zaradi njih je površina jezika hrapava. Med papilami na straneh in ob korenu jezika so drobni čutilni organi – okušalne brbončice, s katerimi zaznavamo okus. Nebo in jezik obdajajo zobje, vsajeni v tkivo dlesni, ki blažijo mehanične pritiske in obremenitve. Zobje so trdi, kostem podobni izrastki, ki se rabijo za žvečenje, pripomorejo k razločnemu govoru in sooblikujejo obraz. Dlesen je mehko tkivo, ki obdaja zobe, varuje spodaj ležeča tkiva in pomaga držati zobe čvrsto na njihovem mestu v čeljusti. Zapirajo jih lica in ustnice. Ustnica je ena od dveh mesnatih gub ob ustih. Na zunaj ustnice pokriva koža, znotraj pa sluznica. Poglavitna substruktura ustnic je mišični obroč, ki ima nalogo, da hrano obdrži v ustih ter pomaga pri govoru in drugih zvokih, npr. žvižganju. Manjše mišice v kotih ustnic pa sodelujejo pri izrazu na obrazu. Notranjost ust prekriva sluznica, ki jo vlaži slina iz treh parov žlez slinavk.

Kaj lahko gre v ustih narobe?

1. Jezik

Na jeziku so pogoste razpoke, ki običajno ne povzročajo težav, le včasih so tako globoke, da se v njih nabirajo delci hrane, kar je vir nevšečnosti. Nenaravno gladek, rdeč in ranljiv jezik je značilen za perniciozno anemijo, anemijo zaradi pomanjkanja železa, sifilis in glositis.

V redkih primerih se papile na jeziku podaljšajo in črno ali rjavo obarvajo; to imenujemo »črni jezik«. Vzrok ni poznan, gre pa za nenevarno, a trdovratno spremembo. Obarvanje lahko odstranimo, če jezik dvakrat dnevno očistimo z mehko zobno ščetko in antiseptično ustno vodo.

Na jeziku lahko nastanejo ustne razjede in levkoplakije (zadebeljeni beli ali sivi madeži), ki lahko preidejo v rakavo tvorbo. Vsaka rana ali bula na jeziku, ki ne izgine v teku treh tednov, terja zaradi nevarnosti raka posvet z zdravnikom.

2. Zobje

Čeprav je sklenina, ki pokriva krono vsakega zoba, najtrša snov v telesu, lahko začne propadati, ko bakterije v ustih razgrajujejo ogljikove hidrate v hrani. Za preprečevanje kariesa je bistvena dobra ustna higiena, ki sestoji iz dnevnega umivanja zob in čiščenja z nitko. Dobra ustna higiena zmanjša pojavljanje zobne gnilobe, preprečuje gingivitis in druge bolezni dlesni ter pomaga preprečevati zadah iz ust.

3. Dlesen

Gingivitis (zgodnji, reverzibilni stadij bolezni dlesni, za katerega je značilno vnetje dlesni) lahko nastane, če pustimo, da nastane okrog zobnega vratu zobna obloga, v kateri so bakterije. Krvaveče dlesni so skoraj vedno simptom gingivitisa; le redko so posledica levkemije ali skorbuta. Podplute dlesni so običajno posledica bolezni s krvavitvami. Gingivalna hiperplazija (mesnata odebelitev dlesni) pa se najpogosteje pojavi kot stranski učinek zdravljenja s fenitoinom.

4. Ustnica

Najpogostejše so razpoke, heilitis (vnetje, razpoke in suhost), mehurčki na ustnicah zaradi okužbe z virusom herpesa simpleksa, trdi čankar (zgodnji znak sifilisa) in rak na ustnicah.

5. Ustna sluznica

Ustna razjeda je odprta ranica, ki jo povzroči poškodba sluznice, ki prekriva usta. Razjede v ustih so okrogle ali ovalne, plitke, belo sive ali rumene pegice z vnetim rdečin robom. Nastanejo posamezno ali v skupinah kjer koli v ustih. Najpogostejša vrsta ustnega ulkusa je afta, pogosti so tudi ulkusi zaradi virusa herpesa simpleksa. Redke vrste razjed v ustih nastanejo pri Behcetovem sindromu, tuberkulozi, sifilisu, akutnem ulcerativnem gingivitisu, levkemiji, anemiji in alergiji na zdravila. Ustna razjeda je včasih tudi zgodnja stopnja ustnega raka.

Pogosta težava je tudi soor, ki se rad pojavi kadar pride do znižanja imunske odpornosti organizma ali po dolgotrajni uporabi antibiotikov. Povzroča težave pri požiranju, pekoč občutek v ustih, ustna sluznica pa je prekrita z belimi oblogami.

6. Žleze slinavke

Čezmerno slinjenje se včasih pojavlja med nosečnostjo, spremlja pa tudi vrsto bolezni. Pogosto je pri spremembah v ustih. Pojavlja se na primer pri draženju zaradi škrbin ali slabo prilegajočih se zobnih protez, zobni gnilobi, bolečih zobeh, gingivitisu, ustnih razjedah ali pri bolečih ustnih poškodbah. Čezmerno slinjenje povzročajo tudi prebavne motnje, npr. vnetje požiralnika in peptični ulkus. Lahko je posledica tudi raznih bolezni, ki prizadenejo živčevje, npr Parkinsonove bolezni, stekline, zastrupitve z živim srebrom ali pretirane aktivnosti parasimpatičnega avtonomnega živčevja.

Suha usta so posledica nezadostnega nastajanja sline. Suha usta so navadno začasno stanje zaradi strahu, okužbe žlez slinavk ali vpliva antiholinergikov. Trajno suha usta so redka. Iz neznanih vzrokov včasih nastanejo pri Sjogrenovem sindromu ali po radioterapiji pri zdravljenju ustnega tumorja. Trajno suha usta zvečine spremljajo težave pri požiranju in govoru, človek izgubi okus in zobje mu gnijejo.

Usta in čezmerno uživanje alkohola

Čezmerno uživanje alkohola poveča nevarnost raka v ustih, na jeziku, v žrelu, grlu in na požiralniku, verjetno zaradi dražečega delovanja. Pri vsaki izmed teh oblik raka je nevarnost za raka veliko večja, če je uživanje alkohola povezano s kajenjem.

Mag. Bernarda Kladnik Jenuš, mag. farm.

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0