Težave doječih mamic

Čeprav je dojenje najnaravnejši in tudi najstarejši način hranjenja otroka, ki ga najdemo tudi pri živalih – sesalcih, se doječe mame pri dojenju pogosto spoprijemajo s težavami. Dojenje vedno ne poteka samo po sebi. Vsak doječi par je individuum in potrebuje nekaj časa, da se spoznata, navadita in najdeta svojo pot dojenja. Mati in dojenček morata na začetku usvojiti določene spretnosti, potem pa je dojenje preprosto in priročno. Za doječo mater predstavlja neprecenljivo izkušnjo. 

Uspešno dojenje
Uspešno dojenje v znanstveni literaturi ni opredeljeno. Najpogosteje pa se ob tem pojavljajo termini, kot so: kako držati dojenčka med dojenjem, kako ponuditi dojko, kako sesati in prenos mleka med materjo in otrokom. Strokovnjaki s področja dojenja štejejo kot uspešno dojenje pogosto in pravilno pristavljanje, da je dojenček po podoju miren, mati pa ne čuti bolečine in neudobja v prsih, dojenček ima 6 mokrih pleničk dnevno in redno odvaja blato, pomembno je doseganje mejnikov v telesni masi, zadovoljstvo dojenčka, dojenje na otrokovo željo in potrebo, torej vsaj 8 do 12-krat dnevno. 

Prve, ki doječi materi pomagajo pri razreševanju težav, so medicinske sestre in babice v porodnišnici, po odpustu pa patronažne sestre, občasno pediatrinje in svetovalke za dojenje, ki jih najdemo tudi v lekarni. Mamica in dojenček sploh na začetku potrebujeta veliko potrpežljivosti, podpore in individualnega pristopa v času dojenja. 

Za to, da se matere odločijo za dojenje in z njim tudi nadaljujejo, se potrebuje veliko spretnosti v procesu poučevanja in spodbujanja k dojenju. Ko mati poišče pomoč glede dojenja, se neštetokrat izkaže, da pravzaprav ne potrebuje nasveta. Velikokrat od zdravstvenega osebja pričakuje le, da ji prisluhne, jo pomiri, potolaži in spodbudi. 

Čeprav je dojenje nekaj naravnega, je hkrati tudi priučena veščina, ki potrebuje svoj čas, da postane spontana. Pojavljajo se trenutki stiske, krivde, razočaranja pri materah, ki so prenehale dojiti pred priporočenim obdobjem. 

Težave, s katerimi se najpogosteje srečujejo doječe matere

Neučinkovito sesanje

Neučinkovito sesanje je običajno povezano z nekim vzrokom. Lahko je posledica poroda, uživanja določenih zdravil, zdravstvenih težav otroka. Otrok je lahko zelo zaspan ali pa utrujen in ne zmore daljšega sesanja. Lahko ima tudi težave s pristavljanjem. 

Za uspešno razrešitev težave je treba ugotoviti vzrok. Z odpravo tega in določenimi vajami lahko kmalu dosežemo izboljšanje stanja.

Priraščen jeziček

Neučinkovito sesanje je lahko tudi posledica priraščenega jezička. Prirasel jeziček otroku onemogoča, da ga v celoti iztegne, in omejuje normalno gibanje jezika. V številnih primerih je to razlog za poškodovane bradavice, neučinkovito sesanje na dojki in slabše napredovanje na telesni masi. V primeru suma na priraščen jeziček se svetuje obisk pri pediatru. 

Boleče bradavice, zamašeni mlečni vodi

Pravilno dojenje ne sme boleti. Pri občutljivejših dojkah se lahko najprej pojavi občutek nelagodja, ki pa naj bi izzvenel, ko se doječi par navadi. Če se pri dojenju pojavlja bolečina v bradavicah, pomeni, da dojenček ni pravilno pristavljen, da imajo bradavice glivično okužbo ali zamašen mlečni vod. Posledica nepravilnega pristavljanja so pogosto tudi ragade. 

V primeru bolečih bradavic je priporočljivo, da strokovnjak za dojenje pogleda način pristavljanja dojenčka, in če je treba, ga popravi. Ragade so izredno boleče, zato je priporočljivo, da se pospešuje celjenje, npr. z oblogami ali mazili, ki vplivajo na celjenje rane. Glivično okužbo bradavice je treba zdraviti s protiglivičnimi zdravili. Pregledati je treba tudi otrokova usta in ugotoviti, ali je v njih prisotna glivična okužba – soor. Proti zamašenim mlečnim vodom uspešno pomaga pogosto pristavljanje in praznjenje dojk, tople obloge pred podojem in hladne obloge po podoju ter masaža dojk. 

Pomembno je, da doječa mati ve, da se težave pri dojenju pojavljajo, da je dojenje spretnost, ki se je je treba naučiti in da se večina težav lahko reši. Po nasvet se lahko obrne na zdravstvene delavce. Najbolj izobražene na tem področju so svetovalke za dojenje. 

Svetovalko za dojenje lahko doječe matere poiščejo tudi v Lekarni Tezno. 

Urška Lučev, mag. farm., IBCLC (mednarodna pooblaščena svetovalka za dojenje)


 


 


 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0