SLABOST IN BRUHANJE V NOSEČNOSTI

Nosečnost je za žensko eno izmed lepših obdobij v življenju, vendar jo lahko spremljajo nekateri izzivi, ki niso le prijetni. Eden izmed njih je zagotovo nosečniška slabost, s katero se srečajo okoli tri četrtine vseh žensk. Lahko gre le za blago jutranjo slabost ali pa je ta trajnejša in izrazitejša ter spremljana s pogostejšim bruhanjem. 

Zakaj pride do slabosti, ni znano, vendar strokovnjaki menijo, da gre za povezavo s hormonom HCG, ki poraste v času zanositve. Ženske, ki jim je na začetku nosečnosti zelo slabo, imajo pogosto precej zvišano raven nosečniškega hormona HCG v krvi, to pa nakazuje na potek zdrave nosečnosti. Pri večini žensk slabost mine po prvem trimesečju, nekje do 14. tedna nosečnosti, redko pa se nadaljuje v drugo ali tretje trimesečje.

Kdaj k zdravniku?

Obisk zdravnika je nujen v primeru dehidracije, ki lahko nastopi pri nosečnicah, ki veliko bruhajo čez cel dan in ne zmorejo nadomestiti tekočin in elektrolitov, ki jih izgubljajo z bruhanjem. Dehidracija se kaže z omotico, žejo, suhimi usti, zmanjšano pogostostjo uriniranja, pri čemer je urin temne barve. Prav tako je treba obiskati zdravnika v primeru, da je nosečnica izgubila več kot 5 % telesne mase. V tem primeru je potrebno zdravljenje v bolnišnici, saj je ogroženo zdravje tako nosečnice kot ploda.

Nosečniško slabost lahko lajšamo na različne načine.

Najpomembnejši ukrep v primeru bruhanja je zadosten vnos tekočin, ker s tem preprečimo dehidracijo. Nosečnica naj zaužije vsaj 2 litra tekočine dnevno, in sicer nekaj požirkov vsakih 10 do 15 minut, namesto vode lahko pije tudi drugo tekočino (npr. limonada, razredčen sadni sok, blagi čaj). Nadomesti naj tudi elektrolite, ki jih izgublja z bruhanjem. V lekarnah so na voljo pripravki za pripravo rehidracijske raztopine, ki naj jo nosečnica pije po požirkih.

Pomemben je zadosten vnos vitaminov in mineralov, še posebej folne kisline, ki naj jo uživa v obliki samostojnega pripravka ali v kombinaciji z drugimi vitamini.

Obroki naj bodo pogostejši in manj obilni, želodec naj ne bo nikoli popolnoma prazen, zjutraj naj si še v postelji privošči suh piškot ali kreker. Odsvetujeta se uživanje pikantne in mastne hrane ter pitje alkohola in kave. Večina nosečnic s simptomi slabosti in bruhanja običajno bolje prenaša hrano, bogato z ogljikovimi hidrati. Izogibati se je treba hrani z močnim vonjem in okusom.

Ugoden vpliv imajo tudi počitek in zmerna vadba na svežem zraku. 

Dobra pomoč za lajšanje nosečniške slabosti je ingver, ki si ga lahko pripravite v obliki čaja. V lekarni pa je na voljo tudi v obliki tablet. 

V lekarnah so za zdravljenje nosečniške slabosti na voljo tudi homeopatska zdravila, ki nam omogočajo, da začnemo učinkovito zdravljenje že ob prvih simptomih. Homeopatija bolnika obravnava celostno in deluje po principu »podobno zdravimo s podobnim«. Pri izbiri homeopatskega zdravila pri bolniku poiščemo simptome, ki so najbolj podobni simptomom izbranega homeopatskega zdravila. 

V nadaljevanju bo omenjenih nekaj homeopatskih zdravil, s katerimi si lahko nosečnica pomaga izboljšati simptome slabosti in bruhanja. V primeru, da se težave s pomočjo nefarmakoloških ukrepov in zdravljenja s homeopatskimi zdravili ne izboljšajo, je potreben obisk zdravnika.

Psychotria ipecacuanha (Ipecacuanha)

Najpogosteje uporabljeno homeopatsko zdravilo za zdravljenje nosečniške slabosti in bruhanja. Prisotna je stalna in močna slabost, ki jo lahko spremlja bruhanje. Vendar bruhanje ne olajša stanja. Za nosečnico je značilno tudi obilno slinjenje in neobložen jezik. Nosečnica hrepeni po hrani. Stanje se ji poslabša v ležečem položaju in ponoči. Stanje izboljša svež zrak in požirki hladne pijače.

Sepia officinalis (Sepia)

Je odlično zdravilo za zdravljenje jutranje slabosti, kot tudi slabosti čez dan. Slabost je prisotna že, ko se nosečnica zbudi, preden kaj poje, že ob pogledu in vonju po hrani. Hrepeni po kisli hrani, kumaricah, ne prenaša pa mleka. Ob slabosti ima neprijeten, grenak okus v ustih, veliko bruha, je izčrpana in razdražena. Je lačna, vendar ne more jesti, že ob splakovanju ust jo sili na bruhanje. Stanje izboljša topla postelja in topli obkladki, poslabša pa se zaradi vonjav hrane.

Strychnos ignatii (Ignatia)

Zdravilo je primerno za nosečnice, ki so vznemirjene, pretirano občutljive in pod stresom, ki pa se počutijo veliko bolje, ko se zamotijo. Slabost nastopi ob najmanjšem vonju in se paradoksalno izboljša, če nosečnica nekaj poje. Značilno je prisotna sprememba okusa, saj lahko na primer nosečnica zvečer pije kavo, čeprav je zjutraj ni prenašala.

Anamirta cocculus (Cocculus indicus)

Zdravilo se pri lajšanju nosečniške slabosti uporabi takrat, ko je slabosti in bruhanju pridružena še vrtoglavica. Nosečnici se v ustih nabira veliko sline, ki ima kovinski okus, ima odpor do hrane. Slabost se poslabša ob nenadnih, sunkovitih gibih, hrupu, če nosečnica kaj poje ali popije. Izboljšanje nastopi pri mirnem ležanju in počitku.

Nicotiana tabacum (Tabacum)

Je zelo učinkovito zdravilo, če nosečnica občuti hudo slabost in bruhanje z vrtoglavico, ki se poslabša ob najmanjšem premiku. Obliva jo mrzel pot, ki je lepljiv, v obraz je izrazito bleda. Je zelo izčrpana in slabotna, prisoten je tudi glavobol. Stanje se ji izboljša, ko zapre oči, prija ji svež zrak. Stanje poslabša premikanje.

Petroleum rectificatum (Petroleum)

Zdravilo se uporabi pri nosečnicah, pri katerih je prisotna slabost z vrtoglavico in pri katerih je prisotno intenzivno bruhanje, ki nastopi naenkrat. Prisoten je tudi glavobol. Stanje se izboljša, če nosečnica nekaj zaužije, ko zapre oči in v toplem prostoru. Svež zrak stanje poslabša.

Colchicum

Homeopatsko zdravilo je primerno za nosečnice, ki jim že najmanjši vonj po hrani sproži slabost. V ustih se jim nabira slina, ki lahko ob požiranju povzroči bruhanje. Te nosečnice ne prenašajo vonja po ribah. Stanje izboljša čisto mirno ležanje. 

Homeopatska zdravila so lahko učinkovita pomoč pri zdravljenju nosečniške slabosti in bruhanja. Pravilno izbrano zdravilo pomaga ponovno vzpostaviti ravnovesje v organizmu. Pri tem je potrebna tudi dobra presoja, kdaj je potreben obisk zdravnika. Za samozdravljenje se smemo odločati le v primeru običajnih težav in vsakdanjih bolezni, pri čemer za nasvet povprašamo farmacevta homeopata v lekarni. 

V Lekarnah Maribor smo vam na voljo farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, ki vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega homeopatskega zdravila. Pri nas boste prav tako dobili vse informacije o homeopatskih zdravilih, pravilnem jemanju in odmerjanju homeopatskega zdravila.

Anja Hribernik, mag. farm.

Literatura: 

M. Boiron, A. Payre-Ficot: Practial ure of homeopatic medicines

J. Boulet, A. Demonceaux, F. Donner, Y. Leveque: Frame works and protocols (Homeopatic therapeutiss)

Homeopatija za magistre farmacije: Ginekologija

www.adriafharm.com

www.lekarna-ig.si

www.ezdravje.com

www.babybook.si

http://www.drmed.org/wp-content/uploads/2014/06/IX-44.pdf

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0