S ČIM SI LAHKO NOSEČNICA ALI DOJEČA MAMICA LAJŠA ZNAKE PREHLADA?

Za prehladom je zbolel že vsakdo, saj nihče nanj ni imun. Je res, da nekateri zbolijo pogosteje, drugi redkeje, nekateri bolj, drugi manj, izjema pa niso niti nosečnice in doječe matere.

Prehlad povzročajo različni virusi, spremljajo pa ga lahko različni simptomi. Na začetku bolezni je težko razlikovati med prehladom, gripo in okužbo s covidom-19. Glede na simptome lahko magistri farmacije ali farmacevtski tehniki v lekarni svetujemo samozdravljenje v smislu lajšanja posameznih simptomov ali pa bolnika napotimo k zdravniku. Pri svetovanju nosečnicam in doječim materam pa je svetovanje zapleteno, saj zahteva določeno znanje glede uživanja zdravil v času nosečnosti in med dojenjem.

Prehlad pri nosečnicah in doječih materah

Lajšanje težav v nosečnosti in med dojenjem se razlikuje od 'klasičnega' zdravljenja prehlada. Nosečnice in doječe matere je treba predvsem pomiriti, si vzeti čas zanje in jim svetovati, kako si lahko kljub njihovemu stanju težave olajšajo. Vsa zdravila, prehranska dopolnila, medicinski pripomočki in zdravilni čaji namreč niso primerni za nosečnice. Prav tako lahko učinkovine v njih prehajajo v mleko in niso priporočljivi za doječe matere. Najprej zagotovo svetujemo nefarmakološke ukrepe. To so ukrepi, s katerimi si lahko prehlad lajšajo brez uporabe zdravil ali prehranskih dopolnil (tople obloge, grgranje fiziološke raztopine, vlaženje zraka …).

Če nosečnica ali doječa mati začuti, da se je loteva prehlad, naj predvsem poskusi čim več počivati. Na začetku je priporočljivo, da pije veliko (tople) tekočine in uživa hrano, bogato z vitamini, torej veliko sadja in zelenjave.

Pogosta tegoba, ki spremlja prehlad, je glavobol. Pri nosečnicah in doječih materah je zdravilo izbire za zdravljenje glavobola paracetamol, ki ga lahko po potrebi uživajo nekaj dni. Acetilsalicilna kislina v času nosečnosti in dojenja ni primerna za uživanje. V pomoč so tudi dihalne vaje, meditacija, izmenični topli in hladni obkladki, hladni obkladki na zatilju. Če se glavobol stopnjuje, ne preneha ali pa ga opišejo kot najhujši glavobol v življenju, je nujen takojšen obisk zdravnika.

V primeru gripe je treba povišano telesno temperaturo zniževati. V nosečnosti se lahko varno uporabljajo paracetamol tablete (500 mg) na 6 ur, in sicer 1–2 tableti po potrebi, medtem ko se v času dojenja lahko uživa tudi 1 tableta ibuprofena (400 mg) na 6–8 ur. Priporočljiva je kratkotrajna uporaba (do nekaj dni), v primeru poslabšanja težav pa se svetuje obisk pri zdravniku.

Pri zamašenem nosu je priporočljiv povečan vnos tekočine v telo, vlaženje zraka v prostoru, dvignjeno vzglavje med spanjem, inhaliranje fiziološke raztopine, izpiranje nosa s fiziološko raztopino. Uporabi se lahko tudi hipertonična fiziološka raztopina, ki ob tem, da čisti, nos tudi odpre. Nosna pršila z oksimetazolinom se lahko, če je nujno, uporabljajo največ tri dni.

Pri bolečem grlu, žrelu in kašlju je prav tako priporočljiv povečan vnos (tople) tekočine v telo, vlaženje zraka, grgranje tople fiziološke raztopine, uživanje pastil z islandskim lišajem in drugih pastil po nasvetu farmacevta, vendar naj ne vsebujejo mentola. V nosečnosti se lahko uporablja acetilcistein za lajšanje produktivnega, mokrega kašlja, v času nosečnosti po 28. tednu in v času dojenja pa ambroksol. Na tem področju še ni zanesljivih dokazov. Če kašelj ni premočan, svetujemo samo nefarmakološke ukrepe in uporabo islandskega lišaja.

Uporaba zeliščnih čajev je v času nosečnosti omejena na dve skodelici istovrstnega čaja dnevno, v času dojenja pa se svetuje uporaba čajev, ki so primerni tudi pri dojenčkih.

Zelo pomembno je, da se nosečnice in doječe matere zavedajo, da je uživanje zdravil v nosečnosti in med dojenjem omejeno. Za vsako zdravilo, prehransko dopolnilo ali drug izdelek je bolje dvakrat preveriti varnost v tem občutljivem času, kot pa si naknadno beliti glavo. Glede nasvetov so vam vedno na voljo tudi strokovnjaki v naših lekarnah, ki vam bodo z veseljem in po svojih najboljših močeh pomagali rešiti težavo.

Urška Lučev, mag. farm., IBCLC



 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0