Pomagajmo otroku ali mladostniku premagovati stres s pomočjo homeopatije

Pomagajmo otroku ali mladostniku premagovati stres s pomočjo homeopatije

Ne samo odrasli, tudi otroci se vsakodnevno spopadajo s stresnimi situacijami. Že samo obdobje odraščanja je zaradi telesnih, duševnih in drugih sprememb samo po sebi zahtevno in stresno. Še posebej zdaj, ko smo se znašli v obdobju velike negotovosti, ki še kako vpliva na otroke in mladostnike. Otroci živijo v njim neznanih vsakdanjikih. Ne morejo se prosto družiti s sovrstniki, nositi morajo zaščitne maske, se šolati od doma, razumeti morajo, da obstaja virus, ki je nevaren za njihove starejše in bolne sorodnike. Vse to lahko pri otrocih vodi do stresnih situacij. Tudi v homeopatiji so na voljo zdravila, s pomočjo katerih lahko otrokom in mladostnikom pomagamo v stresnih situacijah.

Kaj je stres?

Beseda stres izvira iz latinščine in pomeni napetost, pritisk oz. silo, ki deluje na določeno površino. Pri stresu je to čustveni, telesni, duševni in vedenjski odgovor posameznika na morebitno škodljiv stresni dejavnik (stresor). Stresor je dogodek, situacija, oseba ali predmet, ki ga posameznik doživi kot stresni element in zamaje njegovo ravnovesje, posledica pa je stresni odziv. Stres se pojavlja v vseh življenjskih obdobjih, tudi pri otrocih in mladostnikih.

Kako prepoznamo stres pri otroku ali mladostniku?

Simptomi odziva na stres se razvijejo v nekaj minutah po stresnem dogodku in trajajo do nekaj dni. Vsak posameznik stres različno doživlja. Opazimo lahko začetno stanje osuplosti oziroma zbeganosti, z določeno stopnjo zmanjšanja polja zavesti in pozornosti, sposobnosti dojemanja zunanjih vtisov in določeno stopnjo dezorientiranosti. To je splošna vzdraženost vegetativnega živčnega sistema, ki pripravlja telo na 'beg ali boj'. Sledi umikanje iz danih okoliščin ali huda vznemirjenost.

Pri nekaterih otrocih ali mladostnikih se znaki kažejo bolj na telesnem, pri drugih bolj na čustvenem, miselnem ali vedenjskem področju. Največkrat se med seboj prepletajo.

Kako lahko pomagamo otroku ali mladostniku pri obvladovanju stresa?

Naloga staršev ali skrbnikov je, da stres pri otroku ali mladostniku prepoznajo in mu skušajo pri obvladovanju stresnih situacij pomagati po najboljših močeh. Uspešno obvladovanje stresa pomeni, da znamo živeti uravnoteženo, da uspešno rešujemo svoje težave, dobro načrtujemo svoj čas, se znamo sprostiti, umiriti, smo pozitivno naravnani in zadovoljni.

Pomembno je, da otroka ali mladostnika usmerimo v dejavnosti, ki ne vključujejo rabe naprav z zasloni. Sprehod v naravo ima pomirjujoč učinek na vse družinske člane. Športne dejavnosti pomagajo sprostiti odvečno energijo in krepijo telo. Zagotovimo čas za prosto igro otrok, kjer ni lekcije, konkurence ali končnega cilja. Prav tako je eden pomembnejših ukrepov za zmanjšanje stresa zagotavljanje dovolj kakovostnega spanca. Naučimo otroke, kako se spopasti z napakami, ki lahko povzročajo stres. Pomagajmo jim razumeti, da je delanje napak proces učenja in da je najpomembneje to, kako se z napako spopademo in jo rešimo ter se iz nje nekaj naučimo. Zavedajmo se, da je stres 'nalezljiv'. Če smo sami pod stresom, ga prenesemo na svoje otroke, čeprav se tega ne zavedamo.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0