Nega dojenčkove kože

Nega dojenčka se začne takoj po porodu. Dojenčka prvi oskrbijo porodničarji in babice v porodnišnici. V poporodnem obdobju pa za nego dojenčka skrbijo starši. Starši posvetijo negi dojenčka veliko pozornosti.

ZGRADBA KOŽE

Koža je naš največji organ in pregrada med notranjostjo telesa in okolico. Sestavljena je iz treh glavnih plasti. Prva plast je povrhnjica, nato sledi usnjica, zadnja plast pa je podkožje. Povrhnjica je sestavljena iz več slojev poroženelih celic, med katerimi je razporejena plast medceličnih lipidov. Koža nudi zaščitno funkcijo pred mehanskimi, kemičnimi dražljaji ter škodljivimi snovmi iz okolja (alergeni, UV-svetlobo, mikroorganizmi). Uravnava tudi telesno temperaturo in nas ščiti pred izgubo vlage, kar pomeni, da skrbi za hidratacijo. Takšno obrambno in zaščitno funkcijo lahko nudi le zdrava in nepoškodovana koža. A čeprav so njene naloge v vseh obdobjih v osnovi enake, se koža dojenčkov in majhnih otrok po sestavi in delovanju razlikuje od kože odraslega. Dojenčkova koža je predvsem tanjša, občutljivejša, prepustnejša in dovzetnejša za alergene iz okolja. V prvih tednih po rojstvu ima dojenčkova koža skoraj nevtralen pH (nekje 7), zato je dovzetnejša za okužbe. Kislinski plašč se začne tvoriti pozneje, z njim pa se razvije tudi mikroflora, ki nudi dojenčku zaščito pred kožnimi boleznimi.

OSNOVNA NEGA KOŽE

Zaradi nepopolno razvite povrhnjice pri otrocih je odločilna ustrezna rutinska nega, ki preprečuje pojav dermatoloških težav pozneje v življenju. Pri negi dojenčkove kože moramo predvsem paziti pri izbiri kozmetičnih izdelkov. Kot sem že omenila, je dojenčkova koža tanjša in prepustnejša, kar pomeni, da se nekatere kozmetične sestavine pri dojenčkih absorbirajo v večji meri kot pri koži odraslega.

Dojenčka je najbolje umivati z mlačno vodo. Kadar je koža razdražena in občutljiva, je za umivanje priporočljiva prekuhana voda. V prvih tednih je zelo pomembna oskrba in nega popka. Za nego popka uporabimo sterilno fiziološko raztopino in sterilen zloženec. Dokler popek ni zaceljen, opravimo nego s krpicami za umivanje in mlačno vodo. Najprej umijemo obraz, vrat, prsni koš in hrbet, sledijo roke, noge in nazadnje anogenitalni predel. Pozabiti pa ne smemo na ušesa, oči in nosek. Prav tako za čiščenje oči in noska uporabimo sterilno fiziološko raztopino. Oči čistimo s krpicami, navlaženimi s sterilno fiziološko raztopino od zunaj navznoter. Kadar se pojavi povečano solzenje, spiramo s fiziološko, če pa je prisoten gnojni izcedek, pa je treba obiskati pediatra. Iz ušes očistimo maslo, ki je že priteklo iz ušesa. Nikoli za čiščenje ušes ne uporabljamo vatiranih palčk.

Ko popkovni krn odpade in se popek zaceli, umivanje s krpicami nadomesti kopel. Temperatura vode naj bo približno 37 stopinj Celzija. Za umivanje v kopeli izbiramo mila, ki imajo pretežno kisel pH. Kisel pH pomaga dograditi kislinski plašč in zavira razrast škodljivih snovi. Najbolje je izbrati mila, ki ne vsebujejo umetnih barvil, dišav in so neagresivna za telo in oči. Priporočljivo je uporabljati sindete, saj so prilagojeni za nežno, občutljivo dojenčkovo kožo. Ščitijo in zadržujejo vlago v koži s pomočjo naravnega maščobnega ravnovesja. Dojenčka umivamo izmenično, en dan z milom in en dan z vodo, saj tako preprečimo, da bi se koža izsušila. Sam potek umivanja je enak kot v prvih tednih po rojstvu, torej začnemo pri umivanju obraza in zaključimo z anogenitalnim predelom.

Pomembno je, da kožo negujemo tudi po umivanju ali kopanju. Osredotočimo se na snovi, ki so čim bolj naravnega izvora. Za obraz in telo je zelo primerno mandljevo olje ali hladilna krema z olivnim oljem. Hidratantno mandljevo olje vsebuje maščobne kisline, ki negujejo kožo, zaradi katerih postane gladka in prožna. Tudi kreme, mazila in losjoni, obogateni z dekspantenolom, so primerni za nego dojenčkove kože.

PLENIČNI IZPUŠČAJ

Nežna in občutljiva koža lahko hitro vodi do iritacij. Plenični izpuščaj je stanje vnete kože v predelu pod plenicami. Večina teh izpuščajev ni zapletenih in jih lahko sami ozdravite. Nastane lahko zaradi več dejavnikov, kot so:

vlaga, toplota, trenje, stik z urinom, blatom, mehansko in kemično draženje.

Plenični izpuščaj ne nastane vedno zaradi nošenja plenic. Plenični izpuščaj, ki je povezan z nošenjem plenic, delimo na iritativno vnetje, glivično vnetje in alergijsko reakcijo. Plenični izpuščaj, ki je posledica iritativnega vnetja, privede kožo do draženja z izločki urina in blata. Koža po zadnjici in spolovilu je pordela, otekla, včasih tudi pokrita z mehurčki. Koža v kožnih gubah običajno ni vneta. Kadar več dni ne zdravimo iritativnega vnetja, lahko vodi do glivičnega vnetja. Pojavijo se temno rdeči predeli kože z rumenimi gnojnimi mehurčki. Plenični izpuščaj, ki je posledica alergijske reakcije, je precej redek. Pojavi se srbeča, rdeča in luskava koža. Alergijska reakcija je lahko posledica čistilnih robčkov. Posledice pleničnega izpuščaja, na katerega ne vpliva nošenje plenic, so seboroični in atopijski dermatitis, bakterijsko vnetje in luskavica.

Kako se preventivno izognemo pleničnemu izpuščanju? 

Pogosto zamenjavanje plenic. Dojenčka pustimo odvitega nekaj minut na svežem zraku.

Pri previjanju temeljito očistimo in osušimo kožo pod plenicami. Za čiščenje kože uporabimo mlačno vodo in mehko krpico. Izogibamo se čistilnim robčkom, saj ti dražijo nežno otroško kožo.

Kožo zaščitimo z mazili, ki bodo ščitila pred vplivi blata in urina.

Kako ga zdravimo?

Sami lahko zdravimo le plenični izpuščaj, ki je posledica iritativnega vnetja.

Za umivanje vnete kože lahko uporabimo sveže pripravljen čaj iz hrastovega lubja ali ognjiča.

Kožo namažemo z negovalnimi sredstvi, ki jo bo intenzivno zaščitila, pomirila in pospešila obnovo. Uporabimo lahko praško pasto, ribje ali ognjičevo mazilo ter mazila s cinkovim oksidom.

Kdaj k zdravniku?

Kadar se pojavi vročina, krvavo blato, zaprtje, driska, pogosto uriniranje.

Če se otroku s pleničnim iritativnim izpuščajem v nekaj dneh samozdravljenja stanje ne izboljša ali kadar se pojavijo mehurčki in gnojne rane. 


TEMENCA 

Temenca so rumenkaste luskaste obloge na lasišču. So običajen pojav pri dojenčku. Rumenkaste luskaste obloge se najprej pojavijo na vrhu glave, se odluščijo ali pa se lahko razširijo po celotnem delu glave. 

Kako jih odstranimo?

Luskaste obloge z lasišča odstranimo s pomočjo mandljevega olja. Lasišče namažemo z mandljevim oljem, ki ga pokrijemo z bombažno kapico in pustimo delovati nekaj ur ali še bolje čez noč. S pomočjo mehke krtačke zmehčane luske odstranimo in po potrebi dojenčku umijemo glavo. Postopek ponavljamo tako dolgo, dokler luske ne odpadejo.

Kdaj k zdravniku?

Kadar predel postaja vse bolj rdeč in se rumenkaste luskaste obloge ne sčistijo in se začnejo širiti po obrazu, je treba obiskati pediatra. Pediater glede na ugotovljeno stanje predpiše ustrezno zdravilo.

Ali ste vedeli?

Plenični izpuščaj, ki je povezan z nošenjem plenic, je lahko posledica iritativnega vnetja, glivičnega vnetja ali alergijske reakcije.

Dojenčkovo kožo je pomembno negovati že od rojstva, saj jo le tako zaščitimo pred zunanjimi vplivi. 

V lekarni smo usposobljen kader za pomoč pri svetovanju in pravilni izbiri izdelka za nego dojenčkove kože. 


Tanja Purkhard, farm. teh.



 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0