Lajšanje prehladnih tegob v času nosečnosti in med dojenjem
Kako postopati, ko se prehladijo dojenčki?
Prehlad je nadloga, ki se ji je, zlasti v prehodnih vremenskih obdobjih, težko izogniti. Povzročajo ga različni virusi. Nosečnice in doječe matere niso imune nanj, prav tako ne dojenčki in majhni otroci, ki lahko imajo simptome prehlada tudi 10–11-krat letno, zlasti ob starejših sorojencih ali ob vstopu v vrtec.
Prehlad pri nosečnicah in doječih materah
Lajšanje težav v nosečnosti in med dojenjem se razlikuje od 'klasičnega' zdravljenja prehlada. Vsa zdravila, prehranska dopolnila in medicinski pripomočki namreč niso primerni za nosečnice, učinkovine pa lahko prehajajo v mleko in niso priporočljivi v času dojenja. Zato se samozdravljenje, kjer se bolnica na lastno odgovornost odloča, kaj bo uživala v tem občutljivem času, odsvetuje. Nosečnice in doječe matere naj se posvetujejo s strokovnjaki s tega področja, ki jim bodo znali ustrezno svetovati, katera zdravila in prehranska dopolnila lahko zaužijejo za lajšanje težav, prav tako jih bodo spomnili na primerne nefarmakološke ukrepe, torej ukrepe, s katerimi si lahko prehlad lajšajo brez uporabe zdravil ali prehranskih dopolnil.
Če nosečnica ali doječa mati začuti, da se je loteva prehlad, naj poskusi čim več počivati. Prav tako je priporočljivo, da pije veliko (tople) tekočine in uživa hrano, bogato z vitamini.
Pogosta tegoba, ki spremlja prehlad, je glavobol. Pri nosečnicah in doječih materah je zdravilo izbire za zdravljenje glavobola paracetamol, ki ga, če je treba, lahko zaužijejo nekaj dni. Acetilsalicilna kislina v času nosečnosti in dojenja ni primerna. V pomoč so tudi dihalne vaje, meditacija, izmenični topli in hladni obkladki, hladni obkladki na zatilju. Če se glavobol stopnjuje, ne preneha ali pa ga opišejo kot najhujši glavobol v življenju, je treba obiskati zdravnika.
Pri zamašenem nosu je prav tako priporočljiv povečan vnos tekočine v telo, vlaženje zraka v prostoru, dvignjeno vzglavje med spanjem, inhaliranje fiziološke raztopine, izpiranje nosa s fiziološko raztopino. Uporabi se lahko tudi hipertonična fiziološka raztopina, ki poleg tega, da čisti, nos tudi odpre. Nosna pršila z oksimetazolinom se lahko, če je nujno, uporabljajo največ tri dni.
Pri bolečem grlu, žrelu in kašlju je prav tako priporočljiv povečan vnos (tople) tekočine v telo, vlaženje zraka, grgranje tople fiziološke raztopine, uporaba pastil z islandskim lišajem ali drugih pastil po nasvetu farmacevta, vendar naj ne vsebujejo mentola. V nosečnosti se lahko uporablja acetilcistein, po 28. tednu nosečnosti in v času dojenja pa ambroksol. Na tem področju še ni zanesljivih dokazov, zato, če kašelj ni premočan, svetujemo le nefarmakološke ukrepe in uporabo islandskega lišaja.
Uporaba zeliščnih čajev je v času nosečnosti omejena na 2 skodelici istovrstnega čaja dnevno, v času dojenja pa se svetuje uporaba čajev, ki so primerni tudi za uporabo pri dojenčkih.
Kaj pa, ko je prehlajen dojenček?
Pri dojenčku se prehlad po navadi začne s slabo voljo, pogostejšim jokom in neješčnostjo, kmalu zatem pa se pojavi zamašen nosek. Za mamo je to težko obdobje, saj prehlajeni dojenčki več jočejo, se težje dojijo ali pijejo po steklenički zaradi zamašenega noska, slabo spijo, saj so navajeni, da dihajo skozi nosek. Pomembno je, da dojenčku večkrat dnevno čistimo nosek s fiziološko raztopino, razredčeno sluz pa nato posesamo oziroma odstranimo z nosnim aspiratorjem. Prav tako je pomembno, da dojenčka dobro hidriramo. Če je dojen, ga dojimo na njegovo pobudo. Običajno to pomeni, da so podoji krajši, njihovo število pa se poveča. Dojenčkom, ki so hranjeni po steklenički, lahko dodajamo tekočino.
Prsni koš lahko namažemo z mazili, ki vsebujejo eterična olja, vendar pazimo, da izberemo takšna, ki so namenjena dojenčkom in ne vsebujejo mentola in kafre.
Dojenčka dobro opazujemo in spremljamo telesno temperaturo, dihanje, morebitne bolečine. Neutolažljiv jok dojenčka lahko pomeni bolečine v ušesu ali žrelu. Če se stanje poslabša, je čas za obisk pediatra.
Po nasvet se lahko vedno obrnete tudi na strokovnjake v Mariborskih lekarnah, ki vam bodo z veseljem in po svojih najboljših močeh pomagali rešiti težavo.
Urška Lučev, mag. farm., IBCLC