Krči pri novorojenčkih in dojenčkih
Eno izmed pogostih vprašanj, ki si ga mlade mamice postavljajo med seboj, ko se srečajo na sprehodu z vozički, je: »Kako spi? Ima krče? Mi smo že čisto obupani, ker dojenček vsak večer neutrudno joče …«
Krči pri novorojenčku oziroma dojenčku so nekaj dokaj običajnega, pojavijo se pri približno 20 % dojenčkov, nekaj tednov po rojstvu in običajno izzvenijo med 3. in 4. mesecem starosti. Čeprav je za starše to zelo težko obdobje, polno skrbi, občutka nemoči in tudi utrujenosti, mine.
Jok dojenčka je nekaj normalnega. Nekateri jokajo več, drugi manj, vendar naj bi bilo povprečje nekje 3 ure joka dnevno, če dojenček nima krčev. Da gre za krče, sklepamo, kadar dojenček joka 3 ure dnevno, 3 dni zapored in 3 tedne zapored. Sicer je tak dojenček zdrav in napreduje v rasti in razvoju. Jok je pogostejši v popoldanskih in večernih urah. Dojenček se zvija, krči, v obraz je običajno zelo rdeč, rokice stiska v pesti. Takega dojenčka je težko pomiriti.
Vzroki
Etiologija nastanka dojenčkovih krčev je neznana, verjetno pa gre za več dejavnikov, ki vplivajo na njihov nastanek.
Nekatere gastrointestinalne težave lahko povzročijo krče. Sem vključujemo alergijo na kravje mleko ali alergijo na kakšne druge sestavine, ki so v materinem mleku, povečano proizvodnjo plinov, kar je povezano s fermentacijo v črevesju in poselitvijo bakterij, laktozno intoleranco in slabo tehniko hranjenja.
Vzrok za krče bi lahko bila tudi povišana raven serotonina, ki vpliva na to, da se črevesje odziva na spremembe razpoloženja. Obstaja tudi teorija, ki govori o tem, da so vsi dojenčki rojeni 3 mesece prezgodaj, kar se tiče nevrološkega razvoja in primerjave z živalskimi vrstami. Ker so zelo nebogljeni in se še ne morejo tako premikati, veliko jokajo, dokler se pri 3 mesecih starosti ne razvijejo toliko, da se začnejo kotaliti, obračati … Starševska tesnoba se lahko prenese na otroka, prav tako imajo kolike pogosteje dojenčki mater kadilk in mater, ki so ob rojstvu starejše. Če mati trpi za poporodno depresijo, se to prav tako lahko prenese na dojenčka, kar se tudi lahko med drugim kaže kot kolike.
Kaj lahko storimo?
Pri nekaterih dojenčkih pomaga, da jih povijemo v odejico (v štruco), nekaterim pomaga, da jih nosimo obrnjene s trebuščkom navzdol in zraven zibamo. Pomembno je podiranje kupčka po hranjenju. Masaža v smeri urnega kazalca lahko z geli, ki vsebujejo eterična olja, blagodejno deluje na prebavila. Ugodne so tudi tople kopeli pred spanjem, termofor na trebušček (vendar pazimo, da otroka ne pregrejemo, še zlasti v poletnih mesecih), glasni zvoki v ritmu bitja maminega srca (pomirjevalne blazine, zvok sesalca, pralnega stroja), večerna rutina in ne prepozen odhod v posteljo.
Izdelki, po katere starši prihitijo v lekarno, so različni. Nekateri vsebujejo kuminov sirup, sintezno učinkovino simetikon, ki deluje proti krčem, različna zelišča (kumina, komarček, janež, poprova meta), koristni so tudi probiotiki (sicer je te treba dajati daljši čas), kadar pa je težava v slabšem razgrajevanju laktoze, pa pomagajo kapljice, ki vsebujejo laktazo, encim, ki pomaga razgraditi laktozo na osnovne enote. Dajejo se večkrat dnevno, po kapljicah, pred obroki ali med njimi.
Eterično olje plodov navadne kumine blaži napenjanje in krče v prebavilih, posebno pri otrocih. Daje se lahko večkrat dnevno, po kapljicah.
Simetikon deluje zgolj fizikalno in se ne vsrka v telo, temveč se nespremenjen izloči skozi prebavila. Zmanjšuje površinsko napetost in povzroči razgradnjo pene v črevesju, v katero so ujeti zrak in plini. S tem omogoča lažje izločanje plinov po naravni poti in zmanjša količino plinov v prebavilih. Daje se pred vsakim obrokom, podojem, po kapljicah.
Probiotiki vzpostavljajo ugodno bakterijsko floro v črevesju in na tak način blažijo nastajanje vetrov in krčev. Dajejo se enkrat dnevno, pri obroku, običajno so za dojenčke na voljo v obliki kapljic.
Pomembno je, da se starši zavedajo, da nobena stvar ne pomaga takoj. Poskusijo naj en ukrep, eno zdravilo, prehransko dopolnilo naenkrat, saj v nasprotnem primeru ne bodo vedeli, katera stvar je dojenčku pomagala. Pri njej naj vztrajajo vsaj nekaj dni, en teden, in če ni učinka, naj se lotijo druge. Lahko kombinirajo tudi en izdelek in en nefarmakološki ukrep hkrati. V vsakem primeru pa pri zdravem dojenčku krči minejo med 3. in 4. mesecem starosti, do takrat pa je potrebno nekaj potrpežljivosti, medsebojna pomoč in čim več razumevanja.
Kdaj k zdravniku?
Če ima otrok krvavo blato, drisko, ki traja več dni in se ne ustavi, bruha pogosto ali bruha v loku, ima povišano temperaturo ali ne pridobiva teže, je treba obiskati zdravnika, da izključi organske vzroke.
Pripravila Urška Lučev, mag. farm., IBCLC