Imunski sistem v času nosečnosti in med dojenjem

Nosečnice in doječe matere zaradi svojega posebnega stanja niso imune na okužbe, bakterije in viruse, ki prežijo v okolju. Te so na pohodu še zlasti v zimskem času in se širijo v zaprtih prostorih, kjer se giblje veliko ljudi. Kaj storiti, kadar se nosečnici ali doječi materi imunski sistem poruši? Kako si lahko pomagajo same in kako jim pomagamo v lekarni?

Imunski sistem je organski sistem, ki je sestavljen iz specializiranih celic in organov, ki sodelujejo v procesih nadzorovanja organizma in ga na tak način varujejo pred vdorom povzročiteljev bolezni (bakterij, virusov, glivic, zajedavcev), pa tudi pred rakavimi celicami in nekaterimi lastnimi mehanizmi. Ključna značilnost imunskega sistema je razlikovanje med telesu lastnimi in telesu tujimi molekulami, imunski odziv pa v normalnih okoliščinah sprožijo samo telesu tuje molekule. 

Imunski sistem se od posameznika do posameznika močno razlikuje. Telo oslabi zaradi stresa, psihične in fizične obremenitve, pomanjkanja spanja, enolične prehrane, kajenja, čezmernega uživanja alkohola, jemanja določenih zdravil ali določenih bolezni (rak, okužba s HIV-om, sladkorna bolezen). 

Običajno ljudje za imunski sistem poskrbijo sami, uporabljajo samozdravljenje, s pomočjo ali brez lekarniškega farmacevta, zdravnika ali medicinske sestre. Za nosečnice in doječe matere, ki sodijo v skupino bolj ranljivih ljudi, se samozdravljenje odsvetuje. Lekarniški farmacevt bo preveril, katera zdravila lahko nosečnica ali doječa mati varno jemlje, svetoval ji bo o nefarmakoloških ukrepih in o drugih izdelkih, s katerimi si lahko pomaga. 

Kaj lahko nosečnica ali doječa mati naredi za to, da bo njen imunski sistem deloval bolje?

Dovolj spanja

Na koncu nosečnosti in v času dojenja je to včasih zelo težko doseči, pa vendar, tudi pol ure počitka nekaj šteje. Sicer se svetuje med 7 in 9 ur spanja dnevno, odvisno od potreb posameznice. 

Izogibanje stresu

Stres igra pomembno vlogo pri poslabšanju imunskega sistema, zato je zelo pomembno, da se mu znamo izogniti in da se znamo sprostiti, kadar se mu ne moremo izogniti. Pri tem so nam v pomoč različne dihalne tehnike, joga in meditacija. 

Zdrava in raznovrstna prehrana

Zdrava in raznovrstna prehrana je pomembna za vsako nosečnico in doječo mamico. Vpliva namreč na počutje, poskrbi za zdrav razvoj dojenčka med nosečnostjo, zmanjšuje utrujenost, izboljša fizično in psihično kondicijo nosečnice in doječe matere, vpliva na sestavo materinega mleka. Z zdravo in raznovrstno prehrano poskrbimo za normalen indeks telesne mase, ki je zelo pomemben, še zlasti v nosečnosti in med dojenjem, ko ženske velikokrat pridobijo večje število kilogramov, ki jih potem težko izgubijo, vse to pa lahko kasneje vodi v nastanek raznih kroničnih bolezni. 

Najpomembnejši vitamin, ki pomaga pri krepitvi imunskega sistema, je vitamin C. Najdemo ga v papriki, brokoliju, agrumih (mandarinah, pomarančah, limonah), pa tudi v kislem zelju. 

Redna telesna aktivnost

Redna telesna aktivnost je pomembna za vse, nosečnice in doječe matere niso nobena izjema. Poseben primer predstavljajo nosečnice, ki imajo predpisano strogo mirovanje, tem se seveda gibanje odsvetuje. Raziskave so pokazale, da redna telesna vadba znižuje raven stresa, zmanjšuje možnost nastanka nekaterih vrst raka, zmanjšuje možnost okužb zgornjih dihal, deluje protivnetno, posredno zmanjšuje možnosti nastanka srčno-žilnih bolezni ter razvoja depresije. Pozitivno vpliva tudi na posameznikovo samopodobo in raven energije.

Uživanje zadostne količine tekočine in vlaženje sluznic

Voda pomaga očistiti telo in odstraniti toksine. Priporoča se 8 kozarcev oziroma 2 litra vode na dan. Doječe matere potrebujejo še nekaj več tekočine, ki je pomembna za uspešno tvorjenje materinega mleka. Če v telo vnašamo premalo tekočine, lahko hitro opazimo izsušenost in občutljivost sluznice dihal, kar se kaže z zamašenim nosom, izsušenim in občutljivim grlom, suhim kašljem … V zimskem času je pomembno tudi vlaženje prostorov, saj je zrak zunaj bolj suh, dodatno pa ga izsušuje še centralna kurjava. 

Izdelki, ki so primerni za nosečnice in doječe matere

Za nosečnice in doječe matere so za dvig odpornosti primerni vitaminsko-mineralni pripravki, zlasti tisti, ki so jim namenjeni. Običajno poleg folne kisline vsebujejo vodotopne in v maščobah topne vitamine (B, C, D, E), kalcij, magnezij, železo … Ti poskrbijo, da v telesu ob povečanih potrebah ni pomanjkanja in tako pripomorejo k boljšemu imunskemu sistemu. Kot preventiva ali ob prehladu se lahko uporablja vitamin C v nižjih odmerkih. Za zdravila, ki vsebujejo ameriški slamnik, še ni dovolj podatkov o varnosti, zato se v času nosečnosti in dojenja odsvetujejo. 

Ob povišani telesni temperaturi lahko nosečnice uživajo paracetamol, doječe matere pa paracetamol ali ibuprofen. Za občutljivo grlo so primerne pastile, ki vsebujejo islandski lišaj, gorski lišaj ali kalcijev pantotenat. Ob zamašenem nosu se svetuje vlaženje nosne sluznice z uporabo fiziološke raztopine, lahko tudi hipertonične, ki ima večjo koncentracijo natrijevega klorida, ter uporaba inhalacij fiziološke raztopine. Pri kašlju se tako za nosečnice kot za doječe matere priporočajo inhalacije fiziološke raztopine, tople obloge, uživanje zadostnih količin tekočine in vlaženje zraka. Če v enem tednu kašelj ne poneha ali pa se težave slabšajo, se svetuje obisk pri zdravniku.

Cepljenje proti gripi je za nosečnice priporočljivo. Zmanjša tveganje, da nosečnica zboli v času sezone gripe. V primerjavi z zdravimi odraslimi imajo nosečnice povečano tveganje za hujše zaplete in sprejem v bolnišnico zaradi gripe. Gripa med nosečnostjo lahko povzroči tudi prezgodnji porod in nizko porodno težo novorojenčka. Iz cepljene nosečnice se imunost proti gripi prenese na dojenčka, ki je tako zaščiten prvih 6 mesecev svojega življenja. 

V Lekarnah Maribor najdete farmacevtke svetovalke, ki vam bodo z veseljem svetovale, kako okrepiti imunski sistem in pozdraviti prehlad med nosečnostjo ali dojenjem. 

Urška Lučev, mag. farm., mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo



 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0