Dojenje in alergije

Ko sem razmišljala o vsebini tega članka, sem ugotovila, da tema zajema pravzaprav dve področji: dojenje otrok, katerih doječe matere se zdravijo zaradi alergije, in dojenje otrok z namenom, da bi pri njih preprečili ali zmanjšali možnost alergije. Odločila sem se zajeti obe temi, saj sta zelo pomembni.

Dojenje in alergije pri doječi materi

Matere, ki dojijo, se seveda prav tako pogosto kot drugi bolniki srečujejo s težavami z alergijo, ki so izrazitejše prav v spomladanskih in poletnih mesecih. Ker težko zdržijo brez lajšanja simptomov, se v lekarni nemalokrat obrnejo na nas. Želijo namreč nadaljevati dojenje, vendar si težko predstavljajo življenje brez zdravil za lajšanje simptomov. Še vedno je zaradi morebitnega prehajanja učinkovin v materino mleko tako med doječimi materami kot med zdravstvenim osebjem nekaj strahu pred uživanjem zdravil v času dojenja. Vendar pa je v več primerih ta strah odveč, saj se v vsaki skupini zdravilnih učinkovin za neko težavo lahko najde zdravilo, ki je združljivo z dojenjem.

Alergije

Alergija je preobčutljivost osebe na določeno snov, ki ji pravimo alergen. Ta je lahko živalskega, rastlinskega ali kemijskega izvora. Naš imunski sistem jo prepozna kot telesu tujo in ob ponovnem stiku sproži imunski odziv. Nekateri alergeni so stalno prisotni, nekateri pa so sezonski. Nefarmakološki ukrep, ki se svetuje kot pomoč pri alergijah, je izogibanje alergenom.

Simptomi in znaki alergije se lahko pojavijo na koži (kožno vnetje, izpuščaji, otekline – reakcija na pike žuželk), na očeh (solzenje oči, srbenje oči), na dihalih (alergijski rinitis: zamašen nos, občutek polnih sinusov, kašelj – običajno suh, dražeč), na prebavilih (mehko blato, pogosto odvajanje blata), včasih pa tudi na več organih hkrati.

Antihistaminiki ('tablete proti alergiji')

Antihistaminiki ali t. i. tablete proti alergiji se uporabljajo sistemsko za zmanjšanje simptomov alergije. Antihistaminiki 2. generacije so primerni za uživanje v času dojenja (loratadin sodi v najvarnejšo skupino v zvezi z dojenjem – L1, cetirizin pa v varno skupino – L2). Za desloratadin, ki je novejša učinkovina, še ni veliko podatkov, vendar je glede na podatke, ki so že pridobljeni, uvrščen v skupino L2, torej v varno skupino.

Kortikosteroidi

Lokalni kortikosteroidi, ki se uporabljajo pri alergijski astmi v obliki vdihovalnikov in v obliki mazil, krem pri raznih koprivnicah, izpuščajih na koži, se sistemsko ne absorbirajo, če se uporabljajo na manjši površini kože ali v obliki inhalatorja. Seveda se uporabi najmanj močan kortikosteroid, in sicer pod zdravniškim nadzorom, na čim manjši površini in čim krajši čas. Kortikosteroidi se ne nanašajo na prsni bradavici. Mometazon, ki je na voljo v obliki nosnih pršil in deluje protivnetno na nosno sluznico, sodi v skupino L3. Če je korist večja od tveganja, ga zdravnik predpiše za krajši čas.

Druga mazila za lajšanje srbenja

Mazila, ki vsebujejo dimetinden in aloe vero, se lahko uporabljajo za lajšanje srbenja, vendar tudi zanje velja, da se uporabljajo na nepoškodovani koži, na čim manjši površini in čim krajši čas. Ne nanašajo se na bradavice. Če je treba mazati tudi dojke oziroma bradavice, naj se te pred naslednjim podojem umijejo z milom in vodo.

Materino mleko kot zaščita pred alergijami

Materino mleko ščiti dojenčka pred alergijami na dva načina:

Izključno dojeni otroci so v prvih mesecih življenja manj izpostavljeni potencialnim alergenom, ker se hranijo izključno z materinim mlekom.

Izključno dojeni dojenčki imajo drugačen imunski sistem kot otroci, ki niso izključno dojeni. Kolostrum, prvo mleko, ki ga dojenček prejme takoj po rojstvu, imenujemo tudi prvo cepivo, saj je bogato s protitelesi. Imunoglobulini A, IgA, eni od protiteles v kolostrumu, ščitijo dojenčka pred alergijami. Zrelo mleko, ki začne nastajati nekaj tednov po porodu, vsebuje protitelesa proti snovem, ki sta jim izpostavljena mati in otrok. Ko dojenček napolni nekje 6 mesecev, je njegovo telo sposobno samo tvoriti protitelesa IgA, zato je takrat pravi trenutek za uvajanje goste hrane.

Od kulture do kulture je seznam živil, na katera so ljudje alergični, različen. Vendar pa so praktično povsod na vrhu seznama kravje mleko in mlečnimi izdelki. 2,5 % dojenčkov in otrok, mlajših od 2 let, domnevno ima alergijo na kravje mleko. Preobčutljivost pa na srečo običajno ni trajna in že v otroštvu izzveni. Izključno dojenje je najboljši način, da se izognemo pojavu alergije na kravje mleko pri dojenčku.

Mati, ki doji otroka z alergijo na kravje beljakovine, naj ne uživa kravjih beljakovin.

Kar se tiče pestrosti materine prehrane, je seznam živil, ki naj jih doječe matere ne uživajo, zelo različen od države do države. Pri nas se recimo tradicionalno svetuje izogibanje česnu, medtem ko v Indiji česen uporabljajo za povečanje količine mleka. Velja, da naj mati uživa lokalno, raznoliko in pestro prehrano, bogato s sadjem in zelenjavo, zdravimi ogljikovimi hidrati, beljakovinami ter nenasičenimi maščobami, popije pa naj zadostne količine tekočine. Izogiba naj se samo živilom, za katera velja, da sta ona ali otrok nanje alergična.

Kako se pokažejo znaki preobčutljivosti na določeno živilo:

simptomi, povezani s prebavili: polivanje, driska, bruhanje, krči, zaprtost, kri v blatu, slabo napredovanje v telesni masi,simptomi, povezani z dihali: kihanje, kašelj, zamašen nos, izcedek iz nosu, bronhitis, krvavenje iz nosu,

drugi simptomi: reakcija na koži (ekcem, dermatitis, koprivnica, srbenje, plenični izpuščaj), reakcija na očeh (srbenje, solzenje), razdražljivost, težave s spanjem …

Simptomi in znaki se pri dojenčku izboljšajo, ko je živilo vsaj 7 dni izločeno iz prehrane, čeprav traja 14 dni, da se sledi živila, ki je povzročilo alergijo, izločijo iz telesa. Pri doječem otroku velja enako za njegovo mater – živila, na kater naj bi bil dojenček potencialno preobčutljiv, izloči iz hrane in jih ne uživa vsaj 14 dni, da se pokaže učinek.

Dojenje je najboljši način prehranjevanja dojenčka od rojstva do 6. meseca starosti, nato pa ob uvajanju goste prehrane do 2. leta oziroma še dlje, dokler materi in otroku tako ustreza.

Dojenje omogoča optimalno rast, ščiti pred okužbami, zmanjša pojavnost alergij, je vedno pri roki, je ekološko neoporečno in ugodno. Če potrebujete pomoč pri dojenju, me poiščite v lekarni Tezno ali pa mi pišite na urska.lucev@mb-lekarne.si.


Urška Lučev, mag. farm., mednarodna pooblaščena svetovalka za dojenje



 



 



 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0