Nosečnost, dojenje in otrok

POGOSTE TEŽAVE V NOSEČNOSTI

Nosečnost je čudovito obdobje. Je obdobje pričakovanja, sprememb, priprav na novega člana, veselja, povezovanja, pozornosti, skrbi zase, pa tudi obdobje, v katerem lahko nastopijo nevšečnosti. Telo se v tem času nenehno prilagaja na razvoj ploda.

Preberite članek

Z OTROKI NA POT

Poletje! Čas počitnic in izletov! Čas, ki ga radi preživimo z otroki brezskrbno in sproščujoče. Ne glede na trajanje in destinacijo se je treba na vsako potovanje dobro pripraviti, še posebej, ko potujemo z vso družino, z majhnimi otroki.

Preberite članek

UVAJANJE GOSTE HRANE PRI DOJENČKU

Prehranjevanje zdravega dojenčka do enega leta starosti se deli na dva glavna dela. Prvih šest mesecev naj bi bili dojenčki izključno dojeni, hranjeni z materinim mlekom ali z mlečno formulo, po šestih mesecih pa z mešano prehrano, ki se postopno uvaja.

Preberite članek

TEŽAVE DOJEČIH MAMIC

Prehranjevanje zdravega dojenčka do enega leta starosti se deli na dva glavna dela. Prvih šest mesecev naj bi bili dojenčki izključno dojeni, hranjeni z materinim mlekom ali z mlečno formulo, po šestih mesecih pa z mešano prehrano, ki se postopno uvaja.

Preberite članek

SLABOST IN BRUHANJE V NOSEČNOSTI

Nosečnost je za žensko eno izmed lepših obdobij v življenju, vendar jo lahko spremljajo nekateri izzivi, ki niso le prijetni. Eden izmed njih je zagotovo nosečniška slabost, s katero se srečajo okoli tri četrtine vseh žensk. Lahko gre le za blago jutranjo slabost ali pa je ta trajnejša in izrazitejša ter spremljana s pogostejšim bruhanjem. 

Preberite članek

S ČIM SI LAHKO NOSEČNICA ALI DOJEČA MAMICA LAJŠA ZNAKE PREHLADA

Za prehladom je zbolel že vsakdo, saj nihče nanj ni imun. Je res, da nekateri zbolijo pogosteje, drugi redkeje, nekateri bolj, drugi manj, izjema pa niso niti nosečnice in doječe matere.

Preberite članek

POPORODNA OTOŽNOST IN POPORODNA DEPRESIJA

Rojstvo novorojenčka je za mater največji in najpomembnejši trenutek življenja. Pričakovanje je veliko, ljubezen neskončna, prisotna pa sta tudi strah ob doživljanju nečesa novega, stres, lahko pa se jima kmalu pridruži še nespečnost, utrujenost, bolečine …

Preberite članek

POMAGAJMO OTROKU PREMAGOVATI STRES S POMOČJO HOMEOPATIJE

Ne samo odrasli, tudi otroci se vsakodnevno spopadajo s stresnimi situacijami. Že samo obdobje odraščanja je zaradi telesnih, duševnih in drugih sprememb samo po sebi zahtevno in stresno. Še posebej zdaj, ko smo se znašli v obdobju velike negotovosti, ki še kako vpliva na otroke in mladostnike. Otroci živijo v njim neznanih vsakdanjikih. Ne morejo se prosto družiti s sovrstniki, nositi morajo zaščitne maske, se šolati od doma, razumeti morajo, da obstaja virus, ki je nevaren za njihove starejše in bolne sorodnike.

Preberite članek

NEGA KOŽE PRI ATOPIČNEM DERMATITISU

Atopični dermatitis je ena najpogostejših kroničnih bolezni kože, ki prizadene tako dojenčke, majhne otroke, mladostnike kot odrasle osebe. Pri osebah z atopijskim dermatitisom predstavlja okvarjeno delovanje kožne bariere, zato ta postane prepustnejša za bakterije, alergene, viruse in druge dejavnike iz okolja. Koža oseb z atopijskim dermatitisom je suha, pordela, luščeča in srbeča. Ni nalezljivo, …

Preberite članek

NEGA DOJENČKOVE KOŽE

Koža je naš največji organ in pregrada med notranjostjo telesa in okolico. Sestavljena je iz treh glavnih plasti. Prva plast je povrhnjica, nato sledi usnjica, zadnja plast pa je podkožje. Povrhnjica je sestavljena iz več slojev poroženelih celic, med katerimi je razporejena plast medceličnih lipidov. Koža nudi zaščitno funkcijo pred mehanskimi, kemičnimi dražljaji ter škodljivimi snovmi…

Preberite članek

LAJŠANJE PREHLADNIH TEGOB V ČASU NOSEČNOSTI IN MED DOJENJEM

Prehlad je nadloga, ki se ji je, zlasti v prehodnih vremenskih obdobjih, težko izogniti. Povzročajo ga različni virusi. Nosečnice in doječe matere niso imune nanj, prav tako ne dojenčki in majhni otroci, ki lahko imajo simptome prehlada tudi 10–11-krat letno, zlasti ob starejših sorojencih ali ob vstopu v vrtec.

Preberite članek

KRČI PRI NOVOREJENČKIH IN DOJENČKIH

Eno izmed pogostih vprašanj, ki si ga mlade mamice postavljajo med seboj, ko se srečajo na sprehodu z vozički, je: »Kako spi? Ima krče? Mi smo že čisto obupani, ker dojenček vsak večer neutrudno joče …«

Preberite članek

KAKO SI LAHKO IMUNSKI SISTEM OKREPIJO NOSEČNICE IN DOJEČE MATERE

Nosečnost je zelo pomembno obdobje v življenju vsake ženske, pomembno pa je tudi za njeno družino in širšo družbo. V času načrtovanja nosečnosti, med nosečnostjo in v času dojenja je žensko telo izpostavljeno številnim spremembam, ki omogočajo prilagoditev telesa na nosečnost in dojenje. V tem času nosečnice…

Preberite članek

IMUNSKI SISTEM V ČASU NOSEČNOSTI IN MED DOJENJEM

Nosečnice in doječe matere zaradi svojega posebnega stanja niso imune na okužbe, bakterije in viruse, ki prežijo v okolju. Te so na pohodu še zlasti v zimskem času in se širijo v zaprtih prostorih, kjer se giblje veliko ljudi. Kaj storiti, kadar se nosečnici ali doječi materi imunski sistem poruši? Kako si lahko pomagajo same in kako jim pomagamo v lekarni?

Preberite članek

DOJENJE V ČASU OKUŽB IN INFEKCIJSKIH BOLEZNI

V zadnjih tednih, ko se veliko govori o koronavirusu SARS CoV-2 in bolezni COVID-19, se marsikatera doječa mati na svetovalke za dojenje in drugo zdravstveno osebje obrne z vprašanjem, kako je s prenosom virusa na dojenčka? 

Preberite članek

CEPLJENJE V NOSEČNOSTI IN MED DOJENJEM

Začetki cepljenja segajo daleč v preteklost, in sicer v 17. stoletje, ko so v Indiji in na Kitajskem uporabljali uprašene kraste bolnikov s črnimi kozami za cepljenje bolnikov. V Evropi je cepljenje v prakso uvedel in uspešno opisal angleški zdravnik Edward Jenner, ki je kot cepivo proti črnim kozam uporabil soroden, a za ljudi nenevaren virus, ki je povzročal goveje koze.

Preberite članek

DOJENJE IN ALERGIJE

Ko sem razmišljala o vsebini tega članka, sem ugotovila, da tema zajema pravzaprav dve področji: dojenje otrok, katerih doječe matere se zdravijo zaradi alergije, in dojenje otrok z namenom, da bi pri njih preprečili ali zmanjšali možnost alergije. Odločila sem se zajeti obe temi, saj sta zelo pomembni.

Preberite članek

KAKO IN KDAJ PRAVILNO UPORABLJATI ZDRAVILA V NOSEČNOSTI

Med nosečnostjo mora nosečnica poskrbeti za svoje zdravje, hkrati pa zaščititi in poskrbeti za zdrav razvoj ploda. Dolgo je veljalo prepričanje, da je maternica varno okolje, ki varuje plod pred vsemi zunanjimi vplivi. Vendar skoraj vsa zdravila, ki jih nosečnica zaužije, prehajajo skozi posteljico v plod...

Preberite članek

DOJENJE

Zakaj je dojenje tako pomembno? Dojenje je najbolj naraven način hranjenja otroka v začetku njegovega življenja in vašemu malčku predstavlja najboljšo popotnico v življenje. Materino mleko je za otroka najboljša možna ...

Preberite članek

NOSEČNOST

Prvi znaki nosečnosti Običajni prvi znaki nosečnosti, ki pa niso nujno prisotni pri vseh nosečnicah: izostanek mesečnega perila povečane, na dotik občutljive dojke ...

Preberite članek

PREHRANA DOJEČE MATERE

Za uspešno dojenje je zelo pomembna primerna prehrana matere. Potrebe po energiji so v času dojenja večje kot so v času nosečnosti, saj je za tvorbo mleka potrebnih dodatnih 750 kcal ...

Preberite članek

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0