VPRAŠANJA IN ODGOVORI

V kolikor imate za nas kakršnokoli vprašanje v zvezi z zdravili, nam lahko pišete in z veseljem, vam bomo odgovorili v najkrajšem možnem času.

vprasaj.farmacevta@mb-lekarne.si

Pozdravljeni! 
Ker imam v nogah občasno krče, predvsem ob fizični aktivnosti, si pomagam z magnezijem v obliki dodatka k prehrani. Zanima me, katera prehrana vsebuje večje količine magnezija, da bi ga lahko nadomestila na naravnejši način. (Tina, Benedikt)
Priporočen dnevni vnos magnezija za odraslo žensko, starejšo od 18 let, je 300 mg. Večina prehranskih doponil, ki jih lahko kupite v lekarni, vsebuje priporočeno količino dnevnega vnosa magnezija. Seveda pa lahko magnezij zaužijemo tudi v vsakodnevni prehrani. Največ magnezija v prehrani vsebuje kakav, in sicer kar 500 mg v 100 g kakava. Z magnezijem bogata je tudi soja (280  mg v 100 g soje). Veliko magnezija vsebujejo tudi oreščki in semena. Med oreščki največ magnezija vsebujejo mandlji, lešniki in orehi. Hrana, ki vsebuje magnezij, naj ne bo predelana, saj predvsem prekuhavanje zmanjša vsebnost magnezija v hrani. Ko magnezij zaužijemo s hrano, ga iz črevesja telo absorbira med 30 in 70 %, magnezij, ki v črevesju ostane, pa deluje kot odvajalo. Druga živila, ki vsebujejo več magnezija, so še temna čokolada (70–80 % kakava), fižol, pšenica, koruza in kava.


Pozdravljeni! 
S sinom, ki je star 13 let, sva obiskala pediatrinjo, saj je slabše slišal. Ugotovila je, da ima v ušesu čep, ki ga bo odstranila s spiranjem. Svetovala nama je, naj poskusiva pred spiranjem čep zmehčati z oljem. Zanima me, katero olje naj uporabim in kako pogosto moram olje kapljati v uho? (Maja, Rače)
Ustrezne oljne pripravke za mehčanje ušesnega masla lahko kupite v lekarni, kjer vam bo lekarniški strokovnjak svetoval glede na potrebe vašega sina. Če je treba čep zmehčati za potrebe čiščenja, začnemo ustrezno olje uporabljati štiri do pet dni pred načrtovanim posegom. Oljni pripravek nakapamo ali pršimo v uho 2–3-krat na dan. Pred uporabo stekleničko segrejemo v dlaneh in dobro pretresemo. Po opravljenem izpiranju priporočamo uporabo oljnih pripravkov za mehčanje ušesnega masla 1–2-krat na teden. S tem preprečimo nabiranje ušesnega masla in poskrbimo za redno higieno sluhovoda.


Spoštovani! 
Pred kratkim so mi pri pregledu ugotovili povišan krvni tlak. Prejel sem zdravilo, ki ga moram uživati zjutraj po 1 tableto. Naročili so mi, da si moram meriti krvni tlak. Kako si pravilno izmerim krvni tlak? Pogosto se zgodi, da se dve zaporedni meritvi med seboj razlikujeta. (Janez, Pekre)
Pomembno je, da krvni tlak izmerite vsak dan približno ob istem času. Izmerite si ga dvakrat na dan – zjutraj, preden vzamete zdravila, in zvečer. Meritve izvedete v mirnem in tihem prostoru. Zjutraj si krvni tlak izmerite šele pol ure zatem, ko ste vstali. V tem času ne jejte, pijte kave ali alkohola in ne kadite. Pripravite si tudi pisalo in dnevnik meritev, kamor boste zapisali izmerjene vrednosti. Ko boste meritev izvajali prvič, si izmerite krvni tlak na obeh rokah. Na roki, kjer ste izmerili višjo vrednost, nadaljujte meritve. Krvni tlak si izmerite sede, v udobnem, sproščenem položaju, z naslonjenim hrbtom. Stopala naj počivajo na tleh, nogi ne smeta biti prekrižani. Manšeto namestite na razgaljeno nadlaket tako, da je podnjo za en prst prostora, spodnji rob manšete pa naj bo približno dva centimetra nad komolcem. Roko pred meritvijo sproščeno položite na mizo ali naslonjalo stola v višini srca. Z meritvijo počakajte nekaj minut, da se umirite, nato pa pritisnite tipko za začetek. Med meritvijo se ne premikajte, ne govorite in ne glejte v zaslon. Minuto ali dve po prvi meritvi znova izmerite krvni tlak. Če je krvni tlak opazno višji, meritev ponovite še tretjič. Takoj po merjenju si zapišite čas in datum meritve.

Pozdravljeni! 
Zanima me, kje lahko shranjujem homeopatska zdravila? (Miha, Maribor)
Homeopatska zdravila je treba zaščititi pred sončno svetlobo in močnimi dišavami. Prav tako je pomembno, da jih ne shranjujemo v bližini elektronskih naprav, ki sevajo. To so namreč snovi, ki močno motijo homeopatsko informacijo in zmanjšujejo delovanje homeopatskih zdravil. Najbolje, da so shranjena v temnem, hladnem mestu, po možnosti v lesenem ali usnjenem etuiju.

Pozdravljeni! 
Mama že nekaj časa uporablja inhalator za zdravljenje astme. Od takrat opaža bele lise po ustih in jeziku. Je to lahko posledica uživanja zdravil? (Smiljana, Jurovski Dol)
Najverjetneje ima predpisan inhalacijski glukokortikoid, ki se uporablja za zdravljenje astme. Zelo pomembno je, da si po vsaki uporabi zdravila izpere usta. V nasprotnem primeru lahko nastanejo glivične okužbe v ustih, kar imenujemo ustna kandidoza. To je stanje, pri katerem se glivica Candida Albicans čezmerno razmnoži po ustni sluznici in povzroča številne neprijetne simptome, kot jih opisujete pri svoji mami. Zato naj po vsaki inhalaciji predpisanega odmerka dobro spere usta z vodo, da bo zmanjšala tveganje za pojav ustne kandidoze.

Pozdravljeni! 
Sina so med spanjem popikali komarji. Kaj lahko v prihodnje uporabim kot zaščito? Star je 10 mesecev. (Nataša, Cerkvenjak)
Tako za odrasle kot za otroke svetujem repelent. Pri 10 mesecev starem dojenčku bodite pozorni, da imate repelent s formulacijo, ki je prilagojen nežni otroški koži. Priporočam uporabo izdelkov z rastlinskimi izvlečki. Na voljo so pršila z izvlečki citronele, sivke, melise, cedre ter oljem andirobe in nemovim oljem. Pršilo razpršite na izpostavljene dele telesa, kot so obraz, vrat in roke. Izdelek kože ne draži, je enostaven za uporabo in ima prijeten vonj. Kljub temu izdelka ne nanašajte na poškodovano kožo, prav tako se izogibajte stiku z očmi, usti in sluznicami. Postopek lahko ponovite po potrebi večkrat na dan. Pri dojenčku lahko uporabite tudi obliže z dišavami, ki vsebujejo na primer eterično olje citronele in evkaliptusa. Obliž se nalepi na posteljo, obleko, torbo ali voziček, torej ga ni treba nalepiti na kožo. Takšni obliži oddajajo vonj, ki je komarjem neprijeten, zato jih zadržujejo v okolici 1 metra po več ur. Ponoči lahko uporabite ultrazvočno zaščito proti komarjem, ki se vstavi v vtičnico. Naprava je tiha in deluje na osnovi ultrazvočne tehnologije, ki vznemirja komarje, na ljudi pa nima učinka. 

Pozdravljeni! 
Na škatlici zdravila, ki sem ga prevzel v lekarni, je trikotnik. Pri sorodniku sem videl škatlico zdravila, na kateri je znak v obliki črke 'S'. Kaj pomenijo te oznake? (Zvonko, Nova Vas)
Nekatera zdravila imajo na zunanji ovojnini posebno oznako. Zdravila, ki lahko vplivajo na sposobnost za vožnjo in upravljanje strojev, so označena s trikotnikom. Poln trikotnik rdeče barve (▲) opozarja na absolutno prepoved vožnje. Zdravila s takšno oznako močno vplivajo na zaznavanje in reakcijski čas, zato je upravljanje vozil in strojev popolnoma prepovedano. Tako je treba počakati, da se učinkovina in njeni presnovki v celoti ne izločijo iz telesa. Prazen trikotnik v barvi besedila (Δ) pomeni relativno prepoved upravljanje vozil in strojev. Pri uporabi takega zdravila je nujna previdnost. Svetujem, da ne upravljate vozil ali strojev, dokler ne vidite, kako zdravilo vpliva na vas. Primer zdravil, ki vplivajo na sposobnost upravljanja vozil in strojev, so nekatera močnejša zdravila proti bolečinam, pomirjevala, uspavala, zdravila za zdravljenje alergij, zdravila proti potovalni bolezni, pripravki z baldrijanom ...
Na škatlici ste najverjetneje opazili tudi paragraf v barvi besedila (§), ki označuje narkotik. Ta se izdaja na posebni zdravniški recept. Na škatlici lahko opazimo tudi klicaj v barvi besedila (!), ki označuje omejeno količino enkratne izdaje zdravila, ter navzdol obrnjen poln trikotnik črne barve ( ), ki pomeni dodatno spremljanje varnosti za to zdravilo. 

Pozdravljeni! 
S poskusi so mi dokazali Helicobacter pylori. Prejel sem kar dva antibiotika (Hiconcil, 1.000 mg, in Fromilid, 500 mg) ter Nolpazo. Ali ni to morda preveč – dva antibiotika? (Cvetko, Košaki)
To je običajna terapija zdravljenja H. pilory, tako da je skrb glede prevelikega števila zdravil popolnoma odveč. Pomembno je, da zdravila uživate redno in pravilno (antibiotika na 12 ur in Nolpazo dvakrat na dan, 1 uro pred obrokom). Po zdravljenju z antibiotiki je bakterija običajno uničena, zato svetujem preiskavo, da to tudi preverite in dokažete. Poleg antibiotične terapije svetujem še uživanje probiotika (za uravnavanje zdrave črevesne flore), ki naj se  od antibiotika jemlje ločeno, vsaj 2–3 ure. 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0