ZAŠČITA OTROŠKE KOŽE PRED SONCEM

Topli dnevi, obsijani s sončnimi žarki, napovedujejo, da vstopamo v najtoplejši del leta. Vročih poletnih dni se veselimo tako odrasli kot otroci. Sonce ugodno vpliva na zdravje in počutje otrok. Ima ugoden vpliv na krepitev obrambne sposobnosti, med drugim pa omogoča nastanek vitamina D v koži. V toplejših mesecih otroci veliko časa preživijo v naravi, zato je pomembno, da njihovo kožo zaščitimo pred vplivom sončnih žarkov.
Otroška koža je v primerjavi s kožo odraslih tanjša in izjemno občutljiva na učinke sončnih žarkov ter dovzetnejša za poškodbe celic. Njihova koža ima manj kožnega pigmenta, ki naravno ščiti kožo pred sončnimi žarki. Odrasli moramo poskrbeti za zaščito dojenčkove in otroške kože pred vplivi UV-žarkov. Pomembna je pravilna izbira in nanos zaščitne kreme, ki bo kožo zaščitila pred sončnimi žarki. Prav tako je pomembno upoštevati splošna priporočila za zaščito pred soncem, ki veljajo tako za odrasle kot za otroke.

PRAVILNA IZBIRA IN UPORABA PRIPRAVKA ZA ZAŠČITO PRED SONCEM
Priporoča se zaščitni faktor, ki bo ščitil kožo pred UVA- in UVB-žarki. Zaščitni faktor nam pove, kolikokrat dlje smo lahko ob zaščiti kože z določenim izdelkom izpostavljeni sončnim žarkom, da se ne pojavi opazna rdečica na koži, v primerjavi z nezaščiteno kožo. Poznamo več vrst oznak: ZF (zaščitni faktor), angleško SPF (sun protecting factor) ali nemško LSF (Lichtschutzfaktor). S temi oznakami je na ovojnini izdelka navedena učinkovitost kot: 
•    nizka zaščita (ZF 6–10),
•    srednja zaščita (ZF 15–25),
•    visoka zaščita (ZF 30–50),
•    zelo visoka zaščita (ZF 50+).
Izdelek z zaščitnim faktorjem je treba na kožo nanesti večkrat na dan – pravilno in v zadostni količini. Osnovno pravilo pri uporabi krem za sončenje je, da z njimi ne varčujemo, saj v tem primeru ne nudijo ustrezne zaščite kože. Ob enkratnem nanosu se za telo priporočata 2 mg na cm2 kože. Le tako dosežemo ustrezno zaščito. Izdelek z zaščitnim faktorjem nanašamo na čisto in suho kožo, in sicer vsaj 30 minut pred izpostavljanjem sončnim žarkom ter nato na vsaj dve do tri ure. Ne smemo pozabiti, da je nanos nujen tudi po vsakem kopanju in otiranju z brisačo.

KAKO IZBRATI IZDELEK ZA OTROKE Z ZAŠČITNIM FAKTORJEM?
Dojenčkov do šestega meseca starosti ne izpostavljamo soncu. Po šestem mesecu starosti izberemo primeren izdelek za zaščito pred soncem, ki vsebuje zaščitne filtre UVA in UVB. Za otroke se priporočajo izdelki z zelo visoko zaščito (ZF 50+) pred vplivom sončnih žarkov. Izbiramo izdelke, ki ne vsebujejo konzervansov, barvil in dišav, ki bi lahko povzročile alergijske reakcije na koži. Uporabljamo zaščitne izdelke, ki so primerni za nežno, občutljivo otroško kožo, ki jo hkrati negujejo in ohranjajo njeno zaščitno barierno funkcijo. Posebno pozornost moramo nameniti izdelkom za otroke s kožnimi obolenji, kot sta atopijski dermatitis in luskavica, saj ti potrebujejo izdelke za zaščito kože, ki so do kože še posebej nežni in ne povzročajo dodatnega draženja.

KAKO DOJENČKE IN OTROKE NAJBOLJE ZAŠČITIMO PRED SONČNIMI ŽARKI?
Dojenčke in otroke zaščitimo pred sončnimi žarki tako, da jih ne izpostavljamo soncu med 11. in 16. uro, saj so takrat sončni žarki najmočnejši. Ključnega pomena za zaščito pred sončnimi žarki so primerna gosto tkana lahka oblačila. Prav tako je treba poskrbeti za primerno pokrivalo, kot je klobuk, da zaščitimo obraz, ušesa in vrat. Izberemo izdelke z zelo visokim zaščitnim faktorjem, in sicer tako za obraz kot za telo. Izdelki morajo ščititi otroka pred UVA- in UVB-žarki. Na dojenčkov voziček namestimo pokrivalo, narejeno iz tkanine z visoko UV-zaščito. Zapomnimo si 'pravilo sence', ki pravi tako: »Ko je naša senca na soncu krajša od naše višine, se je treba umakniti v senco.« Starši morajo pozornost nameniti tudi igri otrok na igralih, da so ta v senci. Veliko nevarnost predstavljajo opekline zaradi močno segrete površine, kot so tobogan ali druga igrala. Otroku čez dan večkrat ponudimo dovolj tekočine. Prav tako poskrbimo za ustrezno nego po izpostavljanju soncu. 

KAKO UKREPAMO, KO OTROKA OPEČE SONCE?
Sončne opekline so poškodbe kože, ki nastanejo kot posledica delovanja predvsem ultravijoličnih B-žarkov. Ob čezmerni izpostavljenosti soncu se lahko pojavijo sončne opekline različnih stopenj:

  • Opeklina prve stopnje: prizadeta je vrhnja plast kože, ki je pordela, pekoča, zelo občutljiva na dotik.
  • Opeklina druge stopnje: koža je globlje poškodovana, poleg rdečice se pojavi tudi oteklina poškodovane kože, ki jo spremljajo mehurji, občutek vročine, bolečina, srbenje in splošna utrujenost.
  • Opeklina tretje stopnje: prizadeta je večina plasti kože, v najhujših primerih je lahko vijoličasta in usnjata, opečeno mesto je slabo občutljivo na dotik
  • Rdečina pri sončnih opeklinah nastopi od štiri do šest ur po sončenju in je najizrazitejša po 12 do 24 urah, po 72 urah pa se počasi umirja. Če se na koži pojavijo mehurji, jih ne smemo predirati.

Samozdravljenje sončnih opeklin
Pomembno je, da otroka s sončnimi opeklinami umaknemo v senco in ga ne izpostavljamo soncu. Opeklino hladimo s hladnimi obkladki in hladilnimi geli. Za samozdravljenje sončnih opeklin uporabimo gel z izvlečkom aloe, ribje mazilo, kreme in losjone z dekspantenolom, ki kožo ščitijo in pospešeno obnavljajo. Otrok naj zaužije dovolj tekočine, da ne dehidrira, saj zaradi sončnih opeklin telo pospešeno izgublja vodo. Uporabimo lahko tudi zdravila kemijskega izvora v obliki gela z učinkovino dimetinden. Dimetinden je antihistaminik, ki ima po dermalni uporabi tudi lokalne anestetične lastnosti. Previdni moramo biti, da zdravila s to učinkovino ne nanašamo na večje površine kože pri dojenčkih in otrocih. Prav tako je pomembno, da se po nanosu antihistaminika ne izpostavljamo soncu, saj bi to lahko vodilo do alergijske reakcije na koži.

Kdaj obiskati zdravnika?

  • Kadar ima sončne opekline dojenček (mlajši od enega leta).
  • Pri opeklinah druge stopnje pri otrocih, mlajših od šest let. Otrokova temperatura se v vročem okolju poviša trikrat hitreje kot telesna temperatura odraslega.
  • Pri otrocih, starejših od šest let, če je prizadeto mesto že opeklina druge ali celo tretje stopnje. 
  • Če stanje spremljajo še slabo počutje, izčrpanost ali simptomi, ki so značilni za sončarico. Otroka takoj umaknemo v senco in poiščemo zdravniško pomoč.

Tudi če sonce ni povzročilo nobene poškodbe na otroški koži, se priporoča, da kožo po zadrževanju na soncu negujemo z izdelki, ki jo navlažijo in ji povrnejo maščobe. Raziskave dokazujejo, da se prve okvare kožnih celic, ki jih povzročajo ultravijolični žarki, začnejo že ob prvem nezaščitenem sončenju dojenčka in otroka in se tako čez leta kopičijo. Čezmerna izpostavljenost kože sončnim žarkom v mladosti in pogostost sončnih opeklin je močno povezana s tveganjem za nastanek kožnega raka.

Ali ste vedeli?
Ob enkratnem nanosu izdelka za zaščito kože pred soncem se priporoča nanos 2 mg na cm2 kože, saj le tako dosežemo ustrezno zaščito. Izdelek z zaščitnim faktorjem nanašamo na čisto in suho kožo, in sicer vsaj 30 minut pred izpostavljenostjo sončnim žarkom.

V lekarnah imamo veliko izbiro izdelkov za zaščito kože pred soncem. Usposobljen kader v lekarnah vam bo v veliko pomoč pri pravilni izbiri izdelka za zaščito dojenčkove in otroške kože pred soncem. Želim vam lepe brezskrbne počitnice.

Tanja Purkhard, farm. teh.
 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0