VPLIV STRESA NA STARANJE KOŽE

Stres je naš spremljevalec v vsakdanjem življenju. Lahko je kratkotrajen, ponavljajoč, različnih intenzivnosti, a dejstvo je, da smo v zadnjih dveh letih večinoma izpostavljeni stalnemu kroničnemu stresu. Dejavnosti, kjer se lahko sprostimo, spočijemo, odklopimo, niso bile dostopne, kar povzroča nalaganje stresorjev, ki vodijo v slabše počutje in dolgoročno tudi v nastanek bolezni. 
Bolniki, ki imajo kronične težave s kožo, kot so luskavica, atopijski dermatitis, akne, rozacea in druge, se dobro zavedajo vpliva stresa na kožo, saj se jim ob stresnih dogodkih stanje pogosto poslabša. V današnjem času se z vplivom stresa na kožo ukvarja veliko raziskovalcev, pri čemer poskušajo razložiti zapletene povezave med našo duševnostjo in kožo. 

Povezava med stresom in kožo
Odziv kože na stres je zelo zapletena dejavnost v našem telesu. Ko doživimo stres, se sprožijo dejavniki v telesu, kar vpliva na živčevje, imunski sistem, hormonski sistem. Lahko bi rekli, da se sproži komunikacija med vsemi omenjenimi sistemi, ki so odgovorni za odziv telesa, ki je lahko viden tudi na koži. Telo se na stres odziva po več poteh, zato se izločajo različne snovi, kot so kortizol, adrenalin, noradrenalin ... Vpliv na kožo se kaže kot počasnejše celjenje ran, oslabelost zaščitne vloge povrhnjice, zmanjšana odpornost na okužbe in zmanjšano delovanje imunskega sistema. 
Na spremenjeno stanje zdrave kože kot posledice stresa imata predvsem oslabljeno delovanje povrhnjice in oslabljen imunski sistem. 
Naša povrhnjica je prva zaščitna plast kože med okoljem in telesom. Zgornjo roženo plast sestavljajo kožne celice, imenovane korneociti, ki so med seboj tesno povezani.
 Dodatno pa jih učvrstijo plasti lipidov oz. kožnih maščob, med katerimi so najpomembnejši ceramidi, maščobne kisline in holesterol. Lahko bi rekli, da je naša povrhnjica videti kot dobro učvrščen opečnat zid, kjer opeke predstavljajo korneociti, malto pa medcelični lipidi. Ko se sprožijo stresni dejavniki, se zmanjša nastajanje medceličnih lipidov in struktur, ki povezujejo korneocite, zato postaja povrhnjica ranljivejša. 
Ob začetnem rušenju kožne pregrade lahko opazimo suho kožo, ki pozneje vodi v srbečo in razdraženo kožo in nazadnje v obsežnejše vnetne spremembe. Tako oslabljena koža je dostopnejša za razrast glivic in bakterij, kar stanje še poslabša.

Občutljiva koža
Občutljiva koža je zelo pogost pojav. Raziskave kažejo, da ima občutljivo kožo 60–70 odstotkov žensk in 50–60 odstotkov moških. Vzrokov za nastanek občutljive kože je veliko, med njimi tudi stres. Stres dodatno poveča reaktivnost občutljive kože, ki je dovzetnejša za spremembe okolja, čustev. Negativna čustva, nemoč in zaskrbljenost so povezani s pojavom srbečice, kar vodi v praskanje in poslabšanje stanja kože. 

Staranje kože
Na staranje kože vplivajo okolje, geni in življenjski slog. Ultravijolično sevanje, onesnažen zrak in kajenje so zunanji dejavniki, ki imajo zelo velik vpliv na prezgodnje staranje kože. Poleg njih se vse bolj izraža vpliv stresa, ki zmanjšuje zaščitno delovanje povrhnjice, kar vodi v povečano izgubo vlage. Stalna in dolgotrajna izpostavljenost stresu pospeši nastajanje prostih radikalov, lahko povzroči poškodbe dedne zasnove (DNK). Zaradi naštetih dejavnikov se koža stara hitreje, na obrazu se pojavljajo neželene gubice, koža je bolj suha in dovzetna za nastanek sprememb, kot so rdečica, temni madeži ali izguba pigmenta.
Nedvomno stres vpliva na nastanek ali poslabšanje aken, izpadanje las, poslabšanje atopijskega dermatitisa, luskavice, rozacee, srbečice, koprivnice.
Številne vplive stresa bomo še spoznavali v prihodnosti, a dejstvo je, da je odziv na stres oseben, saj enaka količina stresa različno vpliva na posameznika. Pomembno je, da stres prepoznamo in se mu poskušamo izogniti ali se ga naučiti nadzorovati. 
Pomembno je, da si vzamemo čas za sprostitev, za druženje s prijatelji, da uživamo zdravo in uravnoteženo hrano, pijemo dovolj tekočine, pravilno negujemo kožo. Izogibati se je treba agresivnim načinom čiščenja kože, opustiti kajenje, izogibati se soncu in pravilno uporabljati zaščitna sredstva. Pomembna je redna telesna dejavnost. Priporočljivo je, da se vsaj trikrat tedensko odpravimo na daljši sprehod, da namesto dvigala uporabljamo stopnice.
Kot pomoč pri obvladovanju stresa lahko sežemo po zdravilih naravnega izvora, ki vsebujejo izvlečke pasijonke, ali po prehranskih dopolnilih, ki ohranjajo našo duševnost v boljši kondiciji . Ni najboljšega zdravila in ne prehranskega dopolnila, vedno pa lahko najdete najboljše za svoje težave, če stopite po nasvet v lekarno.
Če ugotovimo, da na stanje naše kože vpliva tudi stres, ne smemo pozabiti, da je treba poleg obvladovanja stresa poskrbeti za pravilno nego. Predvsem moramo poskrbeti za vsakodnevno čiščenje, ki ne sme poškodovati povrhnjice. Najpogostejša napaka pri čiščenju je uporaba naravnih trdih mil, ki močno spremenijo kislost kože in intenzivno počistijo maščobni zaščitni sloj, ki kožo varuje, zato pospešeno izhlapeva vlaga iz nje. 
Koža postane suha, srbeča in pogosto se začne luščiti. Pomembna je uporaba nežnih izdelkov za čiščenje, ki ohranjajo zaščitno delovanje povrhnjice. Sodelavci v Lekarnah Maribor vam bomo z veseljem našli primerne izdelke za učinkovito in varno čiščenje kože.
 Po čiščenju privoščimo koži ustrezno nego, da ji povrnemo vlago, jo zaščitimo in ji povrnemo nekaj izgubljenih lipidov. V množici različnih izdelkov za nego se ni lahko znajti, zato je tudi pri izbiri pravilne nege najboljši nasvet strokovnjaka. 
Poleg osnovne nege je pomembna kakovostna in ustrezna zaščita pred soncem. Pred soncem se je treba zaščititi med marcem in oktobrom, če se pozimi odpravljamo na sneg, pa tudi tedaj. Zaščita naj bo čim bolj popolna, kar pomeni, da ščiti pred žarki UVA in UVB, pred infrardečo svetlobo in pred poškodbami struktur kože. 

Živimo vsak dan posebej. Vsak dan si poiščimo zrno vesele spodbude. Zjutraj se vprašajmo: »Kaj je tisto, kar me bo danes razveselilo?« Potem se lotimo dneva in ne sprašujmo se, kako bo jutri.

Marjeta Rak Namestnik, mag. farm., spec. lek. farm., viš. pred.
 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0