OPEKLINE IN OZEBLINE

Opekline

Opekline so poškodbe, ki so najpogostejše pri otrocih in starejših ljudeh. Veliko število jih je posledica nesreč doma, ki bi jih lahko preprečili. Koža je živo tkivo. Tudi kratkotrajna izpostavljenost temperaturi, višji od 49 stopinj Celzija, poškoduje njene celice.

  • Opekline I. stopnje povzročijo pordečitev kože in prizadenejo le povrhnjico (zgornjo plast kože). Take opekline se hitro pozdravijo, vendar se po enem ali dveh dneh poškodovana koža včasih odlušči. Običajen primer opeklin I. stopnje so sončne opekline.
  • Opekline II. stopnje poškodujejo kožo globlje in povzročijo nastanek mehurjev. Nekaj usnjice (spodnje plasti kože) vseeno ostane nepoškodovane, tako da se tovrstne opekline ponavadi zacelijo brez brazgotin, razen če niso zelo obsežne.
  • Opekline III. stopnje uničijo vse plasti kože. Prizadeti predel je videti bel ali zoglenel, in če je opeklina zelo globoka, so vidne tudi kosti in mišice. Tudi če so opekline III. stopnje omejene na zelo majhno področje, je potrebno specialistično zdravljenje in verjetno tudi presaditev kože, da ne bi ostale brazgotine.
  • Opekline zaradi električnega toka lahko povzročijo veliko škodo, čeprav je zunanja plast kože le malo prizadeta. Ker lahko električni tok poškoduje srce, mora resnost tovrstnih opeklin oceniti zdravnik.

Kako lahko sami oskrbimo lažje opekline?

Opekline I. stopnje povzročajo bolečine, nemir, glavobol in vročino, vendar niso smrtno nevarne. Opečeni predel damo takoj pod curek mrzle tekoče vode ali nanj položimo obkladek, namočen v mrzlo vodo, dokler bolečina ne pojenja. S prizadetega predela kože odstranimo ure, zapestnice, prstane, pasove ali tesna oblačila, preden začne otekati. Opeklino prekrijemo s posebnim obližem, ki skrbi za vlažno celjenje rane. Prednost teh obližev je, da se ne zlepijo z rano in pri odstranjevanju ne pride do poškodbe novo nastale povrhnjice. Na prizadeto mesto lahko nanesemo tudi mazila, ki hladijo in obnavljajo kožo. Opeklino nato na rahlo obvežemo s čistim, netkanim povojem, najbolje sterilnim, ali pa jo pustimo neobvezano, da bi tako pospešili celjenje. Pri tem moramo paziti, da je površina kože povsem čista. Mehurjev ne smemo prebadati ali kako drugače drezati v prizadeto področje. Če je potrebno, lahko zaužijemo tablete proti bolečinam in povišani temperaturi. Zdravnika pa je treba obiskati ob okužbi rane.

Pri opeklinah II. in III stopnje ter opeklinah zaradi električnega toka, pa je treba vedno obiskati zdravnika, saj lahko le on ugotovi resnost opeklin in določi nadaljnje zdravljenje.

Ozebline

Ozebline so okvare tkiva, ki jih povzročijo zelo nizke temperature. Ozebline lahko prizadenejo vse dele telesa, ki niso primerno pokriti, najbolj dovzetni zanje pa so nos, ušesa in prsti na rokah in nogah. Čim nižja je temperatura, tem krajši je čas, ki je potreben za okvaro. Tudi veter in sneženje pospešita nastanek okvar.

Prvi simptom je mravljinčenje, ki mu sledi popolna odrevenelost. Koža je videti bela, mrzla in trda, nato pa pordeči in oteče. Če sta okvarjena le koža in podkožno tkivo, je lahko okrevanje popolno. Če so prizadete krvne žile, lahko sledi gangrena (tkivna smrt). Potem ko se tkivo odtaja, nastanejo mehurji in nekateri predeli kože počrnijo, kar kaže, da je tkivo odmrlo. V takih primerih je okvara trajna in utegne biti potrebna amputacija prizadetega dela.

Kako poskrbimo za ozebline?

Ozebline moramo zdraviti takoj, odtajanja pa se lotimo šele takrat, ko ni več nevarnosti nadaljnjega zmrzovanja. Ponesrečenca moramo zavarovati pred mrazom, prizadete dele pa kar najhitreje ogreti, tako da jih pokrijemo s toplimi rokami ali oblačili ali da jih potopimo v vodo, ki ima 40 stopinj Celzija. Nato jih obvežemo s sterilno obvezo. Premikanju prizadetih delov se moramo izogibati, tudi masaža ne koristi. Ponesrečencu z ozeblinami moramo prvo pomoč zagotoviti takoj, nato pa čim prej poiskati ustrezno strokovno pomoč.

Mag. Bernarda Kladnik Jenuš mag. farm.

Kategorije

Zadnje objave

Eterična olja

Uporaba eteričnih olj v našem vsakdanjiku postaja vse bolj priljubljena. Privabljajo nas dišeče...

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI,

Pregled pri zdravniku se navadno zaključi s predpisom recepta za zdravilo, ki ga bolnik potrebuje. Zdravila, ki so predpisana na zdravniški recept, se smejo izdajati samo v lekarnah. V članku so zbrane razlage in pomembne informacije, ki jih morate vedeti, ko prejmete recept za zdravilo.

11.08.2023

PRAVILA IN POGOJI NAGRADNE IGRE MARIFIT MAGNEZIJ EQUA

Lekarne Maribor vas obveščajo, da bodo v ponedeljek, 14. 8.  poslovale po običajnem delovnem času.
Delovni čas lekarn lahko preverite na spletni strani www.mb-lekarne.si


 

ZDRAVJE V VSAK DOM 2022

Vabimo vas na tradicionalno prireditev »Zdravje v vsak dom«, ki bo v SOBOTO, 10. junija, od 9.30 do 14.00 ure na Trgu svobode v Mariboru . Lekarniški farmacevti vam bodo podali številne koristne informacije o pravilni in varni uporabi zdravil, kot tudi o preventivi in zdravem načinu življenja.

PREGLED UPORABE ZDRAVIL (PUZ)

Pregled uporabe zdravil je prostovoljen, diskreten, organiziran, predhodno dogovorjen in voden pogovor z magistrom farmacije, ki se ukvarja z individualno, strokovno in celostno obravnavo pacienta.

TOBAČNI DIM NAM ŠKODUJE - OPUSTITE KAJENJE

Raba tobaka je dejavnik tveganja za nastanek in razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposreden vzrok smrti kadilcev. 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0