AKTIVNO V POLETNE DNI
 

Pred nami so vroči poletni dnevi, ko nas sonce razvaja s svojimi toplimi žarki, ki jih večina z veseljem pričakuje. Dolgi poletni dnevi marsikomu povečajo tudi željo po gibanju in rekreaciji – kratki ali dolgi sprehodi, tek, rolkanje ali hoja v hribe, plavanje v bazenih ali morju … 
Vsak lahko najde nekaj zase, kar zmore in ga veseli. Gibanje na svežem zraku je za naše telo zelo koristno, a ne brez nevarnosti. 

 

Zaradi podnebnih sprememb in globalnega segrevanja so poletja iz leta v leto toplejša, prijetnejša, a tudi nevarnejša, saj poletna vročina nima le pozitivnih učinkov. Če se naše telo preveč pregreva in hkrati prejema premalo tekočine, se lahko kmalu pojavijo težave.


Normalna telesna temperatura je 36–37 stopinj Celzija, merjena na površini kože in niha čez dan. Najnižja je zjutraj, pozno popoldne pa je nekoliko višja. Nadzoruje jo hipotalamus – del možganov, ki ima nekakšen 'termostat' za temperaturo in ob povišani temperaturi aktivira ohlajevalne mehanizme v telesu.


 Mehanizmi, s katerimi naše telo vzdržuje optimalno telesno temperaturo, so: 
Znojenje, s katerim se telo hladi zaradi izhlapevanja znoja s površine kože. Žleze znojnice začnejo izločati znoj. Tako se izloča predvsem natrijeva sol v izvodila znojnic, ki jim zaradi kemijskih lastnosti sledi voda. Znojnice najdemo po koži celotnega telesa. 

Dihanje, ko izdihamo s telesom segret zrak in tako izgubljamo energijo.

Usmerjanje pretoka krvi med kožo in notranjimi organi, ki omogoča čim večjo izmenjavo notranje temperature z zunanjo. 

Večina se najbolje počuti pri temperaturi okolja med 20 in 27 stopinj Celzija in 35–60-odstotni relativni vlažnosti. Kadar je naše telo izpostavljeno visokim temperaturam, ki lahko vztrajajo tudi dlje časa, se začne naše telo segrevati. Tako lahko nastanejo vročinske motnje. Nevarnost le-teh je še večja pri visoki zračni vlagi, ki zmanjša hladilni učinek znojenja, ter dolgotrajnem fizičnem naporu, pri katerem mišice proizvajajo več toplote. Za vročinske motnje so še posebej občutljivi otroci, starejši, kronični bolniki in alkoholiki. 


Vročinska izčrpanost
Nastane zaradi izpostavljenosti telesa visoki temperaturi, kar povzroči obilno znojenje in s tem velike izgube tekočine in soli, predvsem pri težkem fizičnem delu ali intenzivni športni aktivnosti. Spremljajo jo utrujenost, slabotnost, nemir, zmedenost, glavobol, bruhanje, srčni utrip je hiter in šibak, koža pa bleda, hladna in vlažna. Oseba lahko tudi omedli.
Kadar se pri osebi pojavijo navedeni simptomi, je pomembno, da jo čim prej umaknemo na hladno, se uleže, glava naj bo nekoliko niže kot drugi deli telesa in po požirkih naj pije rahlo osoljen napitek. Po navedenih ukrepih si po navadi hitro in popolnoma opomore, občutek izčrpanosti in glavobol pa lahko trajata še nekaj dni.

Vročinski krči

To je boleče krčenje mišic, ki jih prav tako povzroči prevelika izguba tekočin in soli zaradi obilnega znojenja med napornim fizičnim delom ali športno aktivnostjo pri visokih temperaturah. Vročinski krči so pogosto boleči in se nenadoma pojavijo v mečih, stopalih ali rokah. 
Tudi vročinske krče lahko zdravimo ali preprečimo z uživanjem slanih napitkov in z izogibanjem intenzivnih fizičnih aktivnosti v času najhujše vročine.

 

Vročinska kap
Vročinska kap pogosto nastopi nenadoma in je smrtno nevarno stanje. Ta lahko nastopi, kadar se telo ob izpostavljenosti visoki temperaturi ni več sposobno ohlajati z znojenjem.
 Telesna temperatura lahko preseže 40 ali 41 stopinj Celzija, telo se pregreje, kar lahko vodi v odpoved organov in smrt. Na nevarnost vročinske kapi nas lahko opozorijo simptomi, kot so utrujenost, glavobol, vrtoglavica, bruhanje ter prenehanje potenja kljub visokim temperaturam okolja.
 Koža postane vroča, pordela in suha, dihanje je plitvo in hitro, srčni utrip je pospešen. Prizadeta oseba ima občutek, da gori, lahko ima krče ali izgubi zavest. 
To stanje zahteva takojšnje zdravljenje, v nasprotnem primeru lahko povzroči trajne okvare ali smrt. Cilj zdravljenja je čim hitreje znižati povišano telesno temperaturo. 
Osebo moramo umakniti v senco ali hladen prostor, ga hladiti s hladnimi obkladki ter čim prej poklicati reševalce, saj mora v bolnišnico, kjer ga bodo ustrezno oskrbeli.


Ne pozabite, da je še posebej v času poletne vročine pomembno piti zadostne količine tekočine, zlasti vode, in sicer po požirkih ves čas, saj je običajno, ko smo žejni, dehidracija v telesu že prisotna. Plastenka vode naj bo vsaj poleti vaš spremljevalec. 
Prav tako zaužijte tudi veliko svežega sadja in zelenjave in se večkrat ohladite s hladno prho, obkladki ali si čez zapestje spustite curek hladne vode. Prav tako v času, ko so temperature najvišje, ostanite v ohlajenih, zaprtih prostorih, stanovanje pa zračite v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah. 
Oblecite se v ohlapna, svetla oblačila iz naravnih materialov. Fizične dejavnosti pa opravite v času dneva, ko je temperatura najnižja – zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Čez dan, ko sonce najbolj pripeka, raje počivajte v senci – seveda, če niste v službi. 


 

mag. Bernarda Kladnik Jenuš, mag. farm.


 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0