OTROCI IN ČAS PREHLADNIH OBOLENJ

Padec poletnih temperatur, jesensko listje in vstop v vrtec oziroma šolo s sabo prinesejo tudi prve ali ponovne prehlade po vročem poletju, ki naše malčke, odvisno od starosti, spremljajo vse do pozne pomladi. Pri najmlajših, še zlasti če so prvorojenci, se pogosto začne z vstopom v organizirano varstvo.

Kaj je prehlad?

Prehlad je najpogostejša nezapletena akutna okužba zgornjih dihalnih poti, torej nosu in grla. Zakaj se prehladimo? Prepih, mrzle noge in podobne vraže niso pravi povzročitelj prehlada. Povzroča ga namreč izpostavljenost virusom (preko 200 je takih, ki povzročajo prehlad) in bakterijam. Res pa je, da je pri podhlajenosti, še zlasti pri otrocih, možnost okužbe večja.

Prehlad je zelo nalezljiv. Virusi, ki nas okužijo najprej, se nahajajo v izcedku iz nosu, preko smrkanja in kihanja ter nato preko rok obolelega se prenesejo na različne površine in predmete, od tam pa jih pobere, spet z rokami, nekdo drug in si jih prenese na svoje sluznice. Kasneje, po nekaj dneh, lahko pride do superinfekcije, ko se virusom priključijo še bakterije.

Simptomi prehlada:

  • Nahod (nabrekla nosna sluznica oziroma zamašen nos)
  • Glavobol
  • Blago povišana telesna temperatura
  • Bolečine v mišicah in sklepih
  • Kašelj (navadno suh)
  • Boleče ali skeleče grlo

Zadnji trije simptomi običajno nastopijo v blagi do zmerni obliki. Prehlada ne zamenjujmo z gripo. Najbolj značilen simptom, ki loči gripo od prehlada, je močno povišana telesna temperatura, ki pri gripi vztraja 3-4 dni. Poleg tega nahoda pri gripi navadno ni, so pa bolečine in izčrpanost izrazitejše.

Kako pomagamo prehlajenemu otroku?

Kadar je otrok prehlajen, vam ni potrebno z njim k zdravniku, v kolikor so simptomi v mejah zgoraj opisanega. K zdravniku otroka peljemo, kadar povišana telesna temperatura več dni vztraja nad 38,5° C, če otrok izloča zelo malo urina, težko diha, ogromno kašlja, če kašelj traja več kot 7 dni, če mu pomodrijo ustnice, je več dni spremenjen, jokav, utrujen in za to ne najdete vzroka. Antibiotik ni primerno zdravilo za zdravljenje prehlada.

Otrok naj v času prehlada popije veliko tekočine in zaužije več vitaminov (sadja, zelenjave). Hrana naj bo v tem času lažje prebavljiva. Otrok naj čim več počiva, pomembna je tudi zadostna količina spanca.

Pri prehladu je pomembno, da otroku nos redno čistimo s fiziološko raztopino. Po potrebi mu ga lahko, zlasti pred spanjem, odmašimo s hipertonično fiziološko raztopino ali nazalnim dekongestivom, če je starejši od 2 let.

Zdravila v obliki sirupov in kapljic so namenjena predvsem otrokom, mlajšim od 4 let, medtem ko lahko tablete in pastile damo otrokom, ki so starejši od 4 let. S tem se izognemo možnosti zadušitve.

V kolikor otrok toži, da ga boli glava (celo starejši dojenčki že znajo pokazati, da jih boli glava) ali ima povišano telesno temperaturo nad 38 oz. 38,5°C, mu lahko damo zdravilo proti bolečinam in za zbijanje povišane telesne temperature, namenjeno otrokom (sirup ali svečke, ki vsebujejo paracetamol ali ibuprofen).

Kašelj je nadloga, ki vpliva na kakovost življenja, sam po sebi pa ni ogrožajoč. Na začetku prehlada je navadno suh, po nekaj dneh pa preide v produktiven, moker kašelj, z izločkom. Otroka že zgodaj naučimo kašljati v rokav ali v robček, s čimer preprečimo širjenje okužbe. Suh kašelj blažimo z antitusiki, zdravili, ki zavirajo kašelj (naravni izdelki vsebujejo islandski lišaj, slez), produktivnega pa z ekspektoransi in mukoliti, ki lajšajo izkašljevanje in redčijo gosto sluz (naravni izdelki vsebujejo bršljan, timijan).

Mazilo proti prehladu je izvrsten izdelek, ki otrokom pomaga dihati, še zlasti ponoči in hkrati blaži tudi napade kašlja. Vsebuje eterična olja, mentol in kafro, ki širijo krvne žile in dražijo živčna vlakna ter s tem povečajo pretok krvi. Mazilo z eteričnimi olji, ki ne vsebuje kafre in mentola, je namenjeno najmlajšim.

Pogosto vprašanje, ki nam ga starši postavljajo, je, kako dvigniti odpornost pri otroku?

Otroški imunski sistem se šele razvija in normalno je, da so majhni otroci pogosto bolni. Vendar ker starši želimo svojim otrokom najboljše, jih želimo zaščititi tudi pred boleznijo. Poleg zdrave, kakovostne, polnovredne prehrane, dojenja (v kolikor so otroci še dojeni), gibanja na svežem zraku in dovolj spanca jim lahko pomagamo tudi z izdelki, ki vplivajo na imunski sistem. Razen izjem so to večinoma prehranska dopolnila. Na tržišču jih je ogromno, razlogi, zaradi katerih se starši odločijo za izdelek, pa so različni. V glavnem ti izdelki vsebujejo ameriški slamnik (registriran kot zdravilo), betaglukan, cink, vitamine in probiotike. Otrokom jih dajemo v času povečane obolevnosti, lahko kot preventivo ali pa, ko že zbolijo.

Ne pozabimo, da otroci poleg vsega zgoraj naštetega v času bolezni potrebujejo veliko ljubezni, pozornosti, topline in nežnosti ter skrbne starše, na katere se lahko zanesejo.

Urška Lučev, mag. farm.

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0