ALERGIJE IN ALERGENI

Spomladi so najpogostejše alergije na dihalih, saj je v zraku veliko alergenov, ki jih vdihavamo.

Kaj je alergija?

Alergija je preobčutljivost organizma na določeno telesu tujo snov, ki ji pravimo alergen.

Kaj so alergeni?

Alergeni so snovi, ki jih lahko vdihavamo (pelod, pršica), zaužijemo s hrano ali pijačo, v telo vsto-pijo pri piku žuželke ali pa skozi kožo. Znani alergeni so tudi cvetni prah, živalska dlaka, plesni, nekatera zdravila, sončna svetloba. Sami po sebi alergeni niso nevarne snovi, a pri preobčutljivih ljudeh sprožijo alergijsko reakcijo.

Kako postanemo preobčutljivi na določen alergen?

Človek postane preobčutljiv na določen alergen, saj so se ob prvem stiku z alergenom v telesu razvila protitelesa. Ob ponovnem stiku se alergen in protitelo povežeta, ob tem pa se sprostijo kemične snovi, najpomembnejši med njimi je histamin, ki je glavni povzročitelj znakov alergij.

A so alergijske bolezni pogoste?

Alergijskih bolezni je v svetu in pri nas vedno več. Podatki kažejo, da bo čez 20 let imel alergijo že vsak drugi prebivalec razvitega sveta.

Navzkrižnost alergenov?

Zadnjih deset let so precej dobro raziskali tudi navzkrižnost alergenov med cvetnim prahom ter prehranskimi alergeni. Tako imajo ljudje z alergijo na pelod pogosto, vsaj polovica njih, alergijske pojave tudi po uživanju sadja in zelenjave. Na pelod alergična oseba lahko neposredno po zaužitju določenega sadja in zelenjave začuti neprijetne simptome na koži, v ustni votlini, motnje dihanja ali celo splošno slabost. S kuhanjem ali močnim segrevanjem so alergenska sposobnost hrane uniči. Alergijo na cvetni prah ima najmanj 15 odstotkov prebivalcev.

Poznamo več vrst alergij…

V odvisnosti od vrste alergena in delom telesa, kjer se kažejo znaki alergij, poznamo več vrst alergij. Če se na koži pojavi rdeče, srbeče, oteklo mesto, ki traja nekaj minut pa do več dni, smo po stiku z alergenom na koži dobili koprivnico ali urtikarijo.

Obstajajo alergeni, ki po stiku s kožo izzovejo preobčutljivost posebnih celic v koži tako, da se po ponovnih stikih razvije kontaktni ekcem. Kontaktni alergeni so nikelj, krom, sintetična vlakna v tekstilu, nogavicah, gumijasti izdelki, čistilna sredstva, fotokemikalije, frizerski preparati in barve, konzervansi, mazila in kozmetika, parfumi, dezodoranti.

Spomladi so najpogostejše alergije na dihalih, saj je v zraku veliko alergenov, ki jih vdihavamo in sprožijo značilne znake, kot so srbeče, rdeče in solzne oči, zamašen nos, voden izcedek in draženje v nosu, kihanje, srbečica v žrelu, kašljanje. Tej alergiji rečemo rinitis ali seneni nahod. Tudi astma sodi med alergijske bolezni.

Alergije na hrano se pokažejo običajno že v otroških letih, najpogosteje so vzrok kravje mleko, arašidi, pšenica,jajčni beljak, jagode... Poleg srbenja v ustih in žrelu se lahko pojavijo krči v trebuhu pa tudi bruhanje, driska in slabost.

Najbolj znane alergije na zdravila so alergije na penicilinske antibiotike. Zaradi pojava navzkrižnih alergij se alergije pojavijo tudi na druge vrste antibiotikov. Kot alergeni pogosto nastopajo tudi aspirin, anlgetiki antirevmatiki, sulfonamidi, hormonski pripravki. Včasih alergijo povzroči kakšno dodano sredstvo za izdelavo tablet ali za povečanje obstojnosti zdravila. Zdravilo je treba takoj prenehati jemati in ob hudih splošnih znakih, to je oteženem dihanju in požiranju, takoj poiskati zdravniško pomoč.

Anafilaktični šok?

Ob jemanju zdravil, na katera smo alergični, pa tudi ob piku žuželk se lahko pojavijo najhujši splošni znaki - anafilaktični šok. Zniža se krvni tlak, pojavi se omotica, pomodrelost, izguba zavesti in šok, brez hitre zdravniške pomoči v takem položaju ni mogoče preživeti.

Zdravljenje je simptomatsko

Z zdravili odpravljamo znake, alergije pa ne pozdravimo. Ob jemanju teh zdravil - imenujemo jih antihistaminiki - se lahko pojavijo neželeni učinki, kot so zaspanost in utrujenost.

Kako si lahko pomagate sami?

Za zmanjšanje nabreklosti nosne sluznice lahko v lekarni kupite različne kapljice, pršila ali mazila. V priporočenih odmerkih jih smete uporabljati največ nekaj dni.

Pri poznani preobčutljivosti se poskušajte izogibati alergenom. Izogibajte se alergogeni hrani, zdravilom - povprašajte farmacevta o možnostih alergije na nova predpisana zdravila, če ste že ugotovili alergijo na določeno zdravilo.

Cvetnega prahu je v zraku najmanj po dežju in zvečer, zato takrat načrtujte sprehod ali zračenje prostora, če ste preobčutljivi za cvetni pelod.

Alergični ljudje na sonce naj se zavarujejo pred izpostavljanjem soncu, uporabijo lahko tudi zaščitna mazila ali ob že izraženih težavah mazila za lajšanje simptomov. Kot dodatek k zdravljenju svetujemo uporabo pripravkov s kalcijem. Če se po petih dneh jemanja zdravila, ki ste ga kupili v lekarni, stanje ni izboljšalo ali pa se znaki alergije še stopnjujejo, je treba pomoč poi-skati pri zdravniku.

Ljubica Lovišček, mag.farm.

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0