VNETJE UŠES PRI OTROKU
Starši so zaskrbljeni vsakokrat, ko njihov otrok zboli. Jesenski čas prinaša spremembo vremena, dnevi postanejo hladnejši, zapiha mrzel veter in pogosto se zgodi, da otrok po aktivnem dnevu na hladnejšem zraku, zvečer potoži o bolečem ušesu. Vnetje srednjega ušesa ali otitis media je pri otrocih do 3. leta starosti eno najpogostejših obolenj in hkrati razlog za številčno predpisovanje antibiotikov.
Zakaj pride do vnetja srednjega ušesa?
Imunski sistem otrok se v prvih letih njihovega življenja še razvija, zato so pogosteje podvrženi različnim okužbam, ki se lahko razvijejo v vnetje ušes. Vnetje srednjega ušesa najpogosteje nastane kot zaplet pri vnetjih nosno-žrelne votline. Bolezen povzročijo virusi, ki do ušesa potujejo po evstahijevi cevi, ki uho povezuje z žrelno votlino. Ker je evstahijeva cev pri otrocih ozka in kratka pri vnetju hitro zateče, kar povzroči zastajanje izločka in gnoja v srednjem ušesu. Otroci s povečano žrelnico so bolj dovzetni za vnetje srednjega ušesa.
Najpogostejši simptomi vnetja srednjega ušesa
Vnetje srednjega ušesa je za otroke zelo boleče. Velikokrat se pojavi nenadoma, bolečina pa je močna, kljuvajoča, prisotno je srbenje in pogosto izguba sluha. Bolečina otroka zbudi iz spanja, zaradi česar otrok joče od bolečin. Majhen otrok suva z glavo sem in tja, drži se za vneto uho. Dojenčki z vnetjem srednjega ušesa so nemirni, slabo pijejo, lahko imajo tudi drisko in vročino. Pogosto je sočasno prisoten tudi zamašen nos. Ob hudem vnetju lahko pride do predrtja bobniča, takrat pride do izcedka iz ušesa in do zmanjšanja bolečine.
Kdaj moramo obiskati zdravnika?
Če pri otroku sumimo, da gre za vnetje ušesa, je potreben takojšen obisk zdravnika, saj lahko zdravnik s pomočjo otoskopa oceni za kakšno stopnjo vnetja gre, in se odloči za primerno zdravljenje. V primeru, da gre za bakterijsko vnetje srednjega ušesa se predpiše ustrezno antibiotično zdravljenje.
Kako lahko preprečimo vnetje sluhovoda pri otrocih?
Skrbimo za prehodnost in čistost nosu. To naredimo tako, da otroku redno spiramo nosek s fiziološko raztopino ali morsko vodo in ga naučimo pravilnega pihanja iz nosu v robček. Doječe matere naj otroka dojijo čim dlje, saj bo tako njihov imunski sistem najbolj stabilen, možnost okužbe pa bo manjša. V prisotnosti dojenčkov in otrok ne kadimo in jih ne izpostavljamo cigaretnemu dimu. Otroka ne pošiljamo prekmalu v vrtec ali šolo, kjer je izpostavljen številnim mikrobom. Poskrbimo, da je otrok oblečen letnemu času primerno. Ušesa zaščitimo pred vetrom in mrazom, v sluhovod ne drezamo z vatiranimi palčkami. V kolikor je otrok starejši od dveh let, lahko v lekarni kupite nosni dekongestiv, ki ob zamašenem nosku zmanjšuje nabreklost nosne sluznice in izločanje sluzi in na ta način zmanjšate možnost nastanka vnetja srednjega ušesa.
Za lajšanje prebolevanja vnetja srednjega ušesa so v lekarnah na voljo homeopatska zdravila, ki nam omogočajo, da začnemo z učinkovitim zdravljenjem že ob prvih simptomih. Homeopatija bolnika obravnava celostno in deluje po principu "podobno zdravimo s podobnim". Pri izbiri homeopatskega zdravila pri bolniku poiščemo simptome, ki so najbolj podobni simptomom izbranega homeopatskega zdravila. Prednost homeopatskih zdravil je, da ne povzročajo neželenih učinkov in da jih lahko kombiniramo z zdravili klasičnega zdravljenja.
V nadaljevanju bo omenjenih nekaj homeopatskih zdravil s katerimi lahko otroku pomagamo izboljšati simptome vnetja srednjega ušesa. V primeru, da se težave s pomočjo nefarmakoloških ukrepov in zdravljenja s homeopatskimi zdravili ne izboljšajo, je potreben obisk zdravnika.
Aconitum (Aconitum napellus)
Homeopatsko zdravilo Acontitum uporabimo takrat, ko se bolečine v ušesu pojavijo nenadoma, pogosto po tem, ko je bil otrok izpostavljen mrzlemu,suhemu zraku in vetru. Uho je rdeče in vroče, bolečina je intenzivna, vnetje spremlja povišana temperatura. Koža je suha. Otrok je nemiren in prestrašen, roko si polaga na boleče uho. Če na uho položimo topel obkladek, se bolečine nekoliko zmanjšajo. Bolnik občuti žejo in pije velike količine mrzle vode. Stanje se poslabša ponoči, bolnik ne prenaša ležanja na bolečem ušesu.
Belladonna (Atropa belladonna)
Tako kot pri predhodnem zdravilu, tudi pri Belladonni bolečina nastopi nenadoma. Bolečina v ušesu je pulzirajoča in srbeča, obraz je značilno žareč in vroč. Koža je potna. Otrok je miren in nima želje po pitju tekočine. Stanje izboljša počitek v pol ležečem položaju, topli obkladki v toplem prostoru. Poslabšanje nastopi ob vsakem dotiku, hrupu, prepihu ter v popoldanskem času.
Ferrum phosphoricum (Ferrum phospohoricum)
Zdravilo uporabimo takrat, ko se simptomi pojavijo počasneje in so manj intenzivni. Bolečine v ušesu niso konstantne, ampak se pojavijo v intervalih. Otrok ima vročino, ki ni visoka, vendar na prvi pogled ne zgleda bolan. Koža je vlažna. Običajno se mirno igra in le tu in tam od bolečin zajoka. Lahko je prisoten tudi glavobol. Stanje poslabšata dotik in gibanje.
Chamomilla (Matricaria recutica)
Homeopatsko zdravilo uporabimo pri vnetju ušesa takrat, ko je bolečina tako huda, da je otrok zaradi preobčutljivosti bolečine ne more več prenašati. Postane agresiven in razdražljiv, z značilnim enim rdečim in drugim belim licem. Otrok želi da ga pestujemo in prenašamo, zahteva predmete, ki jih nato zavrže. Stanje izboljša toplota in povijanje bolečega ušesa. Stanje poslabša hladen veter in svež zrak ter jeza.
Pulsatilla (Pulsatlla pratensis)
Zdravilo je primerno za otroka, ki zaradi bolečine joka in stoka ter potrebuje tolažbo (predvsem od matere). Bolnik ima občutek, da bolečina pritiska navzven. Vnetje nastane potem, ko je bil otrok izpostavljen mrzlemu vetru. Prisoten je gost rumeno-zeleni izcedek iz ušesa. Bolečine se poslabšajo ponoči, izboljša pa jih hladen obkladek in gibanje na svežem zraku.
Kombinirano homeopatsko zdravilo – kapljice za uho
V lekarnah so na voljo tudi kapljice za lajšanje vnetja srednjega ušesa, ki v raztopini vsebujejo šest homeopatskih zdravil in se uporabljajo za kapljanje v boleče, vneto uho večkrat na dan. Sestavljene so iz Atropa belladonna, Chamomilla recutica, Echinacea, Phytolacca americana, Plantago major, Pulsatilla pratensis.
Homeopatska zdravila so lahko učinkovita pomoč pri zdravljenju vnetja srednjega ušesa pri otrocih. Ker jih lahko imamo vedno pri roki, lahko že ob prvih simptomih bolezni posežemo po njih in tako olajšamo otroku bolezenske simptome do obiska zdravnika. Pravilno izbrano zdravilo pomaga ponovno vzpostaviti ravnovesje v organizmu. Za samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se smemo odločiti le po posvetu s farmacevtom homeopatom v lekarni.
V Lekarnah Maribor smo vam na voljo farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, ki vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega homeopatskega zdravila. Pri nas boste prav tako dobili vse potrebne informacije o pravilnem načinu jemanja, shranjevanja in odmerjanja homeopatskega zdravila.
Anja Hribernik, mag.farm., homeopatinja