VNETJE SEČIL

Okužbe sečil so ena najpogostejših okužb, saj se z njimi spoprijema več kot polovica žensk vsaj enkrat v življenju. Pri polovici žensk se okužbe ponavljajo. Najpogosteje zbolevajo mlajše ženske in ženske v obdobju klimakterija. Redkeje zbolijo moški.

Zakaj pride do vnetja sečil?

Sečila imajo svoj obrambni mehanizem, ki bakterijam onemogoča vstop in možnost, da bi se naselile v zgornjem delu sečil. Že sam urin zaradi svoje sestave deluje protibakterijsko, ima pa tudi sposobnost, da s curkom bakterije odplakne. Zaščitno delujejo tudi laktobacili v predelu sečnice in nožnice. Okužbe sečil nastanejo, ko je porušeno ravnovesje med obrambnimi sposobnostmi telesa in povečano sposobnostjo bakterij, da povzročijo okužbo sečil. Najpogostejši povzročitelj nezapletenih okužb sečil je Escherichia coli.

Kakšni so znaki vnetja sečil?

Kaže se kot pekoče in boleče odvajanje urina, pogosto siljenje na vodo, urin je lahko motnega videza (včasih tudi krvav), pojavljajo pa se lahko tudi bolečine v spodnjem delu trebuha. Značilna sta še neprijeten vonj urina in občutek zastajanja urina v mehurju.

Kaj lahko storimo?

Da bi preprečili vnetje sečil, lahko veliko storimo tudi sami. Poskrbimo, da popijemo dva do tri litre tekočine (voda ali nesladkan čaj) dnevno, izogibamo se pitju kave, alkohola, pravega čaja, čokoladnega mleka in gaziranih pijač. Urin odvajamo na tri do štiri ure. Po spolnem odnosu izpraznimo mehur ter si, ko je možno, preoblečemo mokro perilo in kopalke. Pomembno je, da se po odvajanju urina obrišemo od nožnice proti zadnjiku, saj tako zmanjšamo prenos bakterij iz prebavnega trakta v sečnico. Ne uporabljamo penečih se kopeli, intimnih dezodorantov in agresivnih čistilnih sredstev za nego intimnih predelov, saj lahko na ta način porušimo zdravo vaginalno floro. Priporočljiva so intimna mila s kislim pH.

Za preprečevanje okužb sečil svetujemo uporabo pripravkov iz plodu ameriške brusnice in manoze ter vaginalne probiotike.

Kdaj k zdravniku?

Zdravnika z vnetjem sečil naj obišče otrok, mlajši od 12 let, oseba, starejša nad 50 let, nosečnica ali doječa mati ter bolniki s sladkorno boleznijo. Če se ob vnetju sečil pojavijo močne bolečine, kri v urinu, povišana telesna temperatura, slabost in/ali bruhanje. Prav tako zdravnika obiščemo, če po dveh dneh samozdravljenja ni izboljšanja in se okužbe sečil ponavljajo.

Pomembno je, da se v primeru akutnega vnetja sečil posvetujete s farmacevtom v lekarni, saj vam bo ta s svojim strokovnim znanjem pravilno svetoval, kako težave odpraviti ali jih omiliti. Če bo ocenil, da so težave hujše, vas bo na osnovi kritične presoje napotil k zdravniku.

V lekarnah imamo za zdravljenje vnetja sečil na voljo homeopatska zdravila, ki nam omogočajo učinkovito zdravljenje že ob prvih simptomih. Homeopatija bolnika obravnava celostno in deluje po principu 'podobno zdravimo s podobnim'. Ko izbiramo homeopatsko zdravilo za bolnika, poiščemo simptome, ki so najbolj podobni simptomom izbranega homeopatskega zdravila. Prednost homeopatskih zdravil je, da ne povzročajo neželenih učinkov in da jih lahko kombiniramo z zdravili klasičnega zdravljenja, uživajo pa jih lahko tudi nosečnice in doječe mamice ter otroci.

V nadaljevanju bo omenjenih nekaj homeopatskih zdravil, s katerimi si lahko posameznik pomaga izboljšati težave ob vnetju sečil. Če se težave s pomočjo nefarmakoloških ukrepov in zdravljenja s homeopatskimi zdravili ne izboljšajo, je treba obiskati zdravnika.

Izbrano homeopatsko zdravilo je treba ob nastopu težav prve 3 do 4 odmerke zaužiti vsakih 10 do 20 minut in nato vsako uro en odmerek do izboljšanja. Ko pa se težave izboljšajo, razmik med posameznimi odmerki zdravila razporedimo od 3- do 4-krat na dan.

Cantharis (Cantharis vesicatoria)

Homeopatsko zdravilo je primerno, kadar ima bolnik ob uriniranju zelo močne in pekoče bolečine, hkrati pa čuti močno in pogosto potrebo po uriniranju, s težavo pa izloči le nekaj kapljic. Po uriniranju ima pacient občutek, da je večina urina ostala v mehurju. Bolečine občuti pred, med in po uriniranju, občutijo se, kot da bi jih rezal z nožem. Bolnik je nemiren in pogosto spreminja lego. Zelo je žejen, vendar ima odpor do pitja. Dotik predela okrog mehurja, uriniranje in pitje vode ali kave težave poslabšajo.

Mercurius corrosivus

Homeopatsko zdravilo uporabimo ob vnetju mehurja, ko so znaki okužbe še intenzivnejši kot pri Cantharisu. Bolnik ob uriniranju občuti močne in dolgotrajne krčevite pekoče bolečine, ki jih uriniranje ne olajša, urin pa izloča po kapljicah. Urin je sluzav, lahko tudi gnojen in krvav. Prisotno je nenehno tiščanje na vodo. Bolnik se močno poti, posebej ponoči. Stanje poslabša topla postelja, toplota. Simptomi se poslabšajo tudi ponoči.

Staphysagria

Zdravilo je primerno, ko vnetje sečil nastane po operativnih posegih, po porodu ali po spolnih odnosih (cistitis medenega tedna). Bolnik ob uriniranju občuti pekoče bolečine, urin je bister. Bolnik urinira počasi, po kapljicah, bolečina ostaja tudi po uriniranju. Stanje poslabša jeza, bes, žalovanje, užaljenost, ponižanje, zatiranje čustev in dotik prizadetega dela, izboljša pa toplota in večerni počitek.

Aconitum

Zdravilo je dobra izbira za zdravljenje vnetja, ki nastane hitro, nenadno. Bolnik občuti neznosne pekoče bolečine s tiščanjem na vodo. Urina je malo, je vroč in celo rdeč. Težave nastanejo kot posledica suhega, mrzlega vetra ali sedenja na mrzli podlagi. Bolnik sočasno občuti hudo žejo in željo po hladni pijači, prisoten je nemir, zaskrbljenost in strah. Težave poslabša toplota. Poslabšajo se tudi ponoči.

Dulcamara

Homeopatsko zdravilo je primerno, ko vnetje mehurja nastane kot posledica podhladitve in mokrote zaradi mokrih nog ali ko bolnik ne preobleče mokrih kopalk. Velikokrat nastane, ko so dnevi topli in jim sledi hladna noč, bolnik pa se ne obleče dovolj toplo, pogosto v jesenskem času. Uriniranje spremlja krčevita napetost, bolečine, urin je gosto tekoč in sluzav. Bolečine se poslabšajo ob hladnem in vlažnem vremenu ter ponoči, izboljšajo pa se z gibanjem in toploto.

Apis

Zdravilo je primerno za bolnika, ki ob vnetju občuti zbadanje v sečnici. Ima občutek, da mu nekaj pritiska na mehur. Po uriniranju občuti, kot da mehurja ni izpraznil. Bolnik na vodo hodi pogosto, saj občuti strah, da ne bi mogel zadržati vode. Seča je malo, vendar so lahko ob uriniranju prisotne bolečine. Značilen simptom je odsotnost želje po uriniranju. Pritisk in toplota poslabšata stanje.

Causticum

Zdravilo je učinkovito pri slabotnem mehurju, kjer prihaja do mokrenja ob kašljanju, kihanju ali smehu nehote. Pacienti so zelo občutljivi na mraz, voda pa jim neopazno uide, ko zaspijo. Pogosto je zdravilo učinkovito pri slabotnem in ohromelem mehurju starostnikov, težavah zaradi povešanja mehurja in maternice, po porodu ali operaciji.

Homeopatska zdravila so lahko učinkovita pomoč pri akutnem vnetju sečil. Pravilno izbrano zdravilo pomaga ponovno vzpostaviti ravnovesje v organizmu. Pri tem je nujna tudi kritična presoja, kdaj je treba obiskati zdravnika. Za samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se smemo odločiti le po posvetu s farmacevtom homeopatom v lekarni.

V Lekarnah Maribor smo vam na voljo farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, ki vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega homeopatskega zdravila. Pri nas boste prav tako prejeli informacije o pravilnem načinu uživanja, shranjevanja in odmerjanja homeopatskega zdravila.

Anja Hribernik, mag. farm., homeopatinja

 

Ko obiščete našo spletno stran, samodejno namestimo potrebne piškotke v vašo napravo, da se lahko naša spletna stran pravilno prikazuje in deluje. V vašo napravo lahko namestimo tudi neobvezne analitične in marketinške piškotke, če izberete možnost »Sprejmi vse«. Ti piškotki zbirajo in analizirajo različne informacije o vaši interakciji z našim spletno stranjo in drugimi spletnimi mesti za ciljno usmerjeno oglaševanje.

Prosimo, kliknite gumb  Sprejmi vse, če se strinjate z uporabo vseh vrst piškotkov ali zavrnite neobvezne piškotke s klikom na Zavrni vse '. Za več informacij si oglejte našo Politiko piškotkov.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Lekarne Maribor
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0