ALERGIJSKI RINITIS
Pomlad je letni čas, ko se prebuja narava, z njo pa tudi mi. Postajamo aktivnejši, zaradi prijetnejših temperatur pa več časa preživimo v naravi. V pomladnih mesecih cveti veliko dreves in trav. To obdobje v letu je posebej težavno za osebe, ki so preobčutljive na obremenitve zraka z alergenim cvetnim prahom. Slovenska populacija je v visokem deležu obremenjena s številnimi vrstami alergij, tudi z alergijskim rinitisom. Homeopatsko zdravljenje je lahko zelo učinkovito pri lajšanju težav, ki jih povzroča alergijski rinitis. Pomembno pa je, da zdravljenje začnemo, ko se pojavijo prvi znaki in simptomi.
Kaj je alergijski rinitis?
Alergijski rinitis ali seneni nahod je alergijsko vnetje nosne sluznice, ki prizadene približno štirideset odstotkov prebivalstva. Zadnja leta to število narašča tako pri odraslih kot pri otrocih. Alergijski rinitis ločimo na sezonski in celoletni alergijski rinitis. Pri prvem predstavlja preobčutljivostno reakcijo na cvetni prah predvsem v spomladanskem času cvetenja rastlin, pri drugem pa lahko celoletni alergijski rinitis povzroča vrsta alergenov, ki niso povezani z letnim časom.
Kakšni so znaki in simptomi alergijskega rinitisa?
Znaki in simptomi alergijskega rinitisa se pojavijo, ko smo izpostavljeni snovi, t. i. alergenu, ki povzroča preobčutljivost. Ti so:
- voden izcedek iz nosu,
- kihanje,
- zamašen nos,
- srbenje v nosu ali žrelu,
- vnetje, srbenje in solzenje oči.
Prisotnim najpogostejšim znakom so lahko pridruženi še glavobol, spremembe počutja, razdražljivost in slabša pozornost.
Kaj lahko storimo sami?
Pri preobčutljivosti na cvetni prah je pomembno, da ste v času cvetenja čim manj na prostem, predvsem v lepem in vetrovnem vremenu. Omejite tudi športne aktivnosti v naravi. Vsak dan si umijte lase. Obleke, ki jih nosite čez dan, ne odlagajte v spalnici. Stanovanje posesajte vsak dan, pohištvo in tla pa očistite z vlažno krpo. Stanovanje zračite le v opoldanskem času. V medijih spremljajte informacije o pojavljanju in koncentraciji cvetnega prahu v zraku.
Kdaj k zdravniku?
Zdravnika naj s senenim nahodom obišče otrok, mlajši od 12 let, oseba, starejša od 60 let, nosečnica ali doječa mati ter bolniki z astmo. Prav tako je treba k zdravniku ob pojavu alarmantnih znakov, kot so hud alergijski rinitis, ki bolnika močno ovira pri vsakodnevnih dejavnostih in opravljanju poklica, ko vas boli uho, težko dihate, krvavite iz nosu ali so se težave začele brez vzroka in se ponavljajo. Če se simptomi in znaki vaše bolezni ne izboljšajo ali se poslabšajo po 7 dneh samozdravljenja, se posvetujte z zdravnikom.
Pomembno je, da se v primeru težav s senenim nahodom posvetujete s farmacevtom v lekarni, saj vam bo s svojim strokovnim znanjem svetoval, kako težave odpraviti ali jih omiliti. Če pa bo ocenil, da so težave hujše, vas bo na osnovi kritične presoje napotil k zdravniku.
V lekarnah imamo za zdravljenje alergijskega rinitisa na voljo homeopatska zdravila, ki nam omogočajo, da začnemo učinkovito zdravljenje že ob prvih simptomih. Homeopatija bolnika obravnava celostno in deluje po principu 'podobno zdravimo s podobnim'. Ko izbiramo homeopatsko zdravilo za bolnika, poiščemo simptome, ki so najbolj podobni simptomom izbranega homeopatskega zdravila. Prednost homeopatskih zdravil je, da ne povzročajo neželenih učinkov in da jih lahko kombiniramo z zdravili klasičnega zdravljenja, uživajo pa jih lahko tudi nosečnice in doječe mamice ter otroci.
V nadaljevanju bo omenjenih nekaj homeopatskih zdravil, s katerimi si lahko posameznik pomaga izboljšati težave, ki so posledica težav z alergijskim rinitisom. Če se težave s pomočjo nefarmakoloških ukrepov in zdravljenja s homeopatskimi zdravili ne izboljšajo, je treba obiskati zdravnika.
Homeopatska zdravila pri alergijah delujejo tako, da snov, iz katere pripravimo homeopatsko zdravilo, pri zdravem človeku izzove določene simptome, pri bolniku s takšnimi težavami pa bo te ozdravilo. To si lahko predstavljamo pri primeru rezanja čebule. Ko zdrava oseba reže čebulo, občuti pekoč občutek v očeh, ki se začnejo solziti in pordijo, prav tako se pojavi bister izcedek iz nosu. Če pa te težave občuti bolnik kot posledico na stik z alergenom, jih bo homeopatsko zdravilo čebula omililo ali ozdravilo.
Allium cepa
Homeopatsko zdravilo Allium cepa najpogosteje uporabimo pri težavah z alergijskim rinitisom. Primerno je za bolnike, ki jim iz nosu teče voden izcedek, ki močno draži nosno sluznico in lahko v nosu povzroči rane. Predel okrog nosu in nad zgornjo ustnico je rdeč, vnet in boleč. Oči so razdražene, pečejo in srbijo, lahko so tudi otekle. Prav tako je prisotno solzenje. Solze so blage in ne povzročajo draženja kože okrog oči. Bolnik pogosto in močno kiha, posebej takrat, ko stopi v toplo sobo. Stanje poslabša toplota, svetloba in zaprti prostori, izboljšanje pa nastopi ob svežem zraku.
Euphrasia
Homeopatsko zdravilo je primerno za bolnike, ki imajo najbolj prizadete oči, ki so pekoče, koža okrog oči je razdražena, veke so otekle. Solze, ki iztekajo, so tople, ostre, pekoče in jedke, oči močno dražijo. Veke so zjutraj zlepljene, robovi vek pa otekli in pekoči. Oči so zelo občutljive na svetlobo. Izcedek iz nosu je v nasprotju zgoraj opisanega stanja pri homeopatski čebuli blag in ne povzroča draženja sluznice, spremlja ga tudi dražeč kašelj s sluzavim izmečkom. Stanje se poslabša na toplem in na svetlobi. Stanje se izboljša na odprtem, hladnem zraku in v mraku.
Sabadilla
Zdravilo je primerno za bolnike, ki občutijo močno srbečico v nosu in predvsem v žrelu s krčevitimi napadi kihanja. Osebe so močno občutljive na vonj cvetja. Prisoten je izcedek iz nosu, nosna sluznica pa je izsušena. Nosnice so izmenično zamašene, prisoten je pritisk v nosnem korenu in glavobol v predelu čela. Oči se solzijo. Solze, ki iztekajo, so pekoče in dražijo kožo okrog oči. Veke so rdeče in pekoče. Stanje poslabša mraz, mrzle pijače, hrana in različne vonjave. Izboljšanje nastopi v odprtem prostoru in na toplem.
Nux Vomica
Homeopatsko zdravilo je primerno predvsem za bolnike, katerih težave so povezane z nosom. Izcedek iz nosu je čez dan voden in draži kožo. Nos se zvečer in čez noč zamaši, zjutraj, ko se bolnik zbudi, pa se začne kihanje, ki nos odmaši. Nato iz nosu začne ponovno teči voden izcedek. Oči so razdražene in občutljive na svetlobo, vendar brez solz. Bolnik je izjemno občutljiv na vonjave, predvsem na parfume, ki stanje zelo poslabšajo. Izboljšanje nastopi na toplem.
Arsenicum album
Zdravilo je primerno za bolnike, ki so ob težavah z alergijskim rinitisom občutljivi na mraz, plašni in nemirni. Oči so pekoče, z občasnim solzenjem ali brez solz. Področje okrog oči je otečeno, prav tako zgornja in spodnja veka. Izcedek iz nosu je redek, voden in pekoč. Bolnik veliko kiha, vendar mu kihanje ne olajša težav. Nos je zamašen predvsem ponoči. Oči so izjemno občutljive na svetlobo. Stanje se poslabša na hladnem in ponoči, predvsem med eno in tretjo uro. Stanje poboljša toplota, tople obloge, topla pijača in topla postelja.
Sulphur
Homeopatsko zdravilo je primerno za bolnike, ki imajo čez dan rdeče, solzne in srbeče oči. Ko se zjutraj zbudijo, imajo veke zlepljene skupaj. Pogosto je prisotno kihanje z veliko jedkega izločka. Nos srbi, konica nosu je pordela. Stanje poslabša toplota, topla in zadušljiva soba, izboljšanje pa nastopi na hladnem in svežem zraku.
Pulsatilla
Spreminjanje simptomov je značilno za homeopatsko zdravilo Pulsatilla. Prisoten je izcedek iz nosu, ki je lahko med boleznijo gost, rumeno-zelen, rumen, prozoren, voden ali bel. Nos je zamašen, ko se oseba zadržuje v topli sobi in zvečer. Prisotno je tudi kihanje. Veke so vnete, pečejo in srbijo. Prisoten je gost izcedek iz oči. Pomemben znak za izbiro zdravila Pulsatilla je izguba vonja in okusa. Stanje se poslabša v topli sobi, izboljšanja pa nastopi ob svežem, vendar ne hladnem zraku.
Homeopatska zdravila so lahko učinkovita pomoč ob zdravljenju težav z alergijskim rinitisom. Pravilno izbrano zdravilo pomaga ponovno vzpostaviti ravnovesje v organizmu. Pri tem je nujna tudi kritična presoja, kdaj je treba obiskati zdravnika. Za samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se smemo odločiti le po posvetu s farmacevtom homeopatom v lekarni.
V Lekarnah Maribor smo na voljo farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, ki bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega homeopatskega zdravila. Pri nas boste prav tako prejeli informacije o pravilnem načinu uživanja, shranjevanja in odmerjanja homeopatskega zdravila.
Anja Hribernik, mag. farm., homeopatinja