NAD BOLEČINE V ŽRELU S HOMEOPATIJO

Bližajo se prvi hladnejši jesenski dnevi in z njimi prehladna obolenja. V povprečju se odrasli prehladimo 2- do 4-krat na leto, otroci pa 6–10-krat. Marsikdo med nami se v jesenskem času sreča z neprijetnimi občutki, ko nas v žrelu peče in prasketa, imamo težave pri požiranju, glas je hripav in občutimo bolečine pri govorjenju. Če se odločimo bolečine v žrelu pozdraviti s homeopatijo, je v lekarni na voljo kar nekaj homeopatskih zdravil, s katerimi lahko učinkovito olajšamo potek bolezni.

Vzroki za bolečine v žrelu

Najpogosteje nam pekoče in boleče žrelo nakazuje na začetek prehlada ali gripe, po navadi takrat, ko se čez dan ali dva pojavijo še drugi simptomi, kot so kihanje, izcedek iz nosu, povišana telesna temperatura, glavobol in utrujenost. Boleče žrelo je lahko posledica okužbe s prehladnimi virusi, ki se naselijo v sluznici, ali z bakterijami, ki se kaže kot gnojna angina. Kadar gre za okužbo z virusi, se lahko odločimo za samozdravljenje, kadar pa gre za bakterijsko okužbo, pa je potreben obisk zdravnika, ki predpiše ustrezen antibiotik. Redkeje je boleče žrelo lahko posledica zdravljenja z nekaterimi zdravili, kot so zdravila za zdravljenje astme, ali kot posledica zatekanja želodčne kisline nazaj v požiralnik. Seveda ne smemo pozabiti, da lahko do bolečin v žrelu pride tudi, če organ čezmerno obremenimo (po čezmernem petju ali govorjenju).

Kdaj k zdravniku?

Če je okužba grla bakterijskega izvora in občutimo simptome, kot so nenadna močna bolečina v žrelu, ustni zadah, močno temno rdeče pordelo žrelo, kjer so prisotni gnojni čepki in obloge v vdolbinicah, povišana telesna temperatura in glavobol, hkrati pa imamo povečane mandlje in vratne bezgavke, moramo obiskati zdravnika, da predpiše ustrezen antibiotik. Zdravnika je treba obiskati tudi, ko bolečine v grlu vztrajajo več kot 3 tedne oziroma se stanje kljub samozdravljenju vztrajno slabša.

Kako si lahko pomagamo sami?

Ko vas začne boleti v žrelu, je pomembno, da se po nasvet obrnete k lekarniškemu farmacevtu, ki vam bo znal pravilno svetovati glede težav in vas bo po strokovni presoji lahko napotil k zdravniku. V lekarni je brez recepta na voljo veliko zdravil in pripravkov, ki učinkovito lajšajo težave pri bolečem žrelu. Seveda je treba najprej bolnika povprašati o vseh simptomih, da lahko za njegove težave izberemo pravo zdravilo. Najpogosteje svetujemo pastile, ki se v ustih počasi raztapljajo in s tem spodbujajo tvorbo sline, ki je naravni sovražnik mikrobov v ustni votlini. Glede na simptome izberemo pastile, ki delujejo kot antiseptik (lokalno na sluznici preprečuje razvoj mikrobov), lokalni anestetik (lokalno na sluznici olajša bolečino) in protivnetno (na sluznici deluje proti vnetju in tako lajša simptome). Na voljo so tudi pripravki v obliki pršil, raztopin za grgranje in čaji, ki se ne pijejo, ampak se uporabljajo za grgranje. Ker boleče žrelo pogosto spremlja tudi suha sluznica žrela, lahko sluznico dodatno vlaži z grgranjem slane vode ali s pastilami zeliščnega izvora, ki vsebujejo sluzi lišaja in sleza. Pomembno je tudi pitje veliko tekočine (vode ali nesladkanega čaja).

Ker smo po navadi za okužbe bolj dovzetni, ko imamo oslabljen imunski sistem, je pomembno, da skrbimo za zdravje z zadostnim vnosom vitamina C in cinka, ki ga dobimo pri uživanju svežega sadja in zelenjave, zadostnim gibanjem na svežem zraku in ustreznim počitkom. Prav tako so učinkoviti pripravki z ameriškim slamnikom, ki stimulirajo delovanje imunskega sistema.

V lekarnah so za zdravljenje bolečega žrela na voljo tudi homeopatska zdravila, ki omogočijo učinkovito zdravljenje že ob prvih simptomih. Homeopatija bolnika obravnava celostno in deluje po principu »podobno zdravimo s podobnim«. Pri izbiri homeopatskega zdravila farmacevt homeopat na osnovi informacij, ki jih s pogovorom pridobi od bolnika, izbere homeopatsko zdravilo, ki je najbolj podobno simptomom, ki jih doživlja bolnik.

V nadaljevanju bodo omenjena homeopatska zdravila, ki se najbolj pogosto izberejo za zdravljenje bolečin v žrelu. Če se kljub zdravljenju s homeopatskim zdravilom stanje ne izboljša, je potreben dodaten nasvet farmacevta ali obisk zdravnika.

Belladonna (Atropa belladonna)

Zdravilo uporabimo takrat, ko se vneto žrelo pojavi naenkrat in hitro napreduje. Žrelo je temno rdeče, zelo suho in boleče ter razdraženo. Bolečine so pulzirajoče, zbadajoče in nekoliko močnejše na desni strani. Bolnik s težavo govori, ko požre slino, se bolečina še poslabša, zato tudi pije malo in po požirkih. Prisotna je tudi povišana telesna temperatura. Bolnik se poti. Stanje se mu izboljša, ko počiva v pol ležečem položaju, pokrit v topli sobi.

Phytolacca (Phytolacca decandra)

Zelo učinkovito homeopatsko zdravilo za boleče žrelo, ki je temno rdeče do vijoličasto in kjer ostra bolečina ob požiranju seva v ušesa in vrat. Značilne so otekle vratne bezgavke in mandlji, posebno na desni strani, kjer bolečina pogosto pulzira. Požiranje je zelo boleče, bolnik ne more požirati toplih pijač. Kljub bolečinam ob požiranju bolnik čuti potrebo po stalnem požiranju. Počitek na toplem izboljša stanje.

Lachesis (Lachesis muta)

Homeopatsko zdravilo uporabimo takrat, ko je bolečina v žrelu bolj intenzivno prisotna na levi strani ali pa se seli z leve na desno. Požiranje je zelo boleče, bolnik ima občutek kepe, ki utesnjuje vrat, zato dotika in tesnih oblačil okoli vratu ne prenese. Lažje požira trdo hrano kot tekočino. Hladni napitki so prijetnejši kot topli, vročih pa sploh ne prenaša. Bolečina je najmočnejša zjutraj. Topli obkladki izboljšajo bolečino v žrelu.

Mercurius solubilis (Mercurius solubilis)

Zdravilo je primerno za bolnika, ki ima na jeziku in v žrelu bele gnojne obloge. Gnojne čepke vidimo tudi na mandljih, ki so zatečeni. Zatečene so tudi bezgavke. Na robovih jezika so vidni odtisi zob. Ustni zadah ima vonj po gnilobi. Žrelo je suho in zelo boli ter peče, bolnik ima občutek, kot da je v grlu nekaj ostrega. Posebej značilna sta obilno izločanje goste sline in potenje, ki nastopi ponoči.

Mercurius solubilis C9 lahko uporabljamo kot preventivno zdravljenje v doziranju 5 kroglic na dan, za zaščito sluznice požiralnika ali da preprečimo ponovitev vnetja žrela.

Hepar sulphuris (Hepar sulphuris calcareum)

Zdravilo uporabimo takrat, ko bolnik čuti zelo močno, zbadajočo bolečino pri požiranju, kot bi imel drobtine v grlu. Občutek je lahko tudi tak, kot bi imel v žrelu »zabodeno trsko« in je žrelo ranjeno. Med zehanjem in požiranjem se bolečina širi v ušesa in ostale predele glave. Mandlji in bezgavke na vratu so otekli, na mandljih so lahko prisotni tudi gnojni čepki. Bolnik se zelo slabo počuti, je občutljiv in razdražljiv, trese ga mraz. Ko vdihne hladen zrak, začne izkašljevati zeleno sluz, ki je neprijetnega vonja. Ob pitju toplih pijač se bolečine v žrelu zmanjšajo. Blagodejno na počutje vpliva tudi toplota, topli obkladki in topel šal okoli vratu.

Apis (Apis mellifica)

Homeopatsko zdravilo je učinkovito, ko ima bolnik zbadajočo in pekočo bolečino v žrelu, kot da bi ga pičila čebela. Žrelo, mandlji in jezik so močno otekli, značilno se bolečina izboljša po pitju hladne pijače ali po hladnem obkladku. Bolnik ne občuti žeje, čeprav ima suho žrelo. Svež in hladen zrak poboljšata bolnikovo stanje.

S homeopatskimi zdravili lahko zelo učinkovito pozdravimo bolečine v žrelu, posebno takrat, ko ukrepamo hitro in izberemo pravo zdravilo. Le pravilno izbrano zdravilo pomaga vzpostaviti ravnovesje v organizmu. Pri tem pa je pomembna tudi ustrezna presoja, kdaj je potreben obisk zdravnika. Za samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se smemo odločiti le po posvetu s farmacevtom homeopatom.

V Lekarnah Maribor smo vam na voljo farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, ki vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega homeopatskega zdravila. Pri nas boste prav tako dobili vse potrebne informacije o pravilnem načinu jemanja, shranjevanju in odmerjanju homeopatskega zdravila.

Anja Hribernik, mag. farm., homeopatinja

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0