HOMEOPATIJA ZDRAVI TUDI MANJŠE POŠKODBE KOŽE

Poletje je letni čas, ki nam omogoča veliko gibanja na svežem zraku in aktivnosti v naravi. Pogosto smo športno dejavni, raziskujemo gorski svet, vrtnarimo, plavamo in se izpostavljamo sončnim žarkom. Tako smo bolj izpostavljeni manjšim poškodbam, ranam, žuljem, opeklinam in pikom. Homeopatija lahko na tem mestu odlično ublaži akutne simptome in nam omogoči hitrejšo ozdravitev ter možnost nadaljevanja vsakodnevnih aktivnosti. Pomembno je pravilno prepoznati težavo, saj lahko tako izberemo pravo homeopatsko zdravilo, ki pospeši celjenje in omogoči hitrejšo obnovo poškodovanega tkiva.
Rane nastanejo zaradi najrazličnejših vzrokov. Vedno pa gre za poškodbo kože oziroma za prekinitev celovitosti kože. Sami lahko oskrbimo manjše akutne rane brez znakov okužbe, ki zavzemajo manjšo površino kože in so le površinske, kar pomeni, da je poškodovana le povrhnjica. Najpogostejše akutne rane so praske, odrgnine, ureznine, piki, raztrganine in opekline. Večje in globlje rane zahtevajo pregled in obravnavo pri zdravniku. Zdravnika morate obiskati tudi v primeru ugriznih ran, opeklin zaradi električnega toka, toplotnih opeklin, ki zajemajo večjo površino telesa, vboda z odvrženo injekcijsko iglo, pri močno krvavečih ranah, ranah, ki kljub čiščenju še vsebuje tujke, ranah, ki se po 7 dneh ne zacelijo, in pri ranah, ki kažejo znake okužbe, kot so rdečina, toplota in povečano izločanje iz rane.

Kako oskrbimo površinsko rano?
Pomembno je, da če rana krvavi, najprej zaustavimo krvavitev. To naredimo tako, da na rano položimo sterilni zloženec ali čisto tkanino in pritisnemo. Če po 15 minutah neprekinjenega pritiskanja rana še vedno krvavi, moramo obiskati zdravnika. Rano očistimo vseh tujkov in umazanije. To storimo s fiziološko raztopino, ki jo dobite v lekarni. Če fiziološke raztopine nimate pri roki, rano izpirajte pod tekočo vodo sobne temperature. Odprte rane nikoli ne izpirajte z razkužili. Razkužila so toksična za celice, ki sodelujejo v procesu celjenja rane. Če po izpiranju v rani ostanejo tujki, jih odstranite s sterilno iglo ali razkuženo pinceto. Na rano ne nanašajte antiseptičnih in antibiotičnih mazil. Najprimernejša je uporaba hidrogelov brez dodatkov. Rano vedno sterilno pokrijemo z netkanim zložencem. 

V homeopatiji je najpomembnejša izbira pravega zdravila. Treba je upoštevati osnovni simptom bolezni (kakšna je poškodba, npr. ureznina), značilnosti simptoma (ali ta ureznina peče, boli, skeli), dejavnike izboljšanja in poslabšanja, počutje bolnika in vzrok nastanka poškodbe. Ko zberemo vse ključne informacije, se odločimo za izbiro homeopatskega zdravila.

Homeopatska zdravila za zdravljenje ran, odrgnin in ureznin

Arnica montana
Homeopatska arnika je eno najpomembnejših zdravil za zdravljenje raznih poškodb, ki se odražajo v bolečini in vnetju. Rane niso močno krvaveče, pogosto jo spremlja tudi modrica in blaga oteklina. Homeopatsko zdravilo zmanjša možnost nastanka modrice, zaustavi krvavitev in omeji nastajanje otekline. Pomembno pospeši celjenje rane in blaži travmatski šok zaradi poškodbe. Bolnik, ki potrebuje homeopatsko arniko, ima občutek »pretepenosti«. Zdravilo je zelo učinkovito za rane in odrgnine, ki so zelo občutljive na najmanjši dotik.

Calendula officinalis
Zdravilo uporabimo pri površinskih, močno bolečih odrgninah. Pogosto takšna odrgnina nastane pri padcu s kolesom. Takšna rana na prvi pogled ni huda in le malo krvavi, vendar je zelo boleča. Homeopatsko zdravilo deluje tako, da ublaži bolečino, prepreči resno okužbo ter pospeši celjenje rane. V homeopatiji se uporablja tudi v obliki mazil in raztopin.

Delphinium staphisagria
Zdravilo je primerno za ureznine, ki nastanejo z nožem ali steklom. Uporabljamo ga tudi za zdravljenje ran po operacijah, odlično pomaga tudi pri zmanjševanju bolečine pri globokih urezninah. Bolnik je jezen, besen in užaljen. Stanje mu izboljša toplota in večerni počitek.
Homeopatska zdravila za zdravljenje opeklin
Opeklina je lahko posledica toplotne izpostavljenosti (ogenj, likalnik, kuhalnik, pečica ali vrela tekočina) ali izpostavljenosti soncu. Jakost opekline je odvisna od trajanja izpostavljenosti, intenzitete vira, starosti bolnika in mesta, kjer je opeklina nastala. Največjo nevarnost opeklin predstavlja možnost okužbe. Pri oskrbi opekline je najpomembnejše hlajenje, ki naj bo s hladno tekočo vodo. Sami si lahko s homeopatskimi zdravili pomagamo pri opeklinah 1. stopnje. Pri opeklinah 2. stopnje pa si lahko težave s homeopatskimi zdravili le lajšamo, medtem ko čakamo na nujno pomoč.

Apis mellifica
Homeopatsko zdravilo uporabljamo za lajšanje opeklin, ko je koža bleda, bolečina je zbadajoča, prisoten je edem kože. Dotik bolečino poslabša, izboljšajo pa jo hladni vlažni obkladki. Pomembno je, da zdravilo vzamemo vsaki 2 uri, saj tako zmanjšujemo otekanje opečenega mesta.

Belladonna
Zdravilo uporabimo pri opeklinah prve stopnje, ko je koža rdeča, peče in žari. Homeopatsko zdravilo vzamemo na 2 uri.

Cantharis
Homeopatsko zdravilo lahko uporabimo pri opeklini 2. stopnje, ko se na koži pojavijo mehurji, napolnjeni s tekočino. Mehurji so zelo boleči in močno pečejo. Stanje izboljša hlad, poslabša pa dotik.
Za izboljšanje stanja lahko lokalno za zdravljenje opeklin uporabimo tudi homeopatsko ognjičevo mazilo.

Homeopatska zdravila za zdravljenje pikov in vbodov žuželk

Ljudje se različno odzovemo na pike in vbode žuželk. Odzivi posameznika so odvisni od vrste insekta in občutljivosti. Pik ali vbod lahko povzroči le blago rdečino in srbečico ali hudo alergično reakcijo. V tem primeru je zdravniška pomoč nujna.

Ledum palustre
Homeopatsko zdravilo je primerno za vbode in pike žuželk, ko je mesto vboda modrikasto, obkroženo z bledo kožo. Bolnik na mestu vboda občuti hlad. Mesto vboda je na dotik občutljivo in srbeče ter hladno. Ob praskanju se srbenje še stopnjuje. Srbečico ublažijo hladni obkladki. 

Apis mellifica
Homeopatska »čebelica« se uporabi, kadar je mesto vboda pekoče, srbeče, zbadajoče in bledo rdeče. Ob vbodu se hitro razvije oteklina in obsežen topel edem, občutljiv na dotik (kot pri piku čebele). Stanje izboljšajo hladni obkladki, svež zrak in če prizadetega mesta ne pokrivamo, poslabša pa ga dotik in toplota.

Lachesis muta
Zdravilo je primerno za pike in vbode žuželk, ki so na mestu vboda modro-vijoličaste barve in vroče na otip. Mesto vboda lahko tudi krvavi. Takšne reakcije so značilne pri ugrizih strupenih živali ali žuželk. Vneto mesto je zelo občutljivo na dotik. Bolnik je zelo nemiren in ne prenaša pritiska na mesto vboda. Stanje izboljšajo topli obkladki.

Urtica urens
Homeopatsko zdravilo uporabimo takrat, ko ima koža po vbodu videz, kot bi imela koprivnico. Na koži se pojavi srbeč in pekoč občutek. Takšna reakcija se lahko pojavi po pikih os, čebel in bolh. Značilno reakcijo povzroči ožig meduze. Pri takšnih težavah stanje izboljša topel obkladek.

Homeopatska zdravila za zdravljenje žuljev

Žulji nastanejo, ko trdna plast (npr. čevelj, držalo) drgne ob kožo in povzroči nabiranje tekočine med plastmi kože. Če žulj ni boleč in nas ne ovira, ga ne prediramo. Ko žulj zelo boli in nam onemogoča normalne aktivnosti, ga predremo s sterilno iglo, okolico žulja razkužimo z antiseptikom in prekrijemo z namenskim obližem. Bolečino lahko lajšamo tudi s pravilno izbranim homeopatskim zdravilom.

Cantharis
Zdravilo uporabimo, ko je žulj napolnjen s tekočino in ob pritisku zelo peče. Dotik je zelo boleč. Stanje izboljša toplota in počitek.

Calendula
Zdravilo je primerno za zdravljenje žuljev, ki nastanejo na rokah in nogah. Uporabimo ga lahko v obliki homeopatskih kroglic ali kreme. Kremo nanesemo 2–3-krat dnevno in rano prekrijemo. Za homeopatski ognjič je značilno, da pospeši celjenje žulja.

Causticum
Homeopatsko zdravilo uporabimo v fazi nastajanja žulja, ko že občutimo bolečino, vendar žulj še ni nastal. Uporaba nam lahko olajša bolečino in upočasni nastanek žulja. Bolečina pri bolniku povzroča nemir. Toplota izboljša težave.

Homeopatska zdravila so lahko učinkovita pomoč pri zdravljenju manjših ran, odrgnin, opeklin in žuljev. Pravilno izbrano zdravilo pomaga ponovno vzpostaviti ravnovesje v organizmu. Pri tem je potrebna tudi kritična presoja, kdaj je potreben obisk zdravnika. 
Za samozdravljenje s homeopatskimi zdravili se smemo odločiti le po posvetu s farmacevtom homeopatom v lekarni.

V Lekarnah Maribor smo vam na voljo farmacevti z dodatnimi znanji iz homeopatije, ki vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega homeopatskega zdravila. Pri nas boste prav tako prejeli potrebne informacije o pravilnem načinu jemanja, shranjevanja in odmerjanja homeopatskega zdravila.

Anja Hribernik, mag. farm., homeopatinja

Viri:
M. Boiron, A. Payre-Ficot: Practial ure of homeopatic medicines
L. Blažič, I. Zanco: Družinski homeopatski vodnik, Ljubljana: AdriaPharm, 2011
LZS, Homeopatija za magistre farmacije, Ljubljana, 2009
www.adriapharm.com
Samozdravljenje: Priročnik za bolnike, SFD, Ljubljana 2011    
https://www.nasa-lekarna.si/clanki/clanek/rana-in-njena-oskrba/ 
https://homeopathyforathletes.com/blisters/
 

Velikost pisave

Reset Zoom
Ali uporabite funkcijo brskalnika:
Ctrl + + / Ctrl + - / Ctrl + 0